Ruští hokejisté by neměli startovat na říjnovém utkání NHL. To říká nejslavnější český brankář Dominik Hašek. Dlouhodobě je pro, aby sportovci z Ruska, ať už hrají kdekoliv, byli v době válečného konfliktu, který rozpoutala právě východní mocnost, izolováni. I ti, kteří se proti tamnímu režimu vymezili. Takových je bohužel je málo, známý především Artěm Panarin, forvard celku New York Rangers. Argumentuje propagací Ruska a také tím, že část výdělků sportovců připadne zemi Vladimíra Putina.

U některých fanoušků, mimosportovní veřejnosti a politiků sklízí potlesk, jiní, především ti ruští, například Haškův bývalý spoluhráč Nikita Ščitov, a zároveň tuzemští proruští trollové, mu spílají. Prý by měl vrátit peníze, které si vydělal v Rusku, když působil v KHL, zároveň upozorňují, že za socialismu českoslovenští a sovětští hokejisté také hráli za mořem, kde v tom případě propagovali komunistický režim, v němž byla lidská práva částečně potlačována.

Je nutné si uvědomit, že v době, kdy Dominátor v KHL chytal, Rusko nebylo válečným agresorem, to stejné platí i pro případ komunismu, byť během něho trpělo mnoho lidí. Situace se zkrátka koncem února radikálně změnila, jakékoliv porovnávání toho, co bylo před ním a po něm, není absolutně relevantní.

Bezprecedentní ruský útok se dotýká i sportovců a sportu samotného. Jakkoliv jsou názory Dominika Haška pro někoho radikální, mají hlavu a patu. Na druhou stranu jsem ale proti tomu, aby se všichni ruští sportovci házeli do jednoho pytle. Někteří z nich opravdu s režimem nesouhlasí, ale pochopitelně mají strach svůj názor prezentovat veřejně. Přitom v současné době je velmi důležité, aby svůj nesouhlas vyslovili nahlas. Nejen proto, aby nebyli v ofsajdu, ale hlavně proto, aby pomohli své zemi. 

Myslím si, že pokud některý ruský sportovec požádá o politický azyl, čímž dá jasně najevo svůj postoj vůči režimu ve své rodné zemi, neměl by být nikterak suspendován. V opačném případě by se z mého pohledu jednalo o diskriminaci.