Pamatovat si můžete zpěvačku Markétu Konvičkovou (ročník 1994) také z reality show Česko Slovenská SuperStar, ale to už je minulost. V Českém slavíkovi 2010 byla Objevem roku stejně, jako v Hudebních cenách TV Óčko.

Aktualitou je nyní její druhé album Kafe, bar a nikotin (EMI Czech, září 2011), představí jej dnes na veletrhu Zahrada Čech v Litoměřicích. Zahraje se svou kapelou No Talking. Deník byl trochu zvědavý, Markéta odpovídala.

Od perel do baru

Na obalu CD „Na šňůře perel“ (2010) máte trošku popisně konvičku se srdíčky, snímky působí bezstarostně. Na obalu novinky Kafe, bar a nikotin jste ale už dáma… Která z těch poloh je dnes blíž pravdě?
První album jsem točila v patnácti, romantická trošku naivní poloha dobře odrážela mou povahu a charakter. Za dva roky jsem získala spoustu zkušeností, vyspěla a zjistila, která z pěveckých poloh je mi nejbližší. Z dítěte se stala mladá žena a tak je obal nového alba podstatně vyzrálejší.

Obaly tedy odrážejí vaše různá období. Čím se pro vás zásadně liší deska Na šňůrách perel od novinky?
Na prvním albu jsem se hledala a vyzkoušela si několik různých poloh, byť všechny písně na CD spojovala romantika… Druhé album díky americké produkci Steva Walshe je ucelenější, koncepčnější. Stoprocentně odpovídá tomu, co chci dělat.

Co Zahradě Čech zazpíváte?
Loni jsem v Litoměřicích zpívala sama na half playback, letos už tam budu se svou kapelou. Nabídnu posluchačům písničky z prvního alba i novinky včetně Zapomeň a 1. singlu Cizí světy.

Moc se těším, na litoměřickou Zahradu Čech vzpomínám ráda. Publikum mě tam přijalo velice mile. Ale nejen tam. Díky častému koncertování jsem si mohla vyzkoušet atmosféru malých klubů i velkých pódií.

Energie vás nabije

To jistě. Nevyhovuje vám ale spíš komorní prostředí klubů?
Zpívat v klubu pro 100 posluchačů má něco do sebe, ale když vám tleská 10 tisíc lidi na Staroměstském náměstí jako loni na festivalových cenách, je to neskutečně pozitivní energie, která vás nabije.

Pro CD jste se fotila i „do půl těla nahá“. Bylo to jiné s fotografkou? Co mají o vás říci něžná černá křídla z vašich zad? „Nejsem žádný anděl“? či „Se mnou si nezahrávej“!
Spíše něco ve smyslu ,,I něžný anděl může mít své neřesti“. Při focení jsem naplno věřila fotografce i vizážistce, výsledek můžete posoudit sám.

Na které z nových fotek z obalu CD se sama sobě nejvíc líbíte? Mně na té k titulní písni (viz snímek u článku).
Nejlépe jsem se cítila v černých šatech. Ostatně, tento design bude i v novém klipu, který uvidíte už v říjnu.

Jsou nikotin a káva vaše „drogy“?
Káva a nikotin pro mě drogami nejsou. Ale přála bych si, aby má nové deska Kafe, bar a nikotin byla drogou pro posluchače. A pokud se na ní stanou závislí, budu ještě radši.

Odvaha nebyla třeba

Musela jste pro nové CD sbírat odvahu? Třeba k oslovení producenta a autora Steva Walshe (USA)?
Ke spolupráci mě oslovil Steve, když jsme točili duet Už couvám s kapelou Citron. Z jedné písničky vznikla celá deska… Samozřejmě, že jsem byla nervózní. Komu se poštěstí, aby mu nástroje na CD nahrávali muzikanti od Norah Jones, Taylor Swift a Joan Osborne a mástroval ho Casey Wood, držitel dvou Grammy?

Jaký Steve Walsh je?
Je to výborný chlap, profesionál, pracovalo se mi s ním skvěle. Během dvouměsíční spolupráce jsem ho naučila dost slov česky a on mě na oplátku anglicky.

Jiskřilo to mezi vámi… pracovně? Mohl by být „mužem vašich snů“?
Mezi námi je čisté profesionální vztah. Ale na druhou stranu bych si uměla představit vztah s někým z branže.

Co byl ve vašem životě v případě zpívání největší zlom? Až reality show Česko Slovenská SuperStar?
Zpívám odmalička a jsem ráda, že jsem kolem sebe měla výborné lidi, kteří mi dali základ do soutěže Česko Slovenská SuperStar. Díky nim mám dnes za zády profesionální management a chuť něco dokázat.

Jaký je vás nejranější zážitek spojený s hudbou?
Ve školce jsem zpívala maminkám ke svátku, měla jsem v ruce konvičku i růže pro maminky a musím říct, že mi to moc slušelo.

Splynutí duší?

Psali-li pro vás ostatní který song vám nejvíce mluví z duše? Lze až mluvit o „splynutí duší s autorem“?
S autory o každé písničce diskutujeme, rozebíráme ji, takže se dá říct, že textaři i skladatelé vystihují mé pocity a role jsou spravedlivě rozděleny. Oni dodají text i hudbu a já svým hlasem písním dodám duši.

Co s vámi udělalo legendární město Nashville (USA), kde CD vznikalo?
Nashville jsem neměla možnost navštívit, natáčely se tam jen instrumentální party. Zpěv jsem točila v Praze ve studiu Borise Carloffa, který má bohatou sbírku mikrofonů. Takže jsem točila na mikrofon, na který zpívá třeba Britney Spears. Je to neuvěřitelné!

Čeká vás už brzo krátké turné s No Name. „Myslíte si“ s Igorem Timkem i na duet?
Kapelu No Name jsem si moc oblíbila, kluci jsou šikovní a tak mám radost, že jako host jejich turné mohu představit nové písně z desky Kafe, bar a nikotin. O duetu zatím neuvažujeme, ale určitě bych se další spolupráci s No Name nebránila (smích).

Kdo je… Markéta Konvičková
zpěvačka, nar. 17. 5. 1994 (Býk)
studuje SŠ hotelovou obch. podnikatelskou, Český Těšín
9. v Česko Slovenské SuperStar
Objev roku v Českém slavíkovi i Hudebních cenách TV Óčko
vydala CD „Na šňůře perel“ a „Kafe, bar a cigára“ a 1. DVD
www.marketakonvickova.com