Kotvald, jemuž bude příští rok neuvěřitelných 57 let, si prý začal pobrukovat už v kolébce. Dar zpívat měl zkrátka daný shůry. Přes různá školní vystoupení, hraní s amatérskými kapelami různých žánrů, soutěžení na Děčínské kotvě či jihlavské Mladé písni se vysokoškolák se zaměřením na elektrotechniku dostává do stáje Karla Vágnera, kde se svým novým kolegou Stanislavem Hložkem ze dne na den stojí po boku pěvecké hvězdy Hany Zagorové.

Po nenápadných začátcích se rychle stává společně s Hložkem idolem dívčích srdcí. Na vrchol je katapultuje v roce 1982 singl Holky z naší školky. Geniální píseň se navždy zapíše nesmazatelně do dějin československé populární hudby – desek se zvukovou stopou Žákovy a Vágnerovy skladby se prodá přes milion! Nadšení a zájem fanynek a fanoušků, které Kotvald s Hložkem v první polovině osmdesátých let zažíval, se dá směle nazvat československou Beatlemánií.

Zdroj: Youtube


Na jaře 1986 se Petr Kotvald, nadanější z dvojice mladých zpěváků rozhodne ukončit své působení v Orchestru Karla Vágnera, čímž šokuje nejen davy svých příznivců, ale také samotné kolegy hudebníky. Někteří z nich mu odchod nemůžou zapomenout, s novou kapelou, jíž pojmenoval Trik, tak má zprvu problém prorazit do éteru.

První sólové album (Přísně soukromá sci-fi), tak Kotvaldovi vychází až v roce 1988! Následuje hity nabitý Gejzír, očekávaný Hyde Park a žánrově rozmanitý Můj hlas. Rodák ze severočeského Žatce se stále těší velkému zájmu obecenstva, v televizi a rádiích je k vidění a slyšení téměř permanentně. „Listopad" sice postavením mezi stálicemi tuzemské hudební scény zatřese, prim totiž hraje především muzika ze Západu, veřejnost se navíc ostentativně odklání od všeho, co neodmyslitelně patřilo k bývalému režimu, Kotvaldovi dvorní autoři Jindřich Parma a Pavel Cmíral však nadále připravují natolik kvalitní písně, které dokáží zaujmout, že alba s visačkou PK patří k nejprodávanějším.

Zdroj: Youtube


Ústup ze slávy je vinou výše zmiňovaných faktů nevyhnutelný, na vlastní kůži se o tom přesvědčuje nejen Kotvald. Alba Dívej se a MXMXCVI mají opět velký potenciál, kdo z posluchačů, kteří nepatří mezi zpěvákovi příznivce, ale dnes zná písně Smlouvej, Láskyplnej svět, A tak dál nebo Můj dům se chrámem nestává? Po několika dalších pokusech o návrat na výsluní přichází osudový rok 1999 a cédéčko Největší hity. Definitivní razítko na Kotvaldův skok mezi nejhranější zpěváky a zpěvačky dává v roce 2001 megahit Mumuland z alba Taxitotak neber. Píseň o životě na vysněném ostrově se řadí po bok skladem Holky z naší školky a Milujem se čím dál víc, které po tatínkovi dnes 30letého Mikuláše a 22leté Viktorky chtějí posluchači na všech jeho koncertech.

Zdroj: Youtube


Petr Kotvald, v roce 2016 slavící 30 let na sólové dráže, není jen interpretem disko hitů. Jeho vánoční koncerty patří přes patnáct let k vyhledávaným zimním hudebním událostem, při kterých jsou kostely i sály zaplněny do posledního místečka. Zajímavým počinem muže, kterému se daří vypadat stále svěže, jsou melancholické balady „z druhého břehu", v nichž často dává na oltář své nitro.