Ruští hokejisté by neměli startovat na říjnovém utkání NHL. To říká nejslavnější český brankář Dominik Hašek. Dlouhodobě je pro, aby sportovci z Ruska, ať už hrají kdekoliv, byli v době válečného konfliktu, který rozpoutala právě východní mocnost, izolováni. I ti, kteří se proti tamnímu režimu vymezili. Takových je bohužel je málo, známý především Artěm Panarin, forvard celku New York Rangers. Argumentuje propagací Ruska a také tím, že část výdělků sportovců připadne zemi Vladimíra Putina.

U některých fanoušků, mimosportovní veřejnosti a politiků sklízí potlesk, jiní, především ti ruští, například Haškův bývalý spoluhráč Nikita Ščitov, a zároveň tuzemští proruští trollové, mu spílají. Prý by měl vrátit peníze, které si vydělal v Rusku, když působil v KHL, zároveň upozorňují, že za socialismu českoslovenští a sovětští hokejisté také hráli za mořem, kde v tom případě propagovali komunistický režim, v němž byla lidská práva částečně potlačována.

Je nutné si uvědomit, že v době, kdy Dominátor v KHL chytal, Rusko nebylo válečným agresorem, to stejné platí i pro případ komunismu, byť během něho trpělo mnoho lidí. Situace se zkrátka koncem února radikálně změnila, jakékoliv porovnávání toho, co bylo před ním a po něm, není absolutně relevantní.

Nacionalistické akce na stadionu Lužniki se zúčastnila celá řada předních ruských sportovců.
Bojkot? Vystačíme si, tvrdí Rusové. Volají po návratu do sovětských časů

Bezprecedentní ruský útok se dotýká i sportovců a sportu samotného. Jakkoliv jsou názory Dominika Haška pro někoho radikální, mají hlavu a patu. Na druhou stranu jsem ale proti tomu, aby se všichni ruští sportovci házeli do jednoho pytle. Někteří z nich opravdu s režimem nesouhlasí, ale pochopitelně mají strach svůj názor prezentovat veřejně. Přitom v současné době je velmi důležité, aby svůj nesouhlas vyslovili nahlas. Nejen proto, aby nebyli v ofsajdu, ale hlavně proto, aby pomohli své zemi. 

Dominik Hašek při začátku natáčení filmu Děti Nagana v krkonošské Malé Úpě.
Dominik Hašek: V bráně jsem se nastál dost. Teď mě baví hrát obránce

Myslím si, že pokud některý ruský sportovec požádá o politický azyl, čímž dá jasně najevo svůj postoj vůči režimu ve své rodné zemi, neměl by být nikterak suspendován. V opačném případě by se z mého pohledu jednalo o diskriminaci.