Noc s Andersenem má podpořit dětské čtenářství a je zároveň ukončením kampaně Březen - měsíc internetu. Do kouzelného světa pohádek pozvala své malé čtenáře Regionální knihovna v Teplicích už pošesté. Zúčastnilo se jí 25 dětí rozdělených do šesti družstev, na které čekala výprava do sklepení. Zaměřena byla na Čapkovy pohádky, každé z nich byla věnována jedna z místností. Na děti čekal doprovodný program, vystoupení mažoretek i soutěž summo. Hodnotily také svoji nejoblíbenější knížku.
Také knihovna na Mírovém náměstí v Bílině se na své malé čtenáře, kteří se letos Noci s Andersenem mohli zúčastnit už počtvrté, připravila. Kromě nocování pro ně byly přichystány soutěže a také chatování na internetu s dětmi z celé republiky i ze zahraničí.
Před spaním je navštívila také spisovatelka Petra Braunová, oblíbená autorka dětských knížek z Vyškova, která dětem představila některé své knižní tituly. Pro malé čtenáře vydala knížky Rošťák Oliver nebo Kuba nechce číst, pro dospívající pak například Neuvěřitelné září, Ztraceni v čase nebo Borůvkové léto s Terezou. Některé z těchto knížek věnovala svému synovi, který nechtěl číst.
Také knihovníci Hana a Miroslav Bláhovi v Kostomlatech pod Milešovkou se na své malé čtenáře těšili a pilně připravovali. „Před půl pátou dorazilo postupně všech 17 nocležníků a dvě paní učitelky. V průběhu večera pak ještě paní starostka s čtyřletou vnučkou, dva pomocníci k chatu a hajný,“ popisují Bláhovi.
Ústřední motto „Čert a Káča skáčou s káčou“ nenechalo nikoho z Kostomlatských na pochybách, že bude večer a noc probíhat přímo ďábelsky.
Malovalo se, soutěžilo a četlo. Po grilovaných párkách se jen zaprášilo a než se všichni vydali s lampióny na noční cestu do místního kostela, kde na ně čekal odborný výklad, stihli ještě promítání. Viděli, jak se natáčela Nejkrásnější pohádka Zdeňka Trošky na kostomlatském hradě. Po návratu děti čekala druhá večeře, pyžamová párty, pekelná maturita a čtení na dobrou noc. Není divu, že při tak pestrém programu usínali poslední vytrvalci až ve tři ráno.
V Městské knihovně Duchcov nocovalo 20 dětí a 4 knihovnice. Vstupenkou byl nakreslený obrázek zvířátka. Své pejsky předvedli členové kynologického klubu Duchcov, soutěžilo se a vyprávělo. Před půlnoci za zvuků fanfár přišel král s královnou v podání manželů Petrovských z Divadla „M“. Mezi přítomnými dětmi hledali ztracenou princeznu, poté si všichni zatancovali a zazpivali. Ráno se nikomu domů nechtělo.