Mění se prémiový řád, když se nedaří?
Hrdlička: Vše je nastavené motivačně. Hráči berou v případě porážek jen základní plat. Když zápas odchodí, tak z mojí pravomoci a na návrh trenéra přijde nějaká sankce, která podléhá disciplinárnímu řádu. To, že jsme takto hráčům sáhli na peníze, se už v této sezoně stalo.

Neudělalo vedení klubu chybu, když angažovalo záložníka Jarolíma, přestože vědělo, že chce odejít v průběhu sezony za lepším?
Hrdlička: Hledali jsme tvořivého záložníka, který nám dlouhou dobu chyběl. Měli jsme možnost udělat Jarolíma. Jeho podmínka ale byla, že chtěl mít ve smlouvě možnost odejít i během sezony do zahraničí. Šli jsme do rizika. Ano, možná to byla chyba, ale dal 4 góly a rozhodl některé zápasy. Riziko se nám vyplatilo. Kdybychom ho teď nepustili, měli bychom tu naštvaného hráče, který může rozložit celé mužstvo. Všichni hrají fotbal pro peníze, mají přece rodiny, které musí uživit. Jdou tedy za lepším.
Ščasný: Jarolím byl v danou chvíli ideální variantou. Nečekali jsme, že odejde. Asi to byla naše chyba. Nebudu ale brečet, že je pryč. Naší prioritou je teď zachránit ligu.

Dříve jste říkali, že půjdete cestou odchovanců. Je to dobrá cesta?
Hrdlička: Výsledky ukázaly, že není. Když ale nejsou peníze na nákup hotových hráčů, jako byly dříve, tak je to jediná cesta. Bohužel tu nemáme silné sponzory. Je tu jen sklárna, která je vlastníkem klubu. Otázkou je, jak dlouho tu bude. Všude zavírá fabriky, fotbal ale stále podporuje, i když ne v takové míře jako v minulosti. Vyústěním téhle krize je současné postavení v tabulce.

Proto mužstvo hraje o záchranu?
Ščasný: Krom toho, co už říkal pan Hrdlička, je nutné zmínit i další faktory. Tým se v úvodu sezony dostal do psychické krize. A další věc: už Petr Rada varoval, že někteří hráči jsou za zenitem, že by to chtělo posílit. Nyní víme, že do toho budeme muset v létě říznout více. Mužstvo je nutné zkvalitnit. Na kterých postech? To nemůžu v průběhu sezony říct. Mohlo by to některé hráče psychicky znervóznit.

Proč jste nechali trénovat mladého a nezkušeného Přerosta?
Hrdlička: To je podobná otázka jako s odchovanci. Nastolili jsme filozofii, že tu fotbal budou dělat místní srdcaři. Bývali jsme kritizovaní, že sem pořád chodí lidi z venku. Lukáš je kluk, který pro Teplice dýchá. Podle výsledků ale můžeme říct, že jsme jeho jmenováním udělali chybu.
Ščasný: Štve mě, když si někdo myslí, že byl Přerost jmenován trenérem na základě protekce. Stejně tak mě štve, když slyším, že jsem dostal nařízeno, že mi bude dělat asistenta. Neodkážu si představit, že by mi někdo něco podobného nařídil! Podle mě byla v létě vhodná doba na instalování Lukáše na post hlavního trenéra. Tým skončil pátý, trenér Rada ho doporučil, aby tým za něj jako bývalý asistent převzal. Tak je to například v Německu naprosto běžné. Já pak chtěl, aby Lukáš byl můj asistent. Je z klubu, zná hráče, může mi předávat informace. Pokud bych byl nespokojený, tak bych po dohodě s vedením chtěl, aby skončil.

Úvod jara byl špatný, proč?
Ščasný: Do zápasu úvodního kola proti Dukle jsme nastoupili bez pěti lidí, kteří měli hrát v základu. Kluci zápas nezvládli psychicky. Obdobná situace nastala v Příbrami, vypadali Grigar, Jarolím, Jursa, pořád nemohl hrát Ljevakovič. Teprve na třetí zápase se Slováckem se mužstvo dalo dohromady. Bohužel, i při nejlepším výkonu jara prohrálo. Věřím, že když hráči budou takhle hrát a pracovat, tak se to otočí. Nemůžeme teď vyměnit pět šest hráčů. Musíme pracovat s nimi.

Proč na tom nejsme jako Plzeň? Dříve to byl také provinční klub.
Hrdlička: Je to o podmínkách. Nemůžeme si dovolit hráče typu Limberského, Koláře, Horvátha nebo Rajtorala. Nemůžeme se zadlužit, jako to udělala Plzeň, když přišel Paclík. My fungujeme jinak. V lize je zhruba osm klubů, které žijí na dluh. Ten my zkrátka vytvořit nemůžeme.

Proč odešel z Teplic Horváth, proč Libor Došek?
Verbíř: Pavel Horváth tu chtěl hrát, uráželi ho ale fanoušci. Stejně jako Doška. Horváthův brácha se porval s teplickými diváky, protože nemohl slyšet jejich kritiku na Pavla. Pavel pak přišel a řekl, že tady hrát nebude, že chce do Japonska. Došan říkal, že se mu hraje špatně. Že už když nastupuje k zápasu, tak slyší z tribun pískání.

Neměl trenér Ščasný od Teplic nabídku k trénování už v minulosti?
Ščasný: Budu upřímný. Dřív jsem do Teplic nešel, protože jsem chtěl vydělat v zahraniční dobré peníze pro rodinu. Teplice by mi mé požadavky nemohly splnit. Nyní už to o penězích není. Šel jsem Teplicím pomoct se záchranou. Upřímně řečeno, nečekal jsem, že to bude tak složité. Chci ale pro klub udělat maximum a ničeho nelituji.

V Teplicích není nikdo, kdo by uměl kopnout roh!
Ščasný: Moje dcera Pavlína, bývalá fotbalistka, nad tím také žasne. Ani Jarolím je nekopal dobře. Není to o tom, že by to hráči netrénovali. Nemají zkrátka v sobě ten dar. Musíme sehnat fotbalistu, který to v sobě má, který oplývá sebevědomím.
Verbíř: U nás jdou hráči na roh a už se bojí, že to zkazí.

Jak se dříve dostávaly Teplice z krize, když byly dole?
Verbíř: Řešili jsme to věcmi, které ke sportu ani nepatří. Já ale takovéto období nepamatuji. Jen první rok v lize jsme se zachraňovali. Jsem teď s týmem denně, cítím, že pohoda a uvolněnost chybí. Zkoušeli jsme různé věci, odreagování, bohužel to nebylo k ničemu. Podařilo se nám ale minulý týden získat bod v Jablonci, snad to kluky nakopne.

O poločase se dlouho čeká na klobásu.
Heidenreich: Budeme to s firmou, se kterou máme smlouvu, řešit. Ale v porovnání s některými jinými stadiony jsme na tom v občerstvení lépe.

Jste pro bezpečnou pyrotechniku?
Ščasný: V Řecku, kde jsem působil, také říkali, že mají bezpečnou pyrotechniku. Světlice ale létaly okolo lavičky, vůbec to nebylo příjemné.
Hrdlička: Pyrotechnika ano, ale pouze když jí budeme organizovat my, když na ní budeme mít vyškolené lidi. Pokud je to myšlené tak, že jí může přinést kdokoliv na stadion, tak ne.

Co říkáte projektu společné Česko-slovenské ligy?
Ščasný: Nevidím v tom naprosto nic pozitivního, je to naprostý nesmysl.
Hrdlička: Pro mě je směrodatná ekonomická sféra. Federální lize řeknu ano, kdyby to něco přineslo. Jinak mám podobný názor jako Zdeněk. Podle mě je to nerealizovatelné, spíš je to výmysl novinářů.

Kdy si budou řídit kluby samy ligu?
Hrdlička: To je mojí snahou už dlouho. Fotbal ale ovládají z 90% rozhodčí. Ti nemají zájem, aby byl fotbal samostatný. Podívejte se, kdo je ve výboru Ústeckého krajského fotbalového svazu V devítičlenném výboru je sedm aktivních rozhodčích!

Proč nehrajeme na dva útočníky?!
Ščasný: Teplice měly za posledních x let zažitý určitý systém hry. Projevuje se to například tak, že se hráči podvědomě zatahují do obrany. Například na podzim s Jihlavou. Vedli o gól a pro mě nepochopitelně se stáhly dozadu. U lavičky mi stály vlasy hrůzou. Není to o tom, na kolik útočníku hrajete, ale jak to hrajete. V podobném rozestavení jsme hráli doma se Slováckem a venku v Jablonci. Výsledek byl rozdílný, protože si hráči rozdílně plnili své úlohy.