Bernatský: Sport je pro mě řehole, Duety jsou radost

Ústí nad Labem, Praha – Společné vystoupení zpěvačky Petry Janů a sportovního redaktora České televize Vojtěcha Bernatského patřilo k největším zážitkům, které zatím nabídla návštěvníkům na severu Čech plesová sezóna. Na XIII. plese všech Ústečanů zazpívali hity včetně duetu Jedeme dál dvojice Janda/Janů. A ples díky tomu viděl show vítězů TV soutěže Duety.

Vojtěch, kterému humor ani ironie nechybí, je ale v současnosti hodně vytíženým zaměstnancem ČT. Právě v těchto dnech totiž běží v TV jeho olympijské studio k ZOH Vancouver 2010 a teké pravidelně uvádí na ČT také svůj pořad o řemeslech.

Vojtěchu, prozraďte prosím – jaká to je zkušenost, projít si celou TV soutěží Duety?

Úžasná zkušenost a nádherný zážitek. A ještě když máte takového úžasného parťáka, jako je Petra, o to jsou ty pocity krásnější. Je to moment, na který do konce života nezapomenu. A teď je to úžasný ještě tím, že si to ještě na chvilku prodlužujeme vystoupeními na různých akcích, plesech a podobně.

Co se vám dělo v hlavě ve chvíli, když jste zjistil, že jste vyhráli?

Já se přiznám, že jsme si oba s Petrou řekli, že si to chceme hlavně užít už od začátku. A není to fráze – skutečně jsme do toho šli tak nějak s nadhledem. A možná i proto jsme nejspíš působili malinko uvolněněji, než některé jiné dvojice. Proto jsme nakonec měli takový úspěch. A co mi běželo hlavou? Byl jsem rád, samozřejmě.

Řekněte, jak to vidíte dál? Do kdy spolu takto budete zpívat?

Já bych samozřejmě hrozně rád jezdil co nejdéle, protože je to pro mě pořád nový a zpestření. Je to docela relax oproti tomu adrenalinu, který dnes a denně zažíváme. Ve zpravodajství a v redakci sportu. Teď budou třeba hrozný nervy olympiáda. Teď jsem mluvil s Jolanou Voldánovou, moderátorkou ČT, která před třemi lety absolvovala TV soutěž StarDance a říkala, že i tři roky potom mají každý měsíc zhruba pět až šest vystoupení. To by bylo úžasný, kdybychom mohli s Petrou takhle dlouho vystupovat. Uvidíme, jaký bude zájem. A jestli ta vlna „úspěchu“ neopadne dřív, než bych chtěl. Ale to člověk neovlivní.

Nepřestane vás to bavit, zpívat stále ty samé písničky?

To je otázka, jestli budeme dělat pořád ty samé. Teď ani nic jiného dělat nemůžeme, mám jich deset, které jsme se dobře naučili. A sklízíme to ovoce, na kterém jsme půl roku dřeli. Ale kdyby zájem do budoucna byl, určitě stojí za to zamyslet se nad tím, jestli do budoucna ten repertoár nerozšířit. (váhavě) A že bych třeba něco zkusil i sám…

Jak vám k Duetům vaše hlavní profese „sporťáka“ z ČT pomohla? Nebylo tam díky ní tolik trémy. Už jste byl „ostřílenej“?

Ale to si pište, že ta tréma byla. Ono je něco dost jiného, když máte v přímém přenose zpívat s živou kapelou – a naživo. To jsem zažil poprvé v životě. Člověk si uvědomuje, že na něj koukají milióny, takže to byla velká tréma a měl jsem s tím problém. Ale máte pravdu v tom, že v TV dělám už 15. rok a to by v tom byl čert, aby to nějak nepomohlo. takže asi jsem trošku výhodu měl.

Na Silvestra 2009 jste měl v televizi veselý pořad s přebrepty komentátorů. Jak jste si to s kolegy a sportovci užil – v takový den?

My jsme to měli natočené už od září, to jsem byl rád, že jsme dostali příležitost udělat si něco na poslední den v roce. Ale silvestra jsem si užil doma, v pohodě se sousedy.

Co vás letos čeká, co máte za sebou?

Jednak jsem se připravoval na olympijské přenosy, současně jsem měl klasickou práci v redakci sportu. Vystupoval jsem na různých akcích s Petrou Janů. A navíc od Nového roku moderuju TV pořad Devatero řemesel, je to vždy v sobotu po obědě půlhodinka… V ní si vždy známá osobnost na vlastní kůži zkusí jedno řemeslo a zrovna s Petrou jsme natáčeli chovatelku exotické zvěře. Půjde to někdy v březnu, na to se moc těším, byla hodně šikovná. Krmila žirafy i různá jiná zvířata, ten pořad je další zpestření. Takže doufám, že toho hodně bude pořád, protože mě tahle práce strašně baví.

Pořad Devatero řemesel je pro vás v podstatě „bokovka“, něco navíc. Jak k takovým pořadům přicházíte? Vždyť to je zcela mimo váš obor. Má snad ČT málo lidí? Zmínil jste i olympijské studio. Ale do Vancouveru na Zimní olympijské hry přímo nejedete, že ne?

Ne, to se bude vysílat z Kavčích hor. Budu tam mít spoustu hostů, celý prosinec a leden jsem je sháněl a bude jich asi padesát nebo šedesát. Vesměs to jsou lidi zkušení, kteří už ta studia navštěvovali dřív, ale stejně s tím bylo hodně práce navíc. Musíte je obvolat a zeptat se, jestli mají čas a chuť do toho jít. Na to se moc těším.

Bylo to těžké, ale i s touto prací už zkušenosti máte, ne?

(smích) Možná jsem k tomu zužitkoval i svou původní profesi. Na FAMU jsem totiž vystudoval katedru produkce, takže jsem si teď tu organizační činnost trošku oživil.

Srovnáte–li adrenalin přenosu ve studiu s adrenalinem při zpívání s Petrou – je to hodně podobné?

Je, ale jsou to ve studiu větší nervy a zodpovědnost. Zpívání máme za půl hodiny hotový, dřeli jsme půl roku… To už by bylo hloupý, ještě při tom dnes dělat chyby. A užívám si to, kdežto olympijské studio je jedna velká improvizace. I to mě samozřejmě baví, ale když člověk moderuje 10 hodin v kuse, už se tam projevuje únava, chlupy a vousy prorůstají make upem… To je řehole. Jsem sice pracovitý, ale tohle je dost. Denně mě teď totiž – až do 28. února – od pěti odpoledne do jedné do noci čeká tato štreka.Většinou jsme se střídali, tentokrát to tak není. Jsem na sebe tedy zvědavý!