„Vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo přesně naopak. Každý, kdo Vnuka zná, ví, že od něj nelze čekat nic dobrého. Pokud tedy zrovna nehrajete za tým, který platí," tvrdí Jan Fidra, fotbalista z jedné z východočeských krajských soutěží.

Utkání mezi Meteorem a Teplicemi skončilo výhrou domácích 2:1. O moc nešlo. V soutěži, kde nehrozí sestup, dostávají v průběhu utkání zpravidla šanci téměř všichni hráči, kteří jsou zrovna k dispozici. Severočeši už po první půli prostřídali pět fotbalistů…

Teplice patří k fotbalové líhni: na mládež dohlíží nejen rodiče, ale i Pavel Verbíř
Skandál! Verbíř s Gedeonem si prý vyšlápli na sudí, ve hře alkohol i policie

Kde byl problém? Na konci střetnutí ale trenéra Davida Köstla rozpumpoval Vnuk zrušením svého původního rozhodnutí; mladým sklářům byl upřený rohový kop, následně byl zápas ukončený. Když se po závěrečném hvizdu kouč Severočechů sudího optal na důvod jeho výroku, narazil prý na arogantní hradbu. Následovaly události, které jsou popsány teplickou stranou a rozhodčím rozdílně.

Vnuk ve své zprávě tvrdí, že mu Köstl nadával, k němu se pak přidali jeho kolega Patrik Gedeon a také Pavel Verbíř, který souboj sledoval jako divák. Všichni prý žádali, aby Köstlův výrok „co to, vole, pískáš, ty jsi darebák!" nebyl uvedený do zápisu.

Následovat měly další urážky a výhrůžky. A také jedna podivnost. Tepličtí líčí, že z Petra Kozlíka, druhého asistenta delegovaného z Prahy, cítili alkohol, proto přivolali policii a trojlístek rozhodčích se do jejího příjezdu snažili držet v šatně.

Ilustrační foto
Sprosťárny od Verbíře? Známé jméno nehraje roli, říká šéf disciplinární komise

Mezitím prý domácí pořadatelé do kabiny rozhodčích přinesli piva, aby vše vypadalo, že si sudí dali skleničku po odřízení zápasu. Po příjezdu policie se alkohol neřešil, naopak byl umožněný bezproblémový odjezd sudích.


A disciplinární komise dala za pravdu arbitrovi Josefu Vnukovi, Verbířovi a dalším teplickým činovníkům napařila pokuty a zákazy.

„Já bych věřil teplické verzi. Vnuka jsem zažil několikrát, ať v divizi nebo ČFL; tomuto člověku nevěřím ani pozdrav… Byl arogantní, klidně se vám vysmál do obličeje, namistrovaný. Prostě zloduch první třídy, na východě Čech je vyhlášený. Vyjeďte si na internetu jeho jméno a uvidíte, kolik se objeví článků o tom, jak někoho zaříznul," říká bez obalu Fidra.

Serhii Tabunchyk
Protihráč urážel náš národ. Měl jsem chuť se s ním poprat, přiznává Ukrajinec

„S Pepíčkem Vnukem mám z doby trénování osobní zkušenost. Ten se nezmění, i když s nastupující padesátkou by mohl začít pískat s nadhledem a férově. Klukům z Teplic se nedivím; jezdit mnohdy na zápasy do Prahy a vydýchávat způsob řízení rozhodčích je pro trenéry na lexaurin či diazepan," říká Zdeněk Heinzel, který jako kouč měl s Vnukem několik přestřelek.

Na Vnuka nemá dobré vzpomínky ani David Petrus, který si zahrál i nejvyšší soutěž za Baník Ostrava. „Párkrát jsem zažil, čeho je na hřišti schopen. Myslím, že hráčů, kteří s ním mají podobné zkušenosti, najdete spoustu. Nakloněná rovina by mě u něj nepřekvapila, dokonce ani v případě mládežnického fotbalu. Celkově byl jedním z těch sudích, které bych označil za slabé."

Starosta obce Obrnice a zároveň šéf disciplinárky ÚKFS Stanislav Zaspal
Pokratice se k případu Marčaník nepostavily jako chlap, mrzí šéfa disciplinárky

„Předseda komise vyhodnotil případ tak, že rozhodčí uvedl do zápisu vše správně. Takže vyřešeno, jede se dál. Čekal snad někdo něco jiného? Málokdy se stane, že komise nedá za pravdu rozhodčímu. Je jich málo, nechce žádného potopit," je přesvědčený Petrus, jenž byl nedávno sám potrestán za inzultaci.

Heinzel se domnívá, že chyba je především v systému: „Trestat trenéra šesti utkáními a tím potrestat děti? To je na hlavu. Trenér si stoupne vedle střídačky a bude koučovat jako ´divák´. Disciplinárka si udělá čárku a jede se dál. FAČR napaří pokuty a sebere peníze klubu a vlastně opět dětem. A Vnuk se bude cítit opět jako už mnohokrát jako morální vítěz a nedotknutelný. To je celý problém."