Do téměř padesátitisícového Dunaújvárose, který leží zhruba 70 kilometrů od Budapešti, se už ze severu Čech vypravily týmy Děčína, Chomutova, Loun nebo Teplic. Děčínští vyhráli kategorii U10 AAA vloni, Tepličtí byli letos v kategorii U10 AA druzí. 

Na hokejovém stadionu ze 70. let hraje domácí celek Dunaújvárosi Acélbikák (Oceloví býci) nejvyšší soutěž, v této sezoně se mu ale nedaří a je předposlední. Na soupsice aktuálně nenajdete žádného Čecha či Slováka. 

Aréna pro téměř 4 tisícovky diváků bývá při domácích duelech zaplněná sporadicky, klub rozhodně pamatuje lepší časy; v minulosti byl DAB šestkrát tuzemským mistrem. Návštěvnost je ale problémem celé soutěže (Maďaři hrají společně s Rumuny), v hledišti bývá pár stovek diváků i na souboje o čelo tabulky. 

Dominik Hašek během uvedení do Síně slávy v Torontu
Kvíz: Jak dobře znáte nejslavnějšího hokejového brankáře Dominika Haška?

Podmínky pro hokejisty jsou na řadě stadionů tristní, konkrétně v hale DAB musejí být hráči Ocelových býků permanentně ve střehu kvůli cestě na led, během které jim hrozí ztupení bruslí na každém kroku. Vrcholem jsou střídačky, jejichž železná konstrukce není chráněná gumou.

Kabiny? Ve sprchách najdete poházené dresy i výstroj a výzbroj, vinou čehož je puch všude přítomný. Na stěnách je plíseň, kterou spatříte i na mantinelech. 

Jak již ale zaznělo, předvánoční turnaje se můžou pochlubit kouzelnou atmosférou, kterou ze stánku za jednou z branek provoní levný svařák. Velkou atrakcí jsou bubeníci; svou show umí strhnout každého. 

Ve městě, jež bylo vybudované po vzoru sovětského Leningradu až po válce a které podle mnohých tak trochu připomíná slezský Třinec, a to nejen obří železárnou, objevíte řeznictví s tradičními maďarskými klobásami, výborné jsou rovněž gulášové polívky. 

Ivan Hlinka
Kvíz: Kolik poznáte slavných hráčů hokejového Litvínova?

Po návratu do sportovního areálu si můžete prohlédnout i přilehlý fotbalový stánek, kde se hraje druhá nejvyšší soutěž, speciální halu na gymnastiku a halu na míčové sporty, v níž má prim házená.

Maďarsko rozhodně není země hokeji zaslíbená, byť za poslední roky šel tento lední sport výrazně nahoru. V příštím roce dokonce mělo hostit poprvé ve své historii světový šampionát, maďarská vláda ale možnost záskoku smetla ze stolu. Důvod? Bez Ruska do takového podniku nepůjdeme! Na jaře 2023 tak bude mistrovství světa hostit Finsko a Lotyšsko. 

Turnaj Santa Claus Cup se hraje v Dunaújvárosi už popatnácté, vypsané jsou kategorie U10 AAA a U10 AA. Ve druhé kategorii na začátku prosince bojovalo o prvenství 24 družstev ze čtyř zemí. Vyhrál slovenský Ružinov, druhé byly Teplice, třetí skončily Louny. 

HC Teplice Huskies na turnaji v Maďarsku
Tepličtí šli férovým chováním příkladem. Stříbrní Huskies mysleli i na charitu