Co vás přivedlo k celoživotní práci hasiče?
Už jako malý kluk jsem k tomu tíhnul. Působil jsem v mládežnickém družstvu dobrovolných hasičů v Bohosudově. Jezdili jsme na soutěže s brannou tématikou, jako například běhání v terénu s buzolou, stříleli jsme ze vzduchovky, překonávali jsme různé přírodní i umělé překážky. A právě v té době mě to úplně pohltilo. Později jsem se v rámci požárního sportu dostal i do zahraničí.

Kdy jste se dostal k profesionálním hasičům do Teplic?
Nastoupil jsem v roce 1985. Ve výjezdové jednotce jsem působil přibližně 15 let. Pak jsem přešel do civilní části.

Lesní školka Samorost Proboštov.
V kraji zřejmě vzniknou další lesní školky. Jedna už funguje v Proboštově

Vzpomenete na svůj první výjezd?
Byl to pro mě spíše takový zkušební, respektive pozorovací. Vyjel jsem s jednotkou, ale byl jsem ve zkušební době, takže spíše jako pomocník v týlu. Neměl jsem ještě dokončený základní kurz. Takové ty ostré výjezdy pro mě přišly až později.

Máte v paměti nějaký, který byl nejhorší?
Těch bylo hodně. Vybavuje se mi jeden, kdy jsem si sáhnul hodně na dno. Zasahovali jsme tehdy u požáru zámečku ve Mstišově. Pamatuji si přesně dodnes. Hořelo v prvním patře. Všude plameny. Když jsme otevřeli dveře do jedné z místností, ozvala se obrovská rána. Tlaková vlna po explozi nás shodila ze schodů.

SC Bouřňák 12.1.2019
FOTO: Bouřňák praskal ve švech, dopravu regulovala policie

Hasiči zasahují i u tragických událostí. Měl jste i s tímto během praxe nějakou zkušenost?
Bylo to zrovna na Štědrý den u dopravní nehody. Otec s dvěma dětmi se vraceli z lyžovačky, když na silnici dostali smyk. Narazili s autem do stromu. Když jsme přijeli na místo, muž se snažil syna oživovat. Bohužel už to nešlo.

V rámci zásahů vám v okrese vypomáhají dobrovolní hasiči na obcích. Jaká je s nimi spolupráce?
Musím říci, že velmi dobrá. Jsou to lidé, kteří to dělají od srdce, což je znát na jejich přístupu. Berou to velice vážně a musím v této souvislosti pochválit své spolupracovníky, že v této oblasti vedou u dobrovolných sborů po celém okrese odbornou činnost a teoretickou případu.

Celý rozhovor najdete v aktuálním čísle Týdeníku Směr, který vychází v úterý 15. ledna.