Pár dnů zbývá do smutného výročí. Ve středu 5. února to bude rok, co zemřel legendární country zpěvák Jindřich Šťáhlavský (1945 2013). Kdy navždy utichl podmanivý hluboký hlas, kterým nám dělal radost.

„To výročí připomeneme v sobotu U Fírů. Zveme Rekonvalescenci z Prahy i ústecké Kliďánko, bude to pěkné vzpomínání," věří Petr Hořejší, ex kytarista dávné severočeské kapely The Strangers, kde také Šťáhlavský zpíval. „Vstupné bude 199 korun, všichni jsou zváni," dodává.

Zavzpomínají

Proč vlastně zvete právě pražskou Rekonvalescenci?
Na Jindru budeme vzpomínat spolu s Country radiem Praha. Ta stanice má i výbornou skupinu Rekonvalescence s kapelníkem Bezouškou zvaným Bezy. Je skvělý archivář, bude prima, když zahrají a popovídají o Jindrovi, který s nimi hodně hrál.

Co nás na Country bálu, vzpomínce na Jindru, čeká. Také gulášek a klobásky, jako loni?
Tentokrát můžu slíbit kovbojské fazole, i ty se loni osvědčily. A novinka bude ovárek. Věřím, že i ten bude mít úspěch.

Svižná hudba a dobré jídlo, to už je na správném country bále klasika. Ale necháte diváky i zasoutěžit si? Třeba v tahání hřebíků z prken nebo ve znalosti písniček Jindry Šťáhlavského?
I na to jednou dojde, ale tentokrát chystáme jiné soutěže. Svým způsobem módní přehlídku, návštěvníci mohou zkusit štěstí v soutěži o nejlépe oblečeného kovboje nebo kovbojku. Pro páry bude soutěž v country tancích.

Řeknete víc o skupině Rekonvalescence? Přeci jen není v Ústí, a vůbec na severu Čech, asi tak známá, jako Kliďánko…
Řeknu, ale nejdřív o trochu víc ke Kliďánku. Je tu sice populární, ale věděl jste, že i tato kapela s Jindrou Šťáhlavským vystupovala? Takže pro ni nebude žádný problém čtyři jeho písničky na country bále v Božtěšicích zahrát.

Jen trocha historie

OK. A co víme o Rekonvalescenci? Hrála už na severu Čech?
Nevím, možná…
Ale vím, že vznikla na podzim 1981 ze „slezinové" party scházející se v Malešické hospodě Klas. Nevyšlo jí hraní na předkole Porty v pražské Malostranské besedě v lednu 1982. V letech 1982 až 86 se většina zakládajících členů střídala ve „službě vlasti", od roku 1986 spolupracuje kapela se zpěváky Martinem Javůrkem (od roku 2012 je stálý člen), Honzou Sailerem (Ohaři, Taxmeni), Vítkem Tučným a s Jindrou Šťáhlavským. Ten s kapelou zpíval jako stálý host do roku 1996, kdy si Rekonvalescence dala pauzu. Během následujících let Jindra zařadil některé písně Rekonvalescence, i ty, které společně napsali, na svoje alba.

Od kdy zase kapela hraje?
Vrátila se předloni, ale Jindra už na tom nebyl zdravotně dobře. Rekonvalescence věřila, že se s ním ještě vrátí na pódium, ale bohužel… Jeho písničky „převzal", s Jindrovým souhlasem a doporučením, Ivan Halada. A to nejen ty slavné, obecně známé, ale i pár méně „profláknutých". Dnes Rekonvalescence pravidelně uvádí pořad „Country slezina, čili vzpomínky na starý písně, kecy a ksichty" který mluveným slovem provází hudební dramaturg Country rádia „starší archivář II kategorie" Bezy jr.