Benátská noc loni oslavila dvacáté narozeniny ve Vesci. Areál se pořadatelům osvědčil, takže neváhají a zabydlí se tam. Už nyní jsou přípravy jednadvacátého ročníku v plném proudu.

ČTVRTEK 25.ČERVENCE Gambrinus stageWild People (SK)
K. Knechtová (SK)
Miro Žbirka (SK)
The Paranoid (SK)

Festival vypukne ve čtvrtek 25. července a utichne v neděli 28.Posluchači už znají headlinera festivalu, kterým jsou severští Nightwish. Kromě nich přijedou ze zahraničí ještě James, Sunrise Avenue nebo Sabaton.

Jako každý rok přijede i slušný počet slovenských bratrů. Většinu samozřejmě tvoří české kapely, na kterých Benátská stála už loni. Nejenom o účinkujících povídal v rozhovoru hlavní organizátor festivalu Pavel Mikez.

Benátská noc zůstává ve Vesci? Jak daleko jsou přípravy?

Byla dlouhá zima, tak nás trošku brzdila v přípravách přímo na místě. První obhlídka byla možná až na konci dubna. I tak někde stále ležel technický sníh. Nyní jsme ve Vesci prakticky každý týden a vymýšlíme novinky pro letošní rok, rozložení areálu, parkování a podobně.

PÁTEK 26. ČERVENCE Gambrinus stage Anopheies
Shenon
Pipes and Pints Wohnout
Těžkej pokondr Monkey Business Sunrise Avenue (FIN) Sabaton (SWE)
Doga
Parademarche Jack Daniels stage
Act of god
Žralok ve zdi
Extra band
Argema
Root
Citron
Alkehol
Harlej
XIII. století
Iné kafé (SK)
Charlie Stright
DebillheadsEvropa 2 stage
Exots
Gravestones
Nobody Knows Madafaka
All friends Dead
DJ Pavel Cejnar

Jaké máte ohlasy na headlinera Nightwish? Tato metalová kapela může úplně obměnit návštěvníky festivalu. Nehodí se příliš k ostatním kapelám, co u vás hrají.

Letošní rok je ve stylu skandinávských kapel, nechceme každý rok opakovat stejnou dramaturgii. Nemyslím si, že do konceptu nezapadají. Naopak. Na druhou stranu v létě je spousta samostatných koncertů zahraničních kapel a snažili jsme se o trochu jiný žánr, než který bude právě k vidění na těchto koncertech, aby nebylo letošní léto například pouze o rockových kapelách.

Co je pravdy na tom, že letos mírně šetříte? Chcete příští rok rozjet něco většího?

Šetří všichni. Festivaly, firmy, kraj, města … Letos je velký přetlak koncertů v létě, šetří návštěvníci festivalů, šetří sponzoři. Ano, letos se snažíme dostat náklady níže. Snažíme se spíše hledat rezervy, jiné dodavatele… Pokud letošní rok dopadne dobře, má festival nakročeno ke spolupráci, která ho posune o hodně výše. Již nyní probíhají jednání nad ročníkem 2014, který by mohl být pro festival zlomový. Ale nejprve nás čeká letošní ročník.

Velkým letošním překvapením byla kapela James, která byla známá spíše v osmdesátých letech a proslavila se písničkou k filmu Prci, prci, prcičky. Jak k tomu došlo, že jste ji pozvali k vám na festival?

Přišla nabídka, nám se líbila. Myslím, že zapadá do naší dramaturgie, že si na festivalu najde to svoje opravdu každý.

Jaké další kapely považujete za velké taháky a proč?

Ze zahraničních určitě Sabaton a Sunrise Avenue.Opět každá kapela z jiného dramaturgického soudku, ale obě mají velkou fanouškovskou základnu a můžeme se těšit na opravdu velké show. Sunrise Avenue dle mnohých loni na festivalu předvedli výbornou podívanou a super komunikaci s publikem. Proto dostali letos více prostoru a lepší čas.

SOBOTA 27. ČERVENCE Gambrinus stageNebe
David Deyl
UDG
Doctor PP
Marta Kubišová
Walda Gang
David Koller
James (UK)
Nightwish (Fin)
N.O.H.A. (D)
Skyline
Jack Daniels stage Pískomil se vrací
Rattle Bucket
Tleskač
Ondřej Brzobohatý
Desmond (SK)
Marek Ztracený
Metalinda (SK)
BSP
Peter bič project (SK)
Aneta Langerová
Komunál
Kohout plaší smrt
Evropa 2 stage Vymazáno z archivu
Deathward
Pozitivní mládež
Vetrol
Look-out
DJ Pavel Cejnar

Z domácí scény Marta Kubišová, myslím, že mnohé překvapí. A nesmím zapomenout na čtvrteční vystoupení Miro Žbirky s Moravskou filharmonií Olomouc. Toto vystoupení by si neměl nikdo nechat ujít, nejenom proto, že bude pravděpodobně v tomto složení poslední, ale takováto show je k vidění jednou za život. A to nepřeháním.

Co je pro vás srdcovka? Na co se vy osobně nejvíce těšíte?

Na celý festival, na to, aby bylo hezké počasí a dorazilo co nejvíce spokojených návštěvníků. Hlavně pro ně to děláme. Srdcovka je pro mě tento festival, polovina mého života.

Vraťme se k technickým věcem. Co chcete oproti loňskému roku vylepšit? Už jste vymysleli řešení pro odvodňování areálu, pro parkovací místa a pro podmáčenou louku?

Loňský rok byl zkušební, dle mého se s areálem budeme seznamovat ještě několik let a hledat co nejlepší využití. Rezerv má spoustu, musíme si ale pohrát s jeho členitostí.Co se parkování týká, dorazilo nám bohužel zamítavé stanovisko na umožnění sjezdu z dálnice na odstavnou plochu, kterou jsme chtěli využít na parkování. Jsme z toho hodně rozladění, ne všude se měří stejným metrem.

Pro parkování chceme letos využít parkovací místa OC Forum, odkud jezdí kyvadlová doprava do Vesce. Další místa tipujeme. Odvodnění louky v areálu letos bohužel nestihneme, místo ale provizorně upravíme.

Bude se tentokrát čepovat pivo zase do vratných kelímků?

O tom v současné době jednáme. Názory jsou někde v půlce.

Loni po festivalu jste slibovali, že budete čepovat pivo přímo z cisterny a že budou fronty menší, dostojíte tomuto slibu?

I toto se v současné době řeší s partnerem. Chystáme cca 40 malých tanků, jeden tank je cca 10 sudů piva, možná jednu velkou cisternu. Více chladících zařízení, lepší rozvržení míst. Věřím, že letos budeme dobře připraveni.

NEDĚLE 28. ČERVENCE Gambrinus stage Exil 51
Patricie
Zakázané ovoce
Radůza
Buty
Věra Špinarová
Žlutý pes
Pražský výběr
Jack Daniels stage Mandragora
Doctor
Victor
The Backwards
Memphis
Ivan Hlas
Brutus
Xindl X
Blue Effect

Fronty se tvořily bohužel i na toalety. Bude letos více Toi Toiek?

Nemyslím si, že více Toiek, spíše lepší rozmístění. Frontám ale zabránit nejde, to by muselo být na festivalu aspoň 3 000 Toi Toi budek, to by ale byl spíš Toi Toi festival než hudební. (Smích)

Bude zase letos jezdit z Vesce do města a zpět autobus? Posílíte spoje, když měly takový úspěch?

V současné době o dopravě jednáme, chceme ji rozšířit i na dopolední čas. Vše je ale o penězích, snažíme se získat nějaké dotace, uvidíme.

Co mimo hudební aktivity, zabaví se u vás diváci i jinak než muzikou?

Určitě. Letos chceme dát více prostoru mimohudebním aktivitám, chystáme velký dětský koutek, spolu s partnery vymýšlíme různá vyžití návštěvníků. Určitě letos bude opět velká zóna s bazénem, novinkou je dvoupatrová hospoda a také chystáme velkou paintballovou střelnici.

Tento ročník je také zajímavý tím, že dáte prostor regionálním kapelám. Co tímto projektem sledujete a jak je to s tím pravidlem, že si každá kapela může vzít dvacet fanoušků?

Chceme dát příležitost i méně známým kapelám, pomoci regionálním umělcům prorazit i za hranici kraje. Pozvat si na své vystoupení své fanoušky, nebo je třeba jenom odměnit za jejich přízeň. Každý by měl někomu pomoci dle svých možností.

Kromě Benátské letos rozjíždíte dva nové projekty: Maloskalskou noc a Sychrovskou noc. Obě akce jsou jiné než Benátská noc, můžete je představit a říci, na jaké diváky cílí?

Maloskalská noc je jakýmsi návratem ke kořenům Benátské, resp. k jejímu komornímu začátku. Nikdy se nerozroste do velikosti svého staršího bratříčka. Jak já s oblibou říkám, v pátek ráno postavíme, v sobotu odehrajeme, v neděli uklízíme a večer už jsem ve skleníku a bazén. (Smích) Trochu to odlehčuji, ale chci tím říci, že Maloskalská noc je právě tím malým festivalem, kde se dá i z minima vytěžit maximum. Zúročit léta zkušeností a využít tradice Malé Skály na poli hudebním. Věřím, že si své místo najde.

A co váš další projekt, Sychrovská noc?

Sychrovská noc není v pravém slova smyslu festival, ale zapadlo nám to do našeho konceptu nocí. Jedná se o samostatné koncerty, které jsme již v minulosti na Sychrově pořádali. Prostředí je tam krásné. Letos měl původně na Sychrově vystoupit Miro Žbirka, bohužel filharmonie nakonec dostala nabídku na delší angažmá v Japonsku. Náhrada je nicméně adekvátní. V neděli 30. června vystoupí se svým projektem Tomáš Klus, v současné době asi nejoblíbenější český zpěvák.