Spojuje je i společný cíl – dostat partu ze Stínadel na evropskou scénu. „Pořád máme šanci se do Evropské ligy dostat. A to jak z ligy, tak z domácího poháru. Věřím, že se nám to povede,“ řekl 31letý záložník Štěpán Vachoušek. Pak se od rohového stolu v salonku hotelu Zum Bären zvedl a spolu s ostatními spoluhráči se vydal na ranní tréninkovou fázi do posilovny v Altenbergu.

Štěpáne, společně s útočníkem Verbířem, jste v Teplicích služebně nejdéle. Počítáte s tím, že právě vy dva budete mazáky jinak hodně omlazeného kádru?
Moje úloha je jednoznačná. Musím navázat na roli, kterou jsem měl před odchodem do Sparty. Moje úloha se nemění. Chci jít příkladem pro mladé kluky, kterých tady je požehnaně. Chci být s Verbou lídrem mančaftu. Nebude to jednoduché, protože mladých je tu opravdu hodně a bude hodně těžké je kočírovat.

Už tady na kempu v Německu je vidět, že je v týmu opravdu spousta hráčů dorosteneckého či juniorského věku. FK Teplice se prezentuje filozofií, že právě perspektivním borci mají zelenou. Souhlasíte s vizí?
Ekonomika v republice není dobrá a podle toho se chovají kluby. Chápu je, že chtějí hrát s mladými, protože jakmile se někdo z nich ukáže, je pak k prodeji a klub z toho žije. Za naší doby to bylo úplně obráceně. Je vidět, že jenom s mladými se hrát liga nedá. Potřebují někoho zkušenějšího kolem sebe, aby je při utkání uklidnil.

To máte být právě vy. Počítáte se základní sestavou?
To se nedá takhle říct. Kdo vám po týdnu přípravy dneska řekne, že budete hrát. Takhle bych to neviděl. Každý trénink beru na sto procent, aby byl spokojený trenér a abych byl spokojený i já sám se sebou. Abych měl dobrý pocit. To je nejdůležitější.

Převážnou část podzimní části první ligy jste strávil na hostování v pražské Spartě. Moc příležitostí jste nedostal a pocity dobré neměl, že?
Já už žádné myšlenky na Spartu nemám. Fotbalový život běží hodně rychle a zabývat se nyní něčím, co se stalo, by byla velká chyba. Jsem v Teplicích a teď hlavně střádám síly, protože příprava je opravdu náročná a těžká. Myslím si, že nás ještě čeká dlouhá cesta k prvnímu mistráku. Tyhle myšlenky jsou teď důležitější.

V jednom z rozhovorů si z vás jeden teplický spoluhráč udělal v nadsázce legraci, že se vracíte z pětiměsíční dovolené…
Dovolená to žádná nebyla, každý den jsem trénoval naplno, jezdil jsem na zápasy. Psychicky to bylo náročné v prvním měsíci, kdy jsem žil ve velkém očekávání. Pak jsem to vzal, jak to bylo, protože už jsem zažil v kariéře hodně věcí. Myslel jsem, že dostanu víc šancí, bohužel, ale takový je život. Vidina Ligy mistrů byla velká, ale myslím si, že bych nehrál ani kdyby se do ní postoupilo.

Cítil jste na Spartě nedůvěru?
To by mě asi nedělali na hostování. Ale na tuhle otázku neznám odpověď.

Co se za dobu vašeho sparťanského hostování v Teplicích změnilo?
Je to všechno stejné. Sparta je minulost a teď mě čeká jaro s Teplicemi. Já pevně věřím, že bude vydařené.

Přímo se nabízí podobný příběh z hokejové scény. Litvínovský odchovanec Martin Ručinský se ve Spartě taky v této sezoně neprosadil a po návratu na sever Čech začal opět zářit. Věříte v podobný impulz?
Každý se doma cítí líp, to je jasný. Sparta je trošku specifická. Každý má svůj klub.

Oproti teplickým hráčům jste měl program našlapaný až do závěru prosince, neboť Sparta hrála Evropskou ligu. Není to nyní nevýhoda?
Kluci měli nastavený program, já taky. Trošku jsem si odpočinul, první týden byl relax, ale ve druhém už si stejně hledáte věci, které vás k přípravě stáhnou. Já chodil běhat. Nedělat nic dva týdny, to by byla sebevražda. Dovolenou jsem měl kratší, ale žádný problém v tom nevidím.

Jak tedy snášíte nejtěžší období zimní přípravy?
Je to hodně náročné, nohy bolí. Přechody mezi halou, venkem a umělkou jsou dost nepříjemné, ale jinak to nejde. Každý se s programem musí vypořádat a na každý trénink být připravený.

Proklínáte měsíc leden?
První tři týdny, než si člověk zvykne na únavu, tak to opravdu není jednoduché.

S jakými ambicemi půjdou Teplice do jarní části sezony?
Jde o to, abychom se sehráli, aby si kluci zvykli na ligu. Věřím, že výsledky uděláme.

ŠTĚPÁN VACHOUŠEK

Klub: FK Teplice
Post: záložník
Narozen: 26. 7. 1979
Počet zápasů v lize: 153
Počet gólů v lize: 29
Počet lig. zápasů v sezoně: 8
Počet zápasů v reprezentaci: 23
Počet gólů v reprezentaci: 2
Předchozí působiště: Teplice, Česká Lípa, Xaverov, Chmel Blšany, Teplice, Slavia Praha, Olympique Marseille, Austria Vídeň, Teplice, Sparta Praha