Divadlo Krabice Teplice je tyjátrem veskrze mladým. Duo, které pobaví v sobotu etnofestival Barevná planeta, začalo v dubnu 2011 premiérou pohádky Vlk a ovce běží z kopce.

„Další premiéru chystáme právě na 10. září do atria ústeckého magistrátu na v ČR výjimečný multikulturní festival Barevná planeta 2011,“ řekl Zdeněk Rusín z Krabice.

Soubor tvoří dva herci, zároveň autoři a scenáristé: Zdeněk Rusín a Jitka Soorová. „Hrajeme hlavně pro děti, ale děj stavíme tak, aby zaujal i dospělé. Jinými slovy: „Nepodceňujeme dětskou inteligenci a dobře víme, že v každém dospělém je stále alespoň kousek dítěte,“ shodli se.

Děti, ovce, psi…

Jitka Soorová je pro kolegu talent od přírody. „Snad proto dala přednost před hlukem civilizace životu na samotě v Českém středohoří, kde má děti, kočky, psy, manžela, ovečky a práci tak na 300 let. Teď mi dochází, že její 1. role v naší 1. pohádce je ovce. Asi si ji vynutila, neb má tyto tvory dobře naposlouchané,“ soudí. „A hraje krásně na housle.“ Při produkci zní také kytara či další hudební nástroje, písně jsou taktéž z dílny Krabice.

Další hru, no spíše „zpěvnou minihříčku“, uvedli poprvé v létě na Teplických farmářských trzích a ještě ten den na Přepadení ostrova piráty“ (Úštěk). Popisují ji jako „vyloženě interaktivní divadelní kousek o velmi líném vodníkovi“ a divák je důležitou součástí představení.

Název Krabice není jen slovní hříčka, krabice je i princip divadelního uvažování a forma hraní, k níž se blíží. „Více neprozradím, je to velké tajemství,“ smál se herec.

Pro školy i školky

Duo hrává pro školy, školky, znají jej městské i soukromé akce, divadla i ulice. „V listopadu prorazíme do Prahy přímo na „sklepáckou“ Dobešku,“ chlubí se duo.

S Poradnou pro integraci (PPI), která Barevnou planetu pořádá, mám asi 10 let intenzivní vztah,“ ohlédl se herec.

Přátelské vztahy

„Dříve jsem jako komunitní pracovník PPI měl na starost i organizaci pořadů, v nich cizinci žijící v ČR žijící představují svou kulturu českému publiku. Ale mým odchodem z PPI nemohla spolupráce skončit – zůstalo tu mnoho přátelských vztahů s klienty. Výsledkem je již několikaleté vystupování „mých“ souborů na akcích PPI,“ vysvětlil.

Na Barevné planetě 2011 duo chystá premiéru hry „O holiči a barvíři“ podle klasické arabské pohádky. „Uchopí–li dva zemití Severočeši do rukou arabskou pohádku, mohou se díti věci nevídané. Pro mne je vše velký otazník, neb jsem to ještě neviděl,“ řekl s úsměvem.

Věříme v úspěch

Bude–li pohádka úspěšná – a oba věří, že ano – chtějí ji hrát v MŠ i ZŠ ve spolupráci s PPI v rámci speciálního projektu.

A kam chodí na náměty? „Když se zadaří, večer čteme našim dětem doma pohádky africké, vietnamské, ruské… Je tedy jen otázkou času, kdy nás nějaký příběh zainspiruje k nazkoušení dalšího kousku,“ shodují se herci.

Po Planetě knihovna

Letos na Planetě Zdeněk Rusín, spíkr Útulek festu i exhudebník kapely Radost, moderuje i scénu na Lidickém náměstí. „A aby toho nebylo málo – druhý den po skončení Barevné planety hrajeme v knihovně v Ústí. Předvedeme tu „na míru ušitý“ program ke Dnům evropského kulturního dědictví,“ doplnil.

Barevná planeta, vstupné zdarma, výběr z programu

sobota 10. září, Mírové náměstí

12.45 Perfect Unity Dub Force (CZ, SK)
13.20 Los Prasos (tan. skupina)
14.00 Fast Food Orchestra (CZ)
14.45 Onyx Tribe, Habibi, Jamala (orientální tance)
15.00 Dunžingrav (Mongolsko)
15.30 Sharka a Mona studio - orientální tanečnice
16.00 All Star Refjúdží Band (CZ, Čína, USA)
16.50 Gajané - ukázka z div. představení Svč. div. opery a baletu
17.20 BOOBIETRAP (USA)
18.00 M. Yeka (mod. afr. tanec)
18.45 Al Yaman (CZ, Jemen)
19.30 Rio Dance Show (Brazílie)
20.10 Guaka (Chile)
21.15 Big Famili, King Kalabash, Riddimshot (CZ, Fr, Martinique)

sobota 10. září, Lidické náměstí

12.00 M. Mortaba (Bangladéš)
12.40 Njachos + bub. workshop
13.30 R. Zabelov (Bělorusko)
14.00 Sharka a Mona studio - workshop orientálních tanců
14.20 Molor-Erdene (Mongolsko)
15.10 M. Yeka - workshop moderního afr. tance
15.35 Vyhlášení soutěže Úsměv pro cizince
16.00 Korjen (CZ, BIH) 16.50 Živá hudba (Ukrajina)
17.50 TamTam D´Afrique (Afrika)
19.00 Matriacio De Praga (Mexiko)
20.00 Pub Animals (CZ)

sobota 10. září, kluby
Mumie (21.00) DJ Mikuláš a Romario, Circus (22.00) Dirty Blondes (Praha) 22.30, Remember The Heroes (punk, Tpc), 23.40 Café Max (od 14.00) Výstava Města obce osady a lidé Severního Polabí 22.00 - DJ Romario (latino) Činoherní studio (od 17.00) Div. hra pro děti Lakomá Barka (17.00 a 18.15) Bitumen Beat (22.15, CZ, lo-fi/progressive, ex Terne Čhave) Koza na útesu (23.15, CZ, klezmer/ punk, Praha)

výstavy: Café Alibi, Ústí - Černobíle v rovnovážné síle - vernisáž 8. září 2011, 19.00, netradiční spojení 7 profesionálních fotografů z Ústí tvořících na téma rasové harmonie ve společnosti
SDOB - Umělci působící v Severočeském divadle opery a baletu

+ kino s Člověkem v tísni, dětský program s divadly a soutěžemi, etnostánky, řada novinek…