Tři roky stará Smečka se utopila v nereálnosti a explicitních scénách, to Děti Nagana, i když sem tam nějaký ten drsnější výraz zazní, hranici přístupnosti nemají. Jsou spíše mile převyprávěným příběhem jednoho jedenáctiletého kluka, který po zhlédnutí slavného olympijského turnaje chce chytat jako Dominik Hašek. Místo podporujícího táty má ale doma otčíma, který nad ním po sportovní stránce zlomil hůl. Naštěstí pro sen a přání malého Dominika má pochopení dědeček, bývalý brankář. Když pak malý hrdina postaví svůj tým a do děje vstoupí charismatický Hynek Čermák coby kouč á la Hlinka, cesta za „malým Naganem" tenisák prohánějících kluků (a jedné holky) může začít.

Protagonisté filmu Děti Nagana. Hynek Čermák je zcela vlevo.
Děti Nagana jdou do kin. Herec Čermák tuší, že se stanou oblíbeným filmem

Film stoprocentně zaujme ty, kteří japonskou zimní olympiádu před čtvrtstoletím prožívali před televizními obrazovkami. A že jich bylo! Milovníky devadesátek naladí na nostalgickou a možná i emocemi rozbouřenou vlnu dobře zachycenou atmosférou i dobovými libůstkami, mezi které patří hláška z Jágrovy reklamy na žvýkačku nebo dobové plakáty v pokojíčku Dominika. 

Chyby se dají odpustit, ale co ten Hašek? 

Pobavila mě vyrážečka z učebnice anglického jazyka a lapačka z kšiltovky. Sám jsem si pod bundu při chytání dával polštář a betony se snažil vyrobit z molitanu. Dobové předměty jsou ve filmu zkrátka parádní, jen ten deník Sport na stole rozhodně není z devadesátek…

Když už jsem u chyb a negativ, musím uznat, že mi nevadily ani drobné nedostatky při střihu nebo product placement v podobě několika zmínek a návštěv sázkové kanceláře („na Senators nikdy nesázej!" - to se povedlo!). Více výtek bych měl k výběru hlavního dětského herce, protože jeho utrápený výraz postupem času začíná být fádní. Naštěstí Tom Brenton umí vyjadřovat emoce, což se projeví ve druhé polovině filmu. Také bych si dovedl lépe představit vylíčení jeho nadšení pro hokej… A postava Dominika Haška (patrona filmu) v závěru mi přijde zbytečná, hodila se spíš do těch pasáží, které malý Dominik prožívá ve snu.

Výchovný apel je přirozený 

Vzpomínka na doby, kdy pro děti byl největším trestem zákaz mydlení hokejkou do tenisáku za barákem a mobil měli jen movití podnikatelé, je místy i latentně hořká. Dospělý divák si totiž uvědomí, že v současnosti mají děti úplně jiné možnosti a sport je pro řadu z nich španělskou vesnicí. Představa, že na tréninky a zápasy budou dojíždět na kole do jiné vesnice, jak s nadšením činilo družstvo Šavlí (nejprve jen „HC kapesní kudličky), je takřka sci fi.

Jaromír Jágr
Jágr zavzpomínal na zlaté Nagano. Hokej byl tehdy náročnější, tvrdí

V Dětech Nagana tak silně rezonuje to, jak důležité pro sportující dítě jsou podporující rodiče a pochopení pro jejich životem neobroušenou a nevyvinutou duši. Platilo to před 25 lety, nyní tato potřeba je ještě více markantní. Tvůrci filmu ale netlačí na pilu a tento apel vyznívá přirozeně. Film zaplaťpánbůh nemoralizuje, správné vzory se krystalizují automaticky a do podvědomí diváka se vkrádají rovněž přirozenou cestou.

Děti Nagana

ČR – 2023; Délka: 98 minut
Žánr: rodinný, dobrodružný
Premiéra: 22. února 2023
Režie: Dan Pánek
Hrají: Hynek Čermák, Klára Issová, Tom Brenton, Johanka Racková, Fabian Šetlík, Pavel Batěk, Otakar Brousek, Taťjana Medvecká, Štěpánka Fingerhutová, Simona Babčáková . . a také Dominik Hašek
Hodnocení Františka Bílka: 8/10