Tři dny ode dneška žije město Ústí Mezinárodním hudebním festivalem Porta 2012. Hudba profesionálů na koncertech i amatérů ve finále soutěži rozezní letní kino, dům kultury, Lidické náměstí i další místa.

Pocta Kidovi

Neoficiálně začala Porta Bluegrassovým otvírákem včera na Severní Terase, oficiálním zahájením je dnes od 19.00 akce Potlach s Kidem v Divadelním sále DK Ústí,. „Půjde o originální koncert složený z písniček ústeckého spisovatele a písničkáře Kapitána Kida. Připravoval ho ke svým osmdesátinám, ale bohužel se jich nedožil," řekl Josef Vejlupek, člen Rady Porty. Z koncertu vznikne CD i DVD. „Bude to pocta Kapitánovi Kidovi," doplnil Rudolf Tesáček, TV i divadelní režisér z Prahy, který pořad připravuje.

„Věra Martinová, Wabi Daněk, Miki Ryvola, Petr Kocman, Helena Maršálková, herec Vladimír Čech jako moderátor a mnozí další Kida připomenou necelé 4 měsíce po jeho úmrtí," uvedl Josef Vejlupek. V 10.00 v sobotu se pak na hřbitově v Tisé veřejnost oficiálně rozloučí s Kapitánem Kidem. Autobus odjíždí od DK Ústí v 9.15," prozradil.

Finále soutěží

Festival pokračuje v pátek odpoledne na Lidickém náměstí, vstupné je dobrovolné. Od dopoledne jsou recitály soutěžících na Větruši, ve 13.30 startuje v letním kině přehlídka trampských kapel a v 16.00 začne Mezinárodní interpretační finále Porty 2012. Hosty gala večera budou mimo jiné Olga Matušková, která právě přicestovala z USA, Petr Spálený s Apollo beatem, Aneta Langerová se svou kapelou, ale i Fešáci či Pavel Bobek. „Koncert jsme dodatečně zkrátili o 60 minut, takže tradiční táborák bude v Letním kině zapálen už ve 22 hodin," dodal pořadatel.

Na Potlach s Kidem jsme se zeptali Rudolfa Tesáčka, divadelního i TV režiséra přímých přenosů Cen Thálie či Nocí s Andělem, ale třeba i inscenací Třikrát s Miroslavem Donutilem. Pochází z Brna, v Praze pracuje už 20 let.

Upoutal mě dílem

S jakými pocity režírujete v Ústí na Portě 2012 vzpomínkový pořad na Kapitána Kida?
Osobnost Kapitána Kida (Jaroslava Velinského) mě zaujala, i když jsem se k jeho písničkám dostal až v nedávné době. Upoutal mě i svým dílem, se kterým jsem se seznámil i scenáristicky. Připravuji projekt, ve kterém natočíme inscenaci podle jeho detektivek. Seznámil jsem se tedy s jeho tvorbou více do hloubky, zajímá mě a proto pro něj ještě rád udělám i tuto službu, režii pořadu na Portě.

V Potlachu s Kidem tančí i balet z Ústí. Jde to dohromady, Kidova hudba a půvabné baletky?
On tam má takovou písničku se zdravotní sestřičkou, je to spíš pantomimické číslo pro partnerský pár, něco mezi tancem a pantomimou. Na začátku 2. poloviny pořadu to spíš ilustruje jeho text, je to tedy spíš legrace, než aby se dalo hovořit o baletu.

Vystoupí i propagátor kvalitní poezie Miroslav Kovářík, že?
Ano, také on mě s Kidovou tvorbou dobře pojí. I s Mirkem Kováříkem jsem dělal literární pořady s poezií Demla, Březiny a Hraběte, jsme kamarádi. Na ten pořad se těším, vnímám ho jako poctu Kapitánovi Kidovi.

V programu je hodně účinkujících, většinou si je vybral ještě sám Kid, chtěl, aby zpívali jeho písně. Ta pestrost, i tím je pro vás Potlach zajímavý?
Samozřejmě, ale neobvyklé to pro mě není. Dělal jsem řadu přímých přenosů, třeba Nocí s Andělem jsem natočil sedmdesát osm… (smích) Dělat hudbu, zábavu a koncerty, to je můj denní chleba. Rád v Ústí pomůžu, scénu stylizujeme jako jeho pracovnu, vše doplní projekce jeho portrétů, těším se na to!

Program na jednotlivé dny ke stažení:
- Porta 14. června 2012
- Porta 15. června 2012
- Porta 16. června 2012

Ve středu 13.6.2012 v 18.00 hodin se v parku na Severní Terase v Ústí nad Labem – U Laguny, konal úvodní koncert letošního 46. Ročníku festivalu PORTA 2012. Tento koncert pro příznivce ústecké Porty a patrioty města Ústí připravil hudební manager Jan Moucha,  v úzké spolupráci s městským obvodem na Severní Terase.  

Koncert s názvem BLUEGRASSOVÝ OTVÍRÁK PORTY díky příznivému počasí  přilákal do útulného prostředí parku přibližně 250 až 300 příznivců country a bluegrassové muziky. Ti vytvořili účinkujícím kapelám – VOMIŠTĚ (DC), BLUE EYES (UL) a RIDING HOPPERS (UL),  báječnou atmosféru. Za pořadatele se nám k tomuto koncertu vyjádřil Jan Moucha, který koncert i moderoval.

„V pořadatelském týmu ústecké Porty působím asi 5 let a od chvíle, kdy jsem se stal aktivním členem štábu Porty jsem věděl, že naším prioritním úkolem pro další roky bude to, abychom do dění tohoto výjimečného festivalu „vtáhli", co nejvíce ústečanů,  kteří by měli být hrdí na to, že zde mají festival s tak dlouholetou tradicí. Jediný způsob, jak toho docílit bylo, začít v rámci Porty pořádat koncerty na více místech v Ústí.

Jednoduše, přijít s muzikou mezi lidi. Proto jsem prosadil, aby se například soutěž o autorskou Portu konala přímo v centru města, tedy na Lidickém náměstí. Vyzkoušeli jsme tento model a odměnou za to bylo nabité Lidické náměstí. V dalších letech jsme využili dalších atraktivních míst našeho města a část autorské soutěže (jedno semifinále autorské Porty) přesunuli na Větruši, kde to mělo též pozitivní ohlas.

V loňském roce jsme pak do programu Porty zařadili i ústecké restaurace, kde soutěžní kapely v těchto restauracích koncertovaly a letos jsme dílo dokonali tím, že jsme úvodní koncert Porty realizovali zde v parku na Severní Terase. Zájem lidí o dnešní koncert potvrdil, že zvolená cesta, přijít s muzikou za lidmi, je správná.

Otvírákem jsme úspěšně odstartovali letošní Portu a věřím, že i další programové dny, tedy čtvrtek, pátek a sobotu  si ústecký divák nenechá ujít. Věřím, že Portu bude doprovázet hezké počasí, které podtrhne bohatý a kvalitní program, který jsme pro diváky přichystali."