Policie se případem začala zabývat poté, kdy někdo z věznice na obchod s drogami upozornil. "Bylo to na počátku roku 2023, když obdrželi mostečtí policisté od pracovníků Vězeňské služby ČR z Bělušic poznatek o organizování průniku omamných a psychotropních látek za zdi objektu. Na distribuci do Věznice Bělušice se měli podílet mimo jiné i odsouzení vězni," sdělil mluvčí mosteckých policistů Václav Krieger.

V rámci prověřování případu bylo zjištěno, že mezi odsouzenými je několik nepovolených mobilů. Přes ně vězni kontaktovali nejen své komplice mimo věznici, ale komunikovali také mezi sebou. To vše za jediným účelem, a to obstarání drog.

Pohřešovaný muž z Mostu zmizel před 13 lety.
Beze stopy zmizel před 13 lety. Policisté nepolevují v pátrání po muži z Mostu

Podle policie vězni komunikovali dokonce s dalšími obviněnými po celém Ústeckém kraji. I kvůli distribuci, která byla promyšlená. "Objednané drogy se v několika případech soustředily v Mostě u jedné osoby mimo věznici. Ta následně předala kontraband s drogami dalším domluveným osobám na detašovaném pracovišti na Chomutovsku. Tam došlo i k finálnímu předání omamných látek některým pracujícím odsouzeným," popsal část cesty drog do věznice Václav Krieger

Vězni po práci následně ve svých tělesných útrobách nebo jiným nezjištěným způsobem pronesli kontraband do samotné věznice. Tam se drogy dostaly až k hlavním organizátorům celého gangu.

Central v Mostě.
Most řeší rizikové přecházení Budovatelky u Centralu. Vznikla bible chůze

"Na průniku těchto nelegálních látek se svým specifickým úkolem podílelo vícero na sobě nezávislých osob, a to úmyslně a organizovaně. Mostecký vyšetřovatel viní osoby ve věku od 19 do 54 let z výše uvedeného zločinu. Mezi stíhanými jsou i 4 ženy,"

Zákonem stanovená horní hranice trestu za tento zvlášť závažný zločin je v případě odsouzení až desetiletý trest odnětí svobody. Kriminalisté ve své práci nepolevují, protože zjistili, že takto propracovaných skupin a organizátorů je mnohem více. Policisté tedy očekávají, že padnou další obvinění, která souvisí s distribucí drog.

Věznice Bělušice se nachází na Mostecku, za mřížemi si tam ale odpykávají trest také lidé z teplického okresu. Je to jedna z věznic na severu Čech. Vazební věznice je například v Teplicích. I tam jsou ale v samostatném sektoru odsouzení.

Tohle vám možná uniklo: Oprava Bystřice v Palackého ulici působí nekonečně, termín předání ale existuje

Zdroj: Deník/Petr Málek