Zatímco mužská hokejová reprezentace prožívá jedno z nejtemnějších období své historie (asi nic už ale nepřekoná tragédii zlatého týmu na začátku padesátých let, co jsou proti ní sportovní neúspěchy?), ženy se poprvé probojovaly na zimní olympijské hry. Zpětně se sluší za výkon, jakým se Česko v Chomutově prezentovalo, srdečně pogratulovat.

Věřte, že všem to ale po chuti není. Zastáncům tradičních hodnot cvakají zuby, holčičky přeci mají dělat gymnastiku nebo krasobruslení! Ale proč? Hokej se dívkám líbí od nepaměti, i dříve mnohé z nich lákalo vyzkoušet si, jaké to je klouzat se po ledě s hokejkou v ruce a dávat góly. Vinou různých předsudků okolí, někdy i samotných rodičů, si ale svůj sen nesplnily, pouze mačkaly palce svým oblíbencům u televize a na zimních stadionech.

Myšlenkově svobodnější doba a také parádní triumf zdravě sebevědomé družiny trenéra Paciny ale otevírá zájemkyním o nejrychlejší hru na světě brány zimáků do kořán. V každém klubu jsou rádi za děvčátko, které chce hokej vyzkoušet. Šanci mají i ty holky, které už povyrostly. Na severu fungují ženské oddíly v Lovosicích, Roudnici, Litvínově, Liberci, nově i v Bílině. V Teplicích jsou mládežnické týmy prošpikovány holčičkami, šéftrenér Huskies Martin Cimrman působí u reprezentační šestnáctky v roli asistenta a tamní zimák bude i díky němu s největší pravděpodobností pravidelně hostit dívčí kempy. Paráda, holky mají zkrátka v hokeji zelenou!

Pokud dokážeme využít úspěchu našich čerstvých olympioniček, můžeme se za čas dočkat toho, že nejlepší tuzemské hráčky nebudou odcházet do zahraničí, kde se nejvyšší soutěže nehrají pouze se čtyřmi týmy jako u nás. To je ale hudba daleké budoucnosti, kvalifikační triumf národního celku je pouhým prvním krůčkem.