Momentálně jeho snímky můžete obdivovat na výstavě Návraty I, která probíhá v teplickém Krušnohorském divadle. „Vystaveny jsou černobílé fotografie větších rozměrů pořizované klasickou technikou tedy v temné komoře. Jedná se většinou o záběry ze zimních Vysokých Tater a Alp,“ řekl fotograf, horolezec a cestoval Jiří Reissig (72 let) z Teplic.

Fotografování se věnuje od roku 1963. Je zakládajícím členem skupiny TOTAL, od roku 1972 také členem Svazu českých fotografů. Působí i v porotách některých fotografických soutěží.

Nejlépe mu je na cestách. „Poslední dvě výpravy do Afriky byly bez cestovní kanceláře. Šlo o ryze soukromé cesty, při kterých má člověk dokonalou možnost proniknout do života místních obyvatel,“ připomněl.

Nejvíce mu na černém kontinentu učarovala zvěř a pouštní prázdnota. „Seděl jsem po brzkém ranním fotografování východu slunce na jedné duně a oddechoval. Najednou jsem si uvědomil tu nekonečnost a prázdnotu vůkol. Kamarádi byli vzdáleni mimo viditelný obzor. Naprosté ticho, jen šumění písku popoháněného horkým tropickým větrem. Hledal jsem pohledem nějakého živočicha, ale kde nic tu nic,“ zavzpomínal.

Stejně jako Afriku má rád i hory. „Láska k horám mě provází dlouhá desetiletí. Kvůli opotřebovanosti organismu už ale nejezdím do hor tak často. Doufám, že mi letos vyjdou Dolomity a že z nich přivezu pěkné snímky,“ přeje si fotograf.

Nekonečná inspirace

Životní energii čerpá z výprav do okolí. „Příroda je nevyčerpatelná studnice inspirace, zdraví, dobré nálady a duševní svěžesti. Putování přírodou mi dodává nejen mnoho námětů, které se snažím realizovat, ale i sílu do dalšího života,“ svěřil se.

Legendární cestovatel Miroslav Zikmund mu v dopise napsal: „Ať vám dálky stále voní“. Šlo o reakci na Reissigem zaslané přání ke 101. narozeninám asi neznámějšího českého světoběžníka. „Věk nezastavíte, ale pokud má člověk boty z toulavého telete, tak je jen otázka času, kdy se zvedne ze židle, skočí na letadlo a znovu se vrhne do toho mumraje,“ usmál se.