Celkem bylo v Teplicích promítáno 264 snímků, počet tématických pásem je 26, diváci viděli 8 celovečerních filmů a celková stopáž všech projekcí je 41 hodin.

„V roce 2009 dojde k významné změně v organizaci nejznámějšího festivalu animovaných filmů v Česku, AniFestu. K doposud jednomu lázeňskému městu, ve kterém se AniFest tradičně po sedm let konal, přibude druhé – severočeské Teplice,“ informovala ve čtvrtek na tiskové konferenci jednatelka AniFestu Barbara Tůmová.

Příští rok v květnu tak proběhne festival AniFest na dvou místech. Od 1. do 4. května se bude konat v Třeboni, od 7. do 10. května ho budou hostit Teplice. „Protože se před vstupem do nového festivalového města sluší řádně představit, proběhnou od čtvrtka 20. do soboty 22. listopadu třídenní Ozvěny AniFestu v Teplicích,“ vysvětlila Barbara Tůmová s tím, že jde o jakýsi předkrm, aby Tepličané měli představu, co se zde v květnu příštího roku uskuteční.

Ozvěny AniFestu, v podobě projekcí některých vybraných filmů, se konají na šedesáti místech v republice. Jako třídenní festival se ale konají pouze v Teplicích. Do více měst organizátoři rozšiřovat festival neplánují ani do budoucna.

„V Teplicích jsme našli vyhovující prostorové zázemí v divadle a domě kultury, park, příjemnou atmosféru, vstřícnost ze strany města, pracovníků Domu kultury a v rámci Ústeckého kraje i podporu sponzorů,“ vysvětlila důvod, proč si vybrali jako další město k pořádání AniFestu právě Teplice, Barbara Tůmová. Zájem diváků o animované filmy stoupá. V roce 2005 navštívilo festival v Třeboni 23 tisíc diváků, letos už 35 tisíc.

Místostarosta Teplic Pavel Šustáček za město uvedl, že je velmi rád, že si organizátoři vybrali k pořádání festivalu pro příští rok Teplice. „Přál bych si, aby byla Česká republika opět světovou velmocí v tvorbě animovaných filmů. Nechtěl bych si nechat ujít film Persepolis, o kterém jsem toho tolik slyšel a také závěrečný koncert písničkářů, které mám moc rád,“ dodal Pavel Šustáček.

Profesor Jiří Kubíček z FAMU vysvětlil, že slavné období českého animovaného filmu, které začalo po druhé světové válce, skončilo privatizací kinematografie po roce 1990. „Na rozdíl od světa u nás nevzniká kromě večerníčků, do nichž naštěstí stále investuje Česká televize, ani jeden krátký animovaný film. On se totiž u nás nedostane k divákovi. Televize krátký film nezajímá. Kinům zase distribuční firmy striktně zakazují připojit nějaký jiný film před celovečerní, takže se promítají pouze upoutávky na další filmy a reklamy,“ povzdechl si profesor Kubíček. Štafetový kolík české animace tak podle jeho slov v současné době nesou studenti uměleckých škol. „AniFest je pro české tvůrce jediná příležitost zůstat v úzkém kontaktu se světovou tvorbou, která jde rychle kupředu,“ dodal profesor Kubíček.