Vítěz ročníků 2003, 2004 a 2005 hasičské Krušnohorské ligy v kategorii muži, SDH Štrbice, letos navíc slaví kulaté výročí 100 let.
Sbor si nevedl v minulosti prakticky žádnou kroniku o své činnosti, tudíž získávání dat o dřívější existenci a vlastním chodu sboru dobrovolných hasičů ve Štrbicích, není jednoduché.

Dlouho místní sbor pátral po datu svého založení. Jeho rozřešení dala však až náhodně objevená stará fotografie členů sboru.
Teprve po jejím prozkoumání lupou bylo zjištěno, že je v ní bílým, jež téměř neznatelným německým nápisem vepsáno, že byla pořízena dne 15. října 1933 u příležitosti 25. výročí založení sboru.

Už od začátku 20. století

Na základě této skutečnosti bylo tedy zjištěno pravděpodobné datum vzniku hasičů ve Štrbicích.
V roce 1998 požádali o pomoc hasičské muzeum v Přibyslavi, kterými bylo potvrzeno, že původní hasičský sbor v obci byl německý a je registrován v centrální hasičské evidenci od roku 1908. Na základě takto zjištěných údajů bylo Sborem rozhodnuto o tom, že pravidelná výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Štrbice se budou slavit s rokem pořízení dnes již historické ruční, zápřahové 4 kolové stříkačky do Sboru - tedy 1909.
Členská základna v předválečných letech byla německá. V poválečném období II. světové války byl sbor velmi aktivní a představoval jeden z nejlepších hasičských sborů tehdejší Župy bílinské. Pracoval s mládeží, dorostem i dospělými.

V šedesátých letech sbor svépomocí vybudoval sportovní hřiště a dvě požární nádrže. Přestavěl bývalý statek a postavil dvanáct metrů vysokou věž pro sušení požárních hadic. Členská základna se ustálila na přibližně padesáti členech. Ale nedá se prakticky spočítat a ani odhadnout, kolik členů se u hasičů ve Štrbicích vystřídalo do dnešní doby.

Udržují si prestiž

Prestiž hasičského sboru je zejména ve sportovní činnosti, v pořádání soutěží a akcí spojených s propagací hasičství. Vyjmenovat veškeré soutěže a umístění za posledních 20 let není v podstatě ani možné. Důležité je, že hasičina ve Štrbicích přetrvává generace a je na stále zvyšující se úrovni.
Nejčastější zásahy jsou při vzplanutí suché trávy, lesních porostů. Několikrát sbor zasahoval při povodních v obci Štrbice, kdy místní kanalizace nepojmula přívalové deště Štrbického potoka.

Pokud chcete vidět něco ze sportovní činnosti SDH Štrbice, tak si nenechte ujít tento víkend. V neděli se na stadionku ve Štrbicích koná soutěž o pohár ředitele územního odboru Teplice HZS Ústeckého kraje.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE. Podívejte se také na stránky www.sdhstrbice.cz.