„Naším cílem bylo navýšit finanční dar z minulého roku. Počet vybraných peněz předčil veškerá naše očekávání. Dokonce se nám stalo, že se po sečtení všech peněz a předání šeku strhla vlna, kdy nám lidé začali nosit peníze přímo na podium. Konečná částka se tak znovu přepočítávala,“ neskrývá radost z dobře vykonané práce František Weigl, jeden z pořadatelů, před kterými nezbývá nic jiného, než smeknout pomyslný klobouk.

Bílinský Březňák Cup je turnaj, který nemá v širokém okolí obdoby. Společně s kulturní složkou a charitativní myšlenkou je opravdu výjimečnou událostí. „Hokejového turnaje se zúčastnilo 8 týmů ze širokého okolí. Pro velký zájem jsme počet účastníků rozšířili. Novinkou byl start ženského celku HC Lovosice, který byl velkým zpestřením,“ hlásí Weigl, jenž patřil do týmu obhájců trofeje HC Kafáč Bílina.

Nejprve si týmy zahrály ve skupinách. V áčku kraloval HC Bílinská kyselka, v béčku nováček HC ŽST Louny, ostře sledované lovosické ženy v základní skupině nezískaly ani bod. První dva zápasy se jim výsledkově nepovedly, ale v posledním skupinovém utkání s HC Kafáč naznačily, že z turnaje nemusí odejít bez úspěchu. „To potvrdilo utkání o sedmé místo, ve kterém udolaly mužstvo Snowflake. Neskončily poslední a z toho měly obrovskou radost,“ líčí Weigl. Kafáči se nedařilo, a to především střelecky, není proto divu, že skončil až šestý. Bronzové medaile si vybojovali Krokodýli. Finále? Suveréni základních skupin v něm nabídli fanouškům dobrou hokejovou podívanou. „Gól ale padl jen jeden, přestože se hrál pěkný hokej. 30 vteřin před koncem ho dala Bílinská kyselka. Není bez zajímavosti, že jeden gól padl ve finále i loni. To jen potvrzuje vyrovnanost turnaje,“ popisuje Weigl dramatické chvíle mužů a žen s bruslemi na nohou.
V bílinském Kulturním Domu Fontána poté duněly písničky kapel Wanastowi vjecy revival a Lucie cover band. Ta první z nich patří k spoluorganizátorům projektu, sama se vzdala nároku na honorář. Zaplněný kulturák se hudební produkcí bavil. Vystoupení předcházelo vyhlášení výsledků, které zaštítil svou přítomností Viktor Hübl, bývalý reprezentant a ikona litvínovského hokeje. Všechny přítomné mrzelo jen jedno – neúčast Tomáše, jehož zdravotní stav není růžový.

„Tomášek je z dvojčat, která se narodila předčasně. Jeho sestra nemá vážné zdravotní problémy, on ale takové štěstí neměl. Narodil se s absencí tlustého střeva a zároveň má velmi krátké tenké střevo. Má zaveden katetr na umělou výživu a vývody na moč a stolici. Od narození absolvoval již desítky operací, včetně operací nohou. Tomášek má jednu nohu kratší a maminka s ním musí denně cvičit. V současnosti Tomáškovi selhává jedna ledvina a musí být po celý večer napojen na kapačky. Navíc se turnaj konal v době propukající chřipkové epidemie. Pochopili jsme, že pro Tomáška bylo lepší zůstat doma,“ vysvětluje Weigl. 

Celkové pořadí: 1. HC Bílinská kyselka, 2. ŽST Louny, 3. HC Krokodýl, 4. HC ZZS Ústeckého kraje, 5. HC Sportclub „B“, 6. HC Kafáč Bílina, 7. HC Lovosice – Ženy, 8. Snowflake.

Autor: Ondřej Holl