Kriminalisté objasnili 20 let starou vraždu novorozence v Krupce. Jeho tělo našel 2. března 2004 bezdomovec v popelnici v Havlíčkově ulici. Letos by byl trestný čin už promlčený.

Vražedkyní byla matka novorozence. Loni ji kriminalisté našli podle DNA otce, což by v roce 2004 nešlo. Nalezení vražedkyně umožnil zásadní vývoj kriminalistiky. Muži, který nepochází z Ústeckého kraje, byl odebrán kontrolní vzorek DNA v souvislosti s jinou trestnou činností.

Letos v lednu kriminalisté nakonec věc odložili. Žena totiž byla v době porodu velmi mladá, ne úplně v dobré situaci a podle několika znalců prožívala akutní stres, kdy nebyla schopná racionálně uvažovat. „Dostatečným trestem pro ni bylo, že s tím těch dvacet let musela žít,“ myslí si Martin Charvát, krajský náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování. Žena už má dnes svou vlastní rodinu a žije normálním životem. Kriminalisté objasnění vraždy oznámili na dnešní bilanční tiskové konferenci v sídle kriminálky v Ústí nad Labem.

Vyšetřování nehody v Teplicích. Skupova a Doubravská ulice.
Lidé odsuzují řidiče z míchačky. Nepřímým zabijákem mohl ale být mrtvý úhel

Kriminalisté dále uvedli, že v roce 2023 zahájili vyšetřování v 16 podezřeních na vraždu. Nakonec ale do výkazů zapsali jen 13 vražd. Dva případy byly odloženy, když se nepotvrdilo podezření na tento trestný čin. A jeden případ byl překvalifikován na těžké ublížení na zdraví. Všechny vraždy byly loni objasněny. Krajská kriminálka na to ani nemusela zakládat speciální tým. Pouze v jednom případě nebyl mezi obětí a pachatelem prakticky žádný vztah. A to když šel pachatel krást do bytu na Střekově, a přitom došlo k napadení seniorky.

Preferovanou zbraní vražedníků z regionu je nůž. Na Mostecku bylo vražd nejvíc, tedy pět.

V období mezi lety 2000 a 2010 bylo v Ústeckém kraji podobných případů usmrcených novorozenců více, z našeho archivu vybíráme:

* Policisté v té době našli mrtvé miminko na popelnici v Litoměřicích. Před tím ještě v igelitové tašce na odlehlém místě u železniční trati. V obou případech kriminalisté matky děťátek určili, dopadli a soud je poslal na mnohaleté tresty do vězení.

* V listopadu 2008 dvaatřicetiletá žena v bytě v Lovosicích porodila v koupelně novorozeně. K porodu živé holčičky došlo do záchodové mísy. Po narození, jakmile začalo dítě plakat, dotyčná dítě otočila hlavou dolů a hlavu mu ponořila do záchodové mísy. Dítě držela, dokud se nepřestalo hýbat. V míse ho potom ponechala. Z prostoru pod vanou vyndala modrý igelitový pytel, oblékla se, dítě dala do pytle a odnesla do sklepa domu. Asi po třech týdnech ostatky novorozence odnesla na odlehlé místo za parkoviště poblíž obchodu Lidl. Pytel s mrtvým novorozencem položila pod odstavenou maringotku.

* V březnu 2010 porodila zfetovaná žena v koupelně suterénního bytu v Litoměřicích živou holčičku, a poté dítě úmyslně usmrtila v záchodové míse. Podle obžaloby dívka cíleně skrývala těhotenství i porod.