Máte rádi Ivana Mládka? A využijete té skvělé šance vidět ho v sobotu 24. září na náměstí v Litoměřicích na vinobraní zadarmo? Inu kdo by si to nechal ujít, že?!

Bez panoptika?

I když sám pevně věřím a opravdu se na to těším že Ivan s sebou nevezme do Litoměřic svou partičku „zdivočelých herců“ a bude jen zpívat. I když je mi samozřejmě smrti Iva Pešáka líto, vůbec bych se nezlobil, kdyby si Mládkovo „panoptikum“ dalo pauzu a muzikant by se vrátil „jen“ s fajn swingující a bluesující jazzovou partou. S tou, která ho loni či předloni doprovázela v litoměřickém hotýlku Salva Guarda. Pamatuji to sice pouze z vyprávění a z článku v Deníku, ale musela to být velká paráda!

Jenže ono to bude na vinobraní podobně fajn, když Mládek hrábne do strun banja a dá k lepšímu hity, které mě provázely mládím. A nejen to! Hit Jožin z bažin, písnička, s níž se Ivan Mládek nečekaně proslavil před pár lety v Polsku, byla dokonce mojí první deskou. Malou deskou. Singlem. Jó to byly časy!

Zpět do té doby i o kousek dál se ohlíží i Mládkovo mile rekapitulační supraphonské hudební DVD, „placka“ s dlouhatánským ale logickým názvem „IVAN MLÁDEK a jeho Banjo Band: Jožin z bažin a další jeho největší hity“. A zase ten Jožin! Bažiňák.

Každý se nějak musí živit a když mu to diváci „žerou“ tím lépe. Nebo spíš bez toho by to nešlo. Ale po pravdě, Mládkovy porevoluční televizní estrády nemusím. Pitvoření herců, humor za každou cenu, ztrapňování se navzájem… Jako koření možná, Pešák přitom za bolševika ve scénkách nejeden lepanec chytil (či rozdal?). Ale stavět jen na pokleslé legraci?

26 hitů, 2 bonusy

Ovšem dost nářků, to, co nabízí nové DVD, je z Mládkovy tvorby to ryzí. Jen pár písniček z celkových 26 (a 2 bonusů) neznám, ale ze známých mi chybí asi jen jedna. Ale Bůh ví, jestli vlastně na mou oblíbenou Pragovku Baby (s roztomilým sloganem „Pragovky Baby, nejsou a nebudou, 40 let nepřišly a už nepřijdou“) klip vznikl. Pokud ano, bude asi jednou zlatým hřebem 2. kolekce vzpomínání na Ivanovy hity na DVD!

Bylo by pěkné, být tyto videoklipy (ehm, občas je toto označení filmových písniček z dnešního úhlu pohledu dost nadnesené!) na DVD řazeny chronologicky. Jednu chybičku by to ovšem mělo. Minimálně dvě videa, natočená s Banjo Bandem v létě na kterési plovárně (tolik hezkých slečen!), by si byla dost podobná. Na přeskáčku je alespoň komplet pestřejší.

Geniální Zkratky

DVD otevírají geniální Zkratky, do nichž se dostala i upomínka na severní Čechy ve zkratce LVT (Liberecké výstavní trhy, kdysi výkladní skříň socialistického hospodářství). Jsou tu i další zapomenuté zkratky (OPBH, DKP, V3S, OÚNZ…), hlavně je to ale skvělá zábava už v roce 1979!

A hele Svěrák!

Ještě o rok starší je ale na DVD video k písničce Švadlenka Madlenka. Vždy jsem ji považoval za Mládkův klenot, ale chyba lávky text je od Zdeňka Svěráka. A není tu jediná slavný cimrmanolog zde má i další Mládkův majstrštyk Dáša jedla cukroví! Zkrátka žasnu, co vše Svěrák v Česku a jeho kulturní sféře už (v dobrém) nenapáchal. Tak sláva mu!

Na Ivanu Mládkovi mě baví jeho melodie i zřetelné vyjadřování, jeho artikulace i gestikulace při zpěvu. Je v tom kus komediantství i úcta k jazyku českému, který si, zvlášť v Mládkových textech, takový přístup zaslouží.

Mládkova videa, byť dnes už mnohá zastarala, nejsou jen hity (Dáša Nováková, Kráva v mlékárně, skvělá Linda, Prachovské skály, Neopatrný křeček, Jez, Praha Prčice), kterým se svého času chechtal celý národ.

Režiséři i Gott

Jsou i přehlídkou mistrů režisérů. Nechybí tu Jan Bonaventura ani Jan Roháč, Punkvu logicky točil Antonín Moskalyk, režisér moravských Četnických humoresek, méně známí Psohlavci jsou z dílny mistra TV zábavy Františka Poláka a My máme chaloupku v Blatné, jednu z Mládkových písní tepajících nešvary doby, točil Viktor Polesný. Tedy muž, který nějaký čas strávil v Ústí natáčením filmu Milenci a vrazi podle slavného románu Vladimíra Párala.

Jenže co by to bylo za supraphonské CD či DVD, kdyby na něm chyběl Karel Gott?! Na DVD je tak jako bonus klip z pořadu Karel Gott v Lucerně (1979), kde si Goťák s Ivanem střihli hit Jez. Oh Yes!

Soutěž o Ostrovní

Chcete zažít Ostrovní festival 2011 24. září zdarma? Pak soutěžte! Zajímá nás: Která dvojice interpretů festivalu k sobě patřila či dosud patří? Odpovídejte na radek.strnad@denik.cz do soboty, připište číslo telefonu a odkud jste. Heslo je Na Ostrovní