Děčínský trenér Karel Chládek se musel obejít bez nejlepšího kanonýra Lukáše Zika. Člen první útočné letky bude pykat za trest ve hře, který dostal v Klášterci. Zika dostal stop do 19. února, nestihne tedy navíc poslední dva zápasy základní části. „Je to určitě oslabení, rozpadla se nám tak trochu první formace. Mrzí to o to víc, že Lukáš toho v Klášterci zase tak moc neudělal. Naštěstí jsme to zvládli i bez něj,“ konstatoval děčínský kouč Chládek. Bílina byla naopak v nejsilnější možné sestavě a toužila po zisku tří bodů.

V první třetině nebylo na ledě vidět příliš zajímavých situací, chvílemi ale byla aktivnější Bílina. V úvodu tedy kralovali oba brankáři. Ve velké šanci netrefil branku Vávra, to samé předvedl na druhé straně bílinský Urban. V 10. minutě pak Rudovský nastřelil tyčku. V závěru třetiny ještě musel ukázat své umění dobře chytající Lavinger.

Ve druhém dějství nejprve Děčín zachránila branková konstrukce, ovšem v polovině zápasu přišlo rozhodnutí. Nejprve se ve 28. prosadil v přesilovce Růžek, který svou střelu namířil pod horní tyčku – 1:0. Za dalších sedmdesát vteřin napřáhl od modré obránce Bulva a jeho dělovka skončila opět v síti Draků – 2:0. Brankovou lavinu zakončil ve 30. minutě kapitán Filipovský, který dorážel pohodlně kotouč do prázdné branky – 3:0. Bílinští si vzali oddechový čas. Děčín měl možnost zvýšit své vedení, měl k dispozici přesilovku pět na tři. Gól z ní ale dát nedokázal, naopak ve 38. vykřesal v přesilové hře pro hosty naději svou dělovkou Kolář – 3:1.

Ve třetí třetině byl k vidění spíše boj o střední pásmo a ani jeden tým se do velkých šancích nedostával. Lavinger si udržel pozornost do poslední vteřiny, děčínští přežili i závěrečné oslabení, kdy se na ledě již trochu jiskřilo. Na výhře domácích 3:1 se tedy už nic nezměnilo.

„V prvé řadě chci vyzdvihnout výkon Lukáše Lavingera a obrannou činnost celého týmu. V první třetině se oba týmy oťukávaly, i když se už dobře známe. V polovině utkání přišlo rozhodnutí a naše tři rychlé branky Bílinu zlomily. V posledním dějství už jsme vítězství v poklidu udrželi a splnili náš cíl,“ spokojeně pravil děčínský trenér Chládek.

„Rozhodlo deset minut v prostřední třetině. Po prvním gólu jsme ztratili koncentraci a dostali další dva. Jestli se díváme spíše dolu než nahoru? Prioritou před sezonou pro nás byla záchrana. Ale samozřejmě, že nás play off hodně láká. Teď máme doma Klášterec. To je silný soupeř a neřekl bych, že je pro nás výhodou to, že už nemá o co hrát. Hlavní je, aby se hráči zlepšili, aby si uvědomili, o co hrají a dali do toho vše, co v nich je. Poslední utkání byla strašná!“ řekl rozmrzele kouč Bíliny Miroslav Kanis.

Draci budou hrát v sobotu od 17 hodin a 30 minut důležitý domácí zápas s vedoucím Kláštercem, kterému už prakticky o nic nejde. Benešov, jenž je v tabulce bod před Draky, hostí poslední Sokolov. Baník ve středu prohrál doma s Kobrou 2:4 a dvě kola před koncem má už jen teoretickou šanci na odpoutání se z posledního místa.

HC Děčín – HC Draci Bílina 3:1 (0:0, 3:1, 0:0). Branky a nahrávky: 28. Růžek (Kaltenböck), 29. Bulva (Myšík), 30. Filipovský (Oliverius, Stezka) – 38. Kolář (Kýhos). Rozhodčí: Vláčil – Chochola, Marek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 250. Ostatní výsledky 34. kola: HC Řisuty – HC Klášterec nad Ohří 3:2 pp, SHC Klatovy – Vlci Jablonec nad Nisou 5:2, Milevsko – Vodní Lvi Benešov 2:1, Baník Sokolov – Kobra Praha 2:4. Tabulka: 1. Klášterec 76, 2. Řisuty 68, 3. Kobra 56, 4. Děčín 52, 5. Milevsko 51, 6. Klatovy 48, 7. Jablonec 46, 8. Benešov 40, 9. Bílina 39, 10. Sokolov 39.

Autoři: Jaroslav Zeman a František Bílek