„Je to tak. Stadion nám rozebírají bezdomovci, my jsme sehnali firmu, která ho rozebere ještě kvalitněji. Už jsme zažádali o demoliční výměr,“ nebere si spolumajitel zimního stadionu Jiří Prokůpek servítky. Restaurace Dublin už dostala výpověď. „Je do konce roku. Pak bude stadion bez elektriky, bez vody a podle toho, kdy nám dají demoliční výběr, může začít bourání.“

Stánek pro necelých sedm tisíc sedících diváků, kdysi jeden z nejhezčích v republice, se firma Horz spol. s r. o. snažila prodat za 30 miliónů korun, kupce však nenašla. „Mluvilo se o 100 miliónech, to ale šlo mimo nás. Hovořme o 30 miliónech. Je to totiž složitý proces s tou cenou. Pozemek, stavba… A zbourání samotné bude stát asi 10 miliónů korun,“ vypočítává Prokůpek.

Co bude dál?

Pozemek pak bude prodávat za tržní cenu. „V centru Teplic stojí metr čtvereční kolem 2,5 tisíce korun. My disponujeme zhruba 13 tisíci metry čtverečními, tak si to spočítejte,“ vybízí současný spolumajitel chátrající haly k matematickému výkonu a věří, že za necelých 33 miliónů korun bude o pozemek, který je zasíťovaný a s velkým parkovištěm „za nosem“ větší zájem než o stávající barabiznu.

Teplický zimák je bez ledu od ledna letošního roku. Hokejisté Stadionu Teplice se přestěhovali do Bíliny, tamní hala totiž patří městu a pronájem je vyjde mnohem levněji. „Bylo jich málo, i s cestou je to vyjde v Bílině levněji. Prý jsou tam spokojení, rozumím jim,“ pokyvuje Prokůpek hlavou. Jedna z bašt severočeského hokeje brzy padne. Místo, kde vyrůstal olympijský vítěz z Nagana Robert Lang, se v příštím roce změní k nepoznání.

„Upřímně, budu rád, až se toho zbavím. Myslím to teď z hlediska toho, že mi denně volá ochranka, že na zimáku řádí nějací bezdomovci. Myslel jsem, že to vydržím až do důchodu, ale nedá se,“ rezignuje Prokůpek.

Dříve sám býval hokejistou, nyní se ale snaží jednat jako správný obchodník. Zároveň však přiznává, že ho osud zimního stadionu mrzí.
„To ano. Město s námi odmítalo jednat. My jim předkládali návrh s rozpočtem na rekonstrukci. Byla by levnější, než postavit nový zimák, jakousi plechovku někde na Bramschi nebo v Trnovanech, jak se plánuje. Zástupci města si asi myslí, že když jsme soukromníci, tak abychom na tom náhodou nezbohatli. Nebyla s nimi řeč. Teď bude pan Kubera říkat, že došlo na jeho slova, že se to bude bourat, protože o to nikdo nebude mít zájem. Ale hlavní nezájem projevuje město,“ tvrdí Prokůpek.

GLOSA FRANTIŠKA BÍLKA

Zimák? Zčásti „pomník“
vlády města Teplice

Jestliže se o někdejším zbourání historického centra Teplic a následné výstavbě Prioru a dalších nevzhledných budov s odstupem času hovoří jako o „pomnících minulého režimu“, přístup města ke sportu a jeho soukolí může v budoucnu vyústit v několik „pomníků“ současného režimu a vlády města Teplice. Prvním z nich bude patrně zbourání zimního stadionu. Ano, je léta v rukou soukromníka, ale… podíl radnice na jeho úpadku je neoddiskutovatelný. Nechápu, proč v jiných českých městech může být zimní stadion majetkem města, které se o něj příkladně stará, a v Teplicích ne. To stejné platí i pro fotbalový stadion. Obávám se, že v případě pádu majoritního vlastníka FK Teplice, společnosti AGC, by město fotbalové chloubě „českého severu“ nepomohlo. Žlutomodří by se tak ocitli v podobné situaci jako před časem hokejisté. A osud fotbalového stánku by měl možná stejnou dějovou linii jako osud zimního stadionu. Podpora vrcholového sportu je zkrátka v Teplicích minimální. Stávající zimák mohl nyní hostit spoustu vrcholových sportovních podniků, a to nejen hokejových. Samotné město by tak mohlo být zviditelněné v Evropě i ve světě. Investice by se mu zajisté vrátily. Strategie radnice je ale jiná, investuje do zcela jiných oblastí.

Co na to říkáte? Diskutujte s námi na webu Deníku a také na Facebooku.