Hattrick Pavla Smolky a Františka Mály? Skvělé! Ale ještě více zaujal půltucet Jakuba Procházky, 23letého muže, který před šesti lety zkoušel štěstí za mořem v týmu WHL Kootenay Ice. „Dát šest gólů je dobrý, ale když prohrajete, tak je to takový divný pocit,“ mísily se rozporuplné pocity v kanonýrovi, který prošel mládeží Litvínova.

Procházka, suverénně nejlepší střelec Draků a nyní i nejlepší kanonýr druhé hokejové ligy, všech šest svých kousků vstřelil brankáři Miroslavu Hanuljakovi, který dělá v extraligovém Litvínově dvojku Jaroslavu Janusovi. „Ani nevím, jestli si na mě dávali hráči a brankář s postupem času víc pozor. Je to možný,“ ušklíbne se vousatý útočník, jemuž prý před zápasem kamarád prorokoval hattrick. „Tak se to povedlo dvakrát,“ culí se při vzpomínce na jeho slova.

Procházka prý dal 6 branek naposledy v žácích, nasázet hattrick pro něj ale není žádný problém elitní druholigový útočník často tahá Draky svými góly z bryndy. V minulosti hrál za Most, což je pro vzájemný souboj Mostu a Bíliny příznačné, vždyť celá řada hráčů obou klubů zkusila, jaké to je hrát za druhý tým. Za Bílinu hráli dříve například Kýhos, Havlůj, Přeučil, Mála, Nedrda, Fučík a další hokejisté. Pokořit své bývalé spoluhráče by proto bylo pro Procházku speciální.

„Škoda, že to nevyšlo. Ale neměli jsme na ně,“ uznal. „Je to škoda že jsme prohráli, ale po zápase jsem měl v mobilu asi 20 zpráv. Každý mi gratuloval k těm šesti gólům. Jaký byl nejhezčí? Vybojoval jsem puk ve středním pásmu, vzal si ho Tomáš Urban, nahrál Komínkovi a ten mi dal pěknou přihrávku. Já jsem zakončoval po ledě k levé tyči,“ přikládá Procházka ve vzpomínkách alespoň malou náplast na porážku.

Mostečtí lvi – HC Draci Bílina 11:6 (3:2, 4:2, 4:2)
Branky a nahrávky: 3. Vašíček (Urbánek, Havlůj), 12. Kýhos (Mála, Přeučil), 17. Mála (Přeučil, kýhos), 28. Přeučil (Mála, Kýhos), 34. Mála (Kýhos, Nedrda), 39. Bakrlík (Nedrda, Fučík), 39. Mical (Kuncl, Kýhos), 48. Smolka (Nedrda, Bakrlík), 50. Smolka (Bakrlík), 55. Smolka (Bakrlík, Nedrda), 60. Mála (Nedrda) – 9. Procházka (Urban), 19. Procházka (Urban, Komínek), 24. Procházka (Urban, Šmejc), 34. Procházka (Urban), 48. Procházka (Komínek, Urban), 56. Procházka (Komínek).

Věděli jste, že…

Jihokorejský hokejista Song Dong-hwan dal v roce 1998 na asijsko-oceánském šampionátu hráčů do 18 let v jediném zápase 31 branek.

V NHL je držitelem rekordu pro hráče s nejvíce vstřelenými góly v jednom utkání Joe Malone, který 31. ledna 1920 nasázel sedm branek za Quebec Bulldogs proti Toronto St. Pats.

Litvínovský Jan Čaloun dal v tehdy ještě Federální hokejové lize na podzim 1992 šest gólů Kladnu. Litvínov vyhrál 9:5.