Domácí punkové trio Tryskáči se představí příznivcům dnes velmi populární slovenské pop punkové čtyřky Horkýže Slíže v roli předkapely. Už s předskokany bude ve středu večer Doma legrace a odvaz, jak dokázali Míra a spol. v sobotu v Ústí na festivalu Drum Rock Fest. A co teprve se slovenskými vtipálky…

Jejich hity z let 2001 2011, sedmnáct kousků jako Malá Žužu, A ja sprostá…, R´ n´ B Soul, Silný refrén nebo Bernardín asi znáte z rádia či z minulých koncertů Čech. Třeba ten jarní v Kadani byl beznadějně vyprodaný. Ale víte, podle čeho si dali Slíže přezdívky? To byla první otázka pro jednoho z nich Mária Saba vulgo Sabotéra, sólového kytaristu a druhý hlas Horkýže Slíže, kapely z Nitry.

Bratranec van Damma

Pozradíte, podle čeho jste kdo v kapele dostali svoje přezdívky? A jak „přesné“, odpovídající jsou?

To je velice jednoduché. Kuko dostal přezdívku podle své vizáže – kučeravý kok*t. Dr. Štefánik chodil několik let v bílém plášti a Sabotér si dal přezdívku sám. A náš bubeník? Ten má bratrance Jean Clauda van Damma.

I když Kuko na jaře tvrdil, že si nemyslí, že jste bůhví jak vtipná kapela, písničky dokazují opak. Která z poslední doby – nejlépe z vaší bestofky „V dobrej viere“ – je podle vás nejlepší fór? Dobře se při něm odváže publikum i vy?

My už ani nevíme, které jsme na tu výběrovku dali.

Škoda. A ze starších kousků? Mě z nich baví Maštal a Logická hádanka… Hrajete i je ještě na koncertech?

Radku, Radku. Kdybys chodil na koncerty, tak bys věděl, že i tyhle hrajeme (smích).

Hrůzou pláčeme

Když poslouchám některé texty, občas vulgarismus nebo ožehavé téma, říkám si: „Už je to dost na hraně“. Jasně, i na tom stavíte, být mile drzí a blízko lidu, přesto zatrne někdy i vám, říkáte si: „Tohle už je fakt dost. To nám nemůže projít!“? A nakonec stejně projde…

Někdy doslova hrůzou pláčeme nad vznikajícími texty. Ale často také navštěvujeme zpovědnice, což nám ulehčuje s tím žít.

Z vaší písničky Bernardín „dost“ slyším Rammstein. Je to parodie, nebo osobitá pocta Horkýže této německé partě?

Zajímavá otázka!

Odhalil jsi teď vlastně něco, co jsme se pečlivě snažili utajit. Text té skladby je originál Rammstein, hudbu jsme si upravili.

Léto nám na festivalech propršelo. Bylo to někde pro vás hodně „hustý“ až o život?

Nejhorší to bylo v Banské Bystrici. Tam se strhla neuvěřitelná průtrž a tak jediné místo, kde se dalo schovat, bylo pódium. Ještě že tam bylo málo lidí, tak jsme se všichni vešli. Koncert tím však skončil, protože na pódiu byla spousta bláta. Šlo o život.

Miss Mokré tričko?

Ale když opravdu dost leje, zase vaše promoklé fanynky nemusí :-)jít do soutěže „mokré tričko“ a stejně „vše ukážou“, ne?!

Nám fanynky stejně ukazují vše i bez deště.

Naivní a skvělí

Když jsem si přečetl na obalu CD V dobrej viere „Hudba a texty: HORKÝŽE SLÍŽE“, došlo mi: Buď jste ještě jako „naivní skupina na začátku kariéry“, nebo prostě skvělá parta. Kde je pravda?

Jsme naivní skvělá parta.

Když je všechno všech máte v kapele demokracii?

Ano.

Byla řeč o Rammstein. Když se nebudeme bavit o žánrech (rap, soul, heavy metal, punk, ruská lidovka) jsou na CD i nějaké vědomé parodie někoho konkrétního?

To teprve přijde.

I světlé momenty

Čím je hraní v Horkýže skvělé, prima? A jsou i chvíle, kdy byste spoluhráče „nejradši zabil“?

Hraní s Horkýže Slíže vůbec není skvělé. Ale občas jsou i světlé momenty.

Vznikají vaše písničky i na základě vtipů? Někdo něco plácne a vy se toho hned chytnete jak se říká „jako ho*no košile“?

V Jugoslávii jsme si koupili 500stránkovou knížku nápadů, vtipů a anekdot pro slovenské kapely. Z té čerpáme. Jsme aktuálně na stránce 300, tak přemýšlíme o zakoupení druhého dílu.

Rozumíte mu?

V pár hitech se lehce opíráte do Romů. Jsou spontánní a sví, ale i vznětliví a prudcí – už vás za nějaký hit někdy chtěli bít? Nebo to vždy srovná atmosféra v sále a pozvání na panáka na bar?

Tekiravla muri laši mama sote.

Radši se neptat

A ještě víceméně „logická“ otázka na závěr rozhovoru: Prozradíte, co všechno uslyšíme v Ústí v Music klubu Doma na koncertě? Jak nejstarší kousky tam zazní a naopak které novinky od Horkýže Slíže?

Jako každá kapela hrajeme jen písničky ze středního období naší tvorby.

web: www.horkyzeslize.sk

RADEK STRNAD