Legendární rockoví Kabáti se vracejí domů! Doslova. Zlatého Českého slavíka za rok 2012 (i za „pár let" předchozích) čeká velká show s Big Bandem v sobotu 8. června na stadionu na Stínadlech v rodných Teplicích.

„Skupina Kabát vyrazí na jaře příštího roku na velké turné s Big Bandem. Nabídne své největší hity i méně hrané skladby upravené pro dechové sekce, které jsou pro Big Band typické," informovala už na podzim, kdy ještě nebyla show Kabátu v Teplicích dohodnuta, Alice Titzová z pražské agentury 2.media.cz. Ale ledy se od té doby hnuly a na severu Čech to bude v rámci turné jejich jediná show…

„Teplice, fotbal a Kabát k sobě zkrátka patří," soudí František Hrdlička, ředitel společnosti FK Teplice, a. s. Právě ta Pepu Vojtka a jeho Banditi di Praga na vystoupení na stadion do Teplic zve.

Bude to událost!

„Chceme si koncert užít. Udělat z něj opravdu masovou záležitost, lidovou zábavu, velkou událost. Proto bude právě u nás na stadionu, proto máme ve srovnání s koncerty Kabátu po celé ČR (a některé už jsou těsně před vyprodáním pozn. autora) bezkonkurenčně nejnižší vstupné. Na plochu bude stát vstupenka 330 Kč, na tribuny pak 390 korun," prozradil Deníku šéf teplického klubu. František Hrdlička také odpovídal Deníku v rozhovoru.

Co pro vás znamená uspořádání tohoto koncertu? Je to pro FK Teplice i otázka prestiže?
Ano, pro nás je to určitě prestižní záležitost. A pro mě osobně je to splnění přání, které mám dlouho, tedy aby Kabáti zahráli v Teplicích.

Proč?
To je přeci jednoduché! Kabát proslavil Teplice i celé severní Čechy na „kulturní frontě", my, tedy FK Teplice, zase na té sportovní. S muzikanty z Kabátu se známe osobně, takže oni fandí nám a my zase fandíme jim. Chystaný koncert bude vyvrcholením dlouholeté známosti.

Dá se říci, že se Kabáti objevují na Stínadlech na zápasech v rolích fanoušků pravidelně? Nebo alespoň někteří z nich?
Určitě. Zpěvák Pepa Vojtek je náš velký fanda a co se týká ostatních kluků, i oni na fotbaly chodí, na ligu. Jezdili s námi i ven, když jsme hráli evropské poháry. Je to všechno prostě propojené.

Pokud vím, fotbalovou hymnu FK Teplice složil Michal Pavlíček a nazpíval ji Kamil Střihavka, ale prý „se moc nechytla". Má Kabát i nějakou fotbalovou hymnu, kterou by vám mohl věnovat? Nebo tak daleko prozatím ještě nejste?
Tak daleko jsme, a budeme ještě dál v souvislosti s chystaným koncertem. Pracujeme na tom, přesvědčujeme kapelu, aby nám hymnu napsala a nazpívala, ale je to všechno složité a náročné. Takže doufám, že po tomto koncertu, když se vydaří a publikum i Kabát budou spokojení, tak by nám mohli nahrát i fotbalovou hymnu.

… a s Big Bandem

Tak to vám držím palce, mohl by to být další hit Kabátů! Nicméně koncert Kabátu, který teplická Stínadla už v sobotu 8. června čeká, je sice v rámci velkého turné po městech ČR i Slovenska, ale i tak to bude dost speciální show. Řekněte, umíte si představit Kabát na jednom pódiu s Big Bandem? Má ho řídit Martin Kumžák, který dirigoval kapelu také při živých přenosech soutěže StarDance…
Představit si to zatím neumím, ale těším se na to. A jak je znám, vím, že to, co zaranžují a vymyslí, že by to mohlo být výborný. Nechám se tedy překvapit jako spousta jiných fanoušků Kabátu, kteří ve spojení s Big Bandem svoji oblíbenou kapelu uvidí vůbec poprvé v životě.

Bude to současně historicky první koncert, který váš klub pořádá. A hned tak velký! Pustíte si Kabát přímo na plochu, vystoupí rovnou na stadionu?
To byl celý ten problém minulých let, panoval strach o to, aby se náš vyhřívaný trávník nepoškodil. Ale management Kabátu už dnes zná způsob jak trávník přikrýt a ten se pak nepoškodí. Toto riziko je tak minimalizované, už se o trávník nebojíme. Ba naopak se na koncert těšíme.

Je to také způsob, jak ještě víc zviditelnit klub FK Teplice i jeho stadion. On už ale zdaleka tak neznámý není, že?
To není, třeba díky filmovému průmyslu. U nás na Stínadlech se natáčel film Růžový panter zasahuje, spousta reklam se tu natáčí, které dnes běží po celém světě. Ale máte pravdu, kulturní vystoupení to tu bude historicky první. A vlastně i pro Kabáty v Teplicích první vystoupení venku.

Zapojíte i své hráče do show? Blýsknou se na pódiu, uvažujete už také o tom?
Tak to jsme zatím ještě neřešili, ale je možné, že se něco takového uskuteční.

Máte v klubu někoho, kdo je ortodoxnější rocker? A je o něm známé, že i Kabát poslouchá?
Spíš bychom se asi mohli hráčů FK Teplice zeptat, kdo z nich Kabát neposlouchá. Hudba Pepy Vojtka a spol. tu hraje vždycky, když jdou hráči na hřiště. Předtím zaduní z jejich šaten, má za úkol je nabudit. A to nejen u A mužstva, ale vlastně u všech mužstev, která tady jsou. Vždyť Kabáti jsou naši, z Teplic!

S kolika návštěvníky koncertu Kabátu počítáte? Jak zní vaše nejoptimističtější představy?
Nádherné by bylo, kdybychom museli policejně zavřít stadion, že už se na něj nikdo nevejde. (smích) Počítáme s tím, že kapacita stadionu bude kolem dvaceti tisíc diváků. Díky vstupnému, které je nejlevnější z celého turné, chceme, aby bylo vystoupení přístupné co nejširší obci. Jak našim sportovním fanouškům, tak i příznivcům Kabátu.

Ale nebudeme tvrdit, že koncert Kabátu bude třeba dotovat?!
(smích) To určitě ne. Ale financujeme to celé a když už nic jiného, skončí to tak, že to bude vyrovnané. Že náklady pokryjeme ze vstupného.

Dostanete šanci, jako pořadatelé, zvolit si i skladby, o které budete během show stát?
To ne. Koncert v Teplicích bude mít stejný repertoár jako celé turné, které tady u nás bude končit. Ale jestli kapela i něco přidá, nebo si vymyslí něco navíc, to už je na ní.

Zajímavá zkušenost

Jak náročné pro vás show Kabátu bude, co bude znamenat?
Bude to pro náš klub jistě zajímavá zkušenost. Pokud se vše odehraje podle našich představ, mohou se na tomto stadionu odehrát i další koncerty. Víme sami, že by bylo škoda náš stadion nevyužívat víc, ale „jen" na fotbal dvakrát za měsíc. Takže se může stát, že po Kabátech začneme pořádat také další koncerty.

A začnete pomýšlet třeba i na zahraniční hvězdy?
I na ně. Management Kabátu tvrdil, že být náš stadion v Praze, nikde jinde než u nás by se velké koncerty nepořádaly. Protože náš stadion je nadčasový a má veškeré zázemí.

Na co se tedy nejvíc těšíte?
Na atmosféru. Myslím si, že by to mohl být nejlepší kulturní zážitek tohoto roku.