Nemá ji každý. Její cena bude postupem času stoupat, už teď má ale velkou symbolickou hodnotu. Řeč je o pamětní medaili ke 150. výročí sboru dobrovolných hasičů v Teplicích a 170. výročí narození významného činitele hasičského hnutí v lázeňském městě Reginalda Czermacka. Nedávno ji vydala Česká numismatická společnost Teplice. Mezi sběratele putovalo asi sto kusů.

„Stříbrných je 35 kusů, postříbřených padesát,“ přiblížil předseda České numismatické společnosti v Teplicích Vladimír Mjalovský.

Rychle se po nich na aukci zaprášilo. „Stříbrná se prodávala za 1800 korun a postříbřené za 450 korun. Cena se odvíjí od použitého materiálu,“ dodal šéf teplických numismatiků. O zlaté variantě neuvažovali. „Nebyl by problém ji vyrazit, stála by ale kolem 50 tisíc korun,“ odhadl Mjalovský.

Vánoční výstava Aleny M. Kartákové 2018.
FOTO: Alena M. Kartáková zve na 12. adventní setkání na oratoři

Tepličtí numismatici nápad na ražbu konzultovali s hasiči. „Přišlo mi to vhodné. Přece jen historie hasičstva v Teplicích je dlouhá a bohatá,“ sdělil bývalý ředitel teplických hasičů Bohuslav Grund.

Medaili navrhl Michal Vitanovský. Razila se v Praze. „Je to obrovský profesionál, vyznamenání vytvořil spousty, například Řád Bílého lva,“ vysvětlil Mjalovský.

Na jedné straně medaile jsou vyobrazeni hasiči s historickou stříkačkou. Založení sboru dobrovolných hasičů v Teplicích se datuje do roku 1867. „Podnět k založení hasičského sdružení vzešel z okruhu tělocvičného spolku vzniklého roku 1862. Tlak na vytvoření hasičského spolku ze strany veřejnosti zvýšil požár, který propukl 27. května 1866 v hotelu De Saxe,“ nastínil historii Grund.

Z Gastrodnu 2018 na Hotelové škole Teplice.
FOTO: Hotelovka zahrála lidem na chuťové pohárky

Na druhé straně pamětního vyznamenání je vyobrazen v hasičské uniformě Reginald Czermack. Ten zanechal výraznou stopu jak v Teplicích, tak i ve Vídni. „Do Teplic přišel coby 22letý pražský Němec v roce 1868,“ připomněl Grund.

Vladimír Mjalovský a pamětní medaile ke 150. výročí sboru dobrovolných hasičů v Teplicích.Zdroj: Deník / Zdeněk Traxler

„Od prvních požárních stříkaček na ruční pohon, které patrně osobně montoval, se později vypracoval k vlastní továrně se stejným zaměřením,“ dodal.

Vedle byznysu se angažoval i v nově vznikajícím hnutí dobrovolných hasičů. „Pomáhal po celé monarchii zakládat jednotlivé sbory a pak je vyzbrojil vlastní produkcí. V roce 1915 předal firmu svým synům, aby se organizaci hasičstva i svým koníčkům mohl věnovat naplno. Částečně proto přesídlil do Vídně, kde patřil k váženým prominentům,“ píše se v publikaci Teplická Nej autora Jakuba Mráčka.

I díky podobizně Czermacka je o medaili zájem v Německu i Rakousku. „Doražbě se nebráníme. Hodně lidí mi psalo a volalo, že ji chce,“ prozradil Mjalovský.

Zimní radovánky ve Sport centru Bouřňák.
Lyžařské areály hlásí připraveno, ceny zůstávají skoro stejné