Zdařilá scéna Hynka Dřízhala i kostýmy Tomáše Kypty. Pěkné písně Jana Turka, mikrosvět hmyzu jako odraz světa našeho. A známí hrdinové knížek Ondřeje Sekory (1899 - 1967): Ferda Mravenec, Beruška, Koník nebo Brouk Pytlík, bez něhož by TO nešlo.

To nás čeká na premiéře pohádkového písničkálu „Ferda Mravenec" v pátek 22. února od 19.00 v litvínovském Docela velkém divadle (DVD). Ale aby mohly jít děti včas spát, mají premiéru v DVD zítra v 11.00. Režisér Jurij Galin a spol. mysleli na vše.

Nebylo to lehké

„Přenést na jeviště příběhy kresleného hrdiny, které každý zná, nebylo snadné. Ale zdá se, že se nám to přece jen povedlo," je spokojen režisér. „U nás v Rusku tak populární nebyl," říká, proč nebyl Ferda hrdinou jeho dětských knížek. I tím se liší od Roberta Stodůlky, který v DVD Ferdu hraje.

Sám režisér si od divadelní verze Ferdy Mravence v DVD dost slibuje. „Na zkouškách, to jsme ještě ani neměli hotové kostýmy, byla i naše bezmála dvouletá vnučka. A dívala se, ani se nepohnula," svěřil se Deníku litvínovský „pohádkový dědeček" Jurij Galin.

Parodie? Ale ne…

„Nechtěli jsem udělat parodii ani grotesku," vysvětluje Jana Galinová, dramaturgyně DVD. To když upozorňuji na „klaunské" nosy Ferdy i jeho lásky, vypočítavé protivné Berušky. A multifunkční Jana Galinová, producentka inscenace, to musí vědět; pro DVD text Ondřeje Sekory vybrala.

Ač má Docela velké divadlo na repertoáru 28 pohádek a některé z nich hraje už 16 let, nebylo prý těžké vymyslet, o čem bude právě ta nová. „Sáhli jsme po té, kterou jsme ještě na repertoáru neměli," vysvětluje Jana Galinová. „Navíc o zvířátkách máme jen hru Zvířátka a loupežnice a Ferda má letos 80. výročí."

Ferda podnikatel

„Postava Ferdy je pro mě zajímavá, protože je individualista, podnikatel," říká režisér. Jana Galinová dodává: „Ferda vznikl jako komiks pro dospělé. Byl to původně takový ten malý řemeslník, živnostník, kterému všichni hází klacky pod nohy. „Problémy mu dělají sousedé i domácí, policie ho pronásledovala," vypočítává.

„Jenže on se stejně ze všeho dostal svou pracovitostí a důvtipem. Sekora se zaměřil na děti, začal psát Ferdu pro ně. Ovšem honičky s policií, únosy a další problémy, třeba když je spoután a má dostat výprask, to vše tam z dospělácké verze už zůstalo. Miloš Macourek kdysi napsal: Díky tomu je Ferda Mravenec takovým hrabětem Monte Christem dětí. A to se mi líbí."

Ze života hmyzu

Jana Galinová připouští podobnost Ferdy s dramatem bří Čapků Ze života hmyzu. „Toto drama napsali už v roce 1922, Ferda se poprvé objevil na stránkách Lidových novin v roce 1933. Možná tedy Sekoru inspirovali," odhaduje.

Režiséra Galina zase zajímá, jak by asi vnímal aktuální verzi Ferdy z DVD sám jeho autor. „Hlavně proto, že se Ferda časem stal takovým pionýrem hmyzí říše. Zprvu byl jiný, než jak ho známe dnes," vysvětluje. „Opravdu bych rád věděl, jestli by Ondřej Sekora docenil naše pojetí jeho knížky, jak ji děláme ´pěkně postaru´. Samozřejmě by mě těšilo, kdyby řekl: ´S návratem k původní verzi jste udělali dobře.´ Že jsme zkrátka měli pravdu," dodává.