„Osobně se nejvíc těším na muzikál Casanova a na skupinu Olympic. Tradičně si užiju rockovou scénu a jsem zvědavá, zda se vydaří after party. Ale především se těším na setkání s přáteli a kamarády, kteří do Duchcova na „Casanky" přijedou.

Objednávka na pěkné počasí byla odeslána, jen nemůžu zaručit, že ji dodavatelská firma „Svatý Petr a spol." splní od nich se pokuta za neplnění poměrně obtížně vybírá (smích)," sdělila starostka Duchcova Jitka Bártová.

Casanovské slavnosti se konají 6. a 7. června v Duchcově.

Kromě zábavy znamenají i určitá omezení zejména dopravní. V pátek od 17:45 do 18:00 hodin bude z důvodu průjezdu kočáru s G.Casanovou omezen provoz v ulici Masarykova v úseku od kina Lípa na nám. Republiky.

V sobotu bude při průjezdu městem snížena rychlost v ulici Lipová v úseku od kina Lípa po nám. Jiřího z Poděbrad na 30 km/h. Dále bude omezeno parkování v ulici Míru v úseku od parkoviště Mlýnská na nám. Republiky z důvodu stání kočárů. Masarykova ulice bude od náměstí po ul. Lipovou po celou dobu pro motorová vozidla zcela uzavřena. Objízdné trasy budou značeny náhradním dopravním značením.

Záchytná parkoviště budou na nám. Jiřího z Poděbrad, parkoviště v ulici Mlýnská a plocha u křižovatky ulic Skladištní a Želénské.

Jednou z hlavních událostí letošních dvacátých Casanovských slavností je představení muzikálu Casanova. V pátek 6. června ho ve 20:00 hodin uvede Divadlo Pikl Hluboká nad Vltavou na druhém nádvoří duchcovského zámku jako svou 39. reprízu. Výpravné dvouhodinové představení v režii Davida Cody autorů Zdeňka Bartáka a Petra Markova se tak konečně dostane do Duchcova, kde se převážná část jeho příběhu odehrává:

„Jméno Casanova, stejně jako Don Juan, je synonymem pro dobyvatele ženských srdcí. Kdyby náš muzikál líčil pouze jeho milostné avantýry, mohla by to být pěkná nuda. My ale chceme v Casanovovi vidět především galantního muže ze staré školy, který ženy nevyužíval pouze pro svou rozkoš, ale spíš jako mecenášky, přímluvkyně, a často dokonce jako zdroj cenných informací, ze kterých těžil jako diplomat a špión. Náš příběh se odehrává na sklonku jeho života, kdy působil jako knihovník na Duchcově. Dopisoval si a „diskutoval" tam odtud o politice a filosofii s největšími osobnostmi své doby, jakými byli například Voltaire, Jean Jacques Rousseau, carevna Kateřina Veliká a další. Byl autorem dvaatřiceti knih, dokonce snad i fantastického románu „Cesta do středu Země", který mu s velkou pravděpodobností „šlohnul" Jules Verne. Přesto se dokázal proslavit až svojí autobiografií „Historie mého života", kterou sepsal právě na Duchcově. A tato Casanovova „cesta ke slávě" bude hlavním motivem našeho komediálně laděného muzikálu," řekli autoři muzikálu.

Slavnosti na zámku

V zámecké Galerii Giacomo bude v pátek 6. června zpřístupněna výjimečná výstava „Slovo jako obraz Ikony Martina Damiana", ikonopisce a bývalého člena Řádu menších bratrů kapucínů, který pořádá kurzy ikonopisectví a jeho výtvarná díla jsou vystavována v České republice i v zahraničí. V sobotu 7. června v 15 hodin se v zámecké galerii uskuteční mimořádná komentovaná prohlídka pod názvem „Jak se rodí ikony" za účasti samotného autora výstavy. Výstava ikon v zámecké galerii bude přístupná do 31. srpna denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, vstupenky ve výši 20 Kč zakoupíte v pokladně zámku.

Od pátku 17 hodin do neděle 9 hodin bude v Knížecí zahradě k vidění výstava Krása bonsají, kterou tradičně pořádají členové Bonsai klubu Libochovice. Můžete se těšit na desítky různých druhů bonsají a exotické květeny působivě instalované na vrchním parteru zahrady projektované podle francouzských barokních vzorů. Romantické večerní nasvícení výstavy jistě nabídne návštěvníkům nejeden ojedinělý zážitek. Vstupenky na výstavu bonsají zakoupíte přímo u vstupu do Knížecí zahrady ve výši 30 a 15 Kč.

V sobotu 7. června se už na návštěvníky zámku bude těšit samotný Giacomo Casanova v podání Milana Petrovského, který všechny zvědavce přivítá přímo v zámeckých expozicích. Zámecké hrátky s Casanovou, oživené prohlídky zámecké expozice s herci z Divadla M, se budou konat ve 13 a 14 hodin, zájemcům doporučujeme rezervaci předem na tel. 417835301; rezervované vstupenky je nutné vyzvednout nejpozději 30 minut před konáním příslušné prohlídky.

Kromě toho se můžete těšit na dobový jarmark, vystoupení šermířů, projížďky v historických kočárech a řadu dalších kulturních akcí s doprovodným programem, které pořádá Kulturní centrum Duchcov na nádvořích zámku a na hlavní scéně v zámecké zahradě. Slavnosti budou zakončeny v sobotních večerních hodinách koncertním vystoupením skupiny Olympic a velkolepým ohňostrojem.(red)