Předmětem prodeje bylo nepojízdné vozidlo Škoda Superb zaparkované na parkovišti v Bílině na Teplicku. Jeho fotky podvodník z Bíliny umístil na inzertní portál s tím, že auto prodává.

Více k tomu sdělila Ilona Gazdošová z teplické policie: "Na inzerát se ozval muž z okresu Chomutov, který v domluvený den a čas přijel s přívěsným vozíkem, že si koupené vozidlo odveze domů. Než však stihli auto naložit, přijela na místo  městská policie. Po zjištění nesrovnalostí přivolala Policii ČR."

Mezitím se na linku 158 ozval otec skutečného majitele vozidla. Prý dostal od známých echo, že se někdo pokouší odvézt předmětné vozidlo. Celý případ se tak rozuzlil. Kupující odjel s prázdnou. Zato falešného majitele stíhá policie z přečinu podvod ve stadiu pokusu.

Další podvod s autem se na Teplicku odehrál nedávno

26letý muž z Bíliny se pokusil o pojistný podvod tím, že zinscenoval krádež a zapálení svého vozidla. Policie ale na základě šetření a kamerových záznamů odhalila nesrovnalosti v jeho výpovědi. Dotyčného policisté následně obvinili z pojistného podvodu.

Internet je pro podvodníky vhodným nástrojem

Tepličtí policisté nedávno obvinili 27letou ženu z trestného činu podvodu se škodou přes 300 tisíc korun. Obětmi se stalo celkem 338 osob. Žena z Chomutova nabízela na inzertním portálu a různých skupinách na sociální síti rozmanité zboží, například značkové oblečení, hračky, bazény pro psy a také klece na hlodavce. Nabízeným zbožím však nedisponovala a od osob, které o koupi projevily zájem, si nechala posílat zálohy nebo i celé částky na různé bankovní účty.

Mapa kriminality, podvody na Teplicku

V letošním roce řešila policie na Teplicku už přes padesát podvodů, které byly kvalifikovány jako trestný čin. Vypovídá o tom mapa kriminality, ve které policie zveřejňuje statistické záznamy z nápadu kriminality po celé republice. Z uvedených činů trestné činnosti jich z celého teplického okresu nejvíce řešily policejní obvody v Teplicích. Řada z ohlášených případů zůstává stále nedořešených, respektive neobjasněných.

Jak se vyhnout problémům?

princip 4 P – PŘEMÝŠLEJ, PROVĚŘ/UJ, PORAĎ SE  a až pak PLAŤ! = princip minimální důvěry a maximálního možného ověření.

  • v případě, že si nejsme jisti našimi digitálními dovednostmi, nepouštějme se do oblastí, kterým nerozumíme – například nákup / prodej kryptoměn, zlata přes internet, věcí na inzerát atd.
    nepodléhejme nátlaku a cílené reklamě
  • v případě, že narazíme na podezřelou situaci či problém, nebojme se konzultovat s někým, kdo má zkušenosti nebo se obrátit s prosbou o konzultaci na státní či neziskové instituce – linky, poradny
    Zdroj: prevencekriminality.cz