Lázeňské město ožije studentským uměním. Dávají si to za cíl pořadatelé dvoudenního festivalu SEJF, který se odehraje 28. a 29. září. Jeho multižánrová povaha skýtá přehlídku studentských filmů, divadelních vystoupení a výtvarných expozic od autorů z celé republiky. Doprovodný program zajistí řada lokálních kapel, doplní je poučné přednášky, workshopy a besedy zajímavých osobností z kraje i mimo něj.

Prezidentem festivalu bude absolvent teplického gymnázia Jakub Kraus. „Vždy se rád vracím. Jako teplického patriota mě nikdy neopustila myšlenka obohatit místní kulturu. Se SEJFem se moje představa stává skutečností,“ říká.

Patronát převzalo Statutární město Teplice. Podle slov primátora Jaroslava Kubery se jedná o projekt, který městu i celému regionu prospěje. „Vítám každou kulturní vzpruhu, která slibuje zpestření místního života. Děje se tu toho spousta, ale podobně zaměřenou akci jsme ještě neměli. Proto jsme rádi, že máme příležitost festival podpořit,“ komentuje.

Název SEJF je počeštěnou zkratkou anglického SAFE (Student Arts Festival). Návštěvníci mohou očekávat bohatý program na několika scénách. Odsvěcený kostel Bartholomeus se stane domovem divadelní sekce, v rámci které se představí například studenti pražské DAMU s inscenací inspirovanou dílem Václava Havla.

Kulturní oáza Antonína Moravce v Zahradním domě uvítá řadu nadějných kapel a hudebníků, mezi kterými nebude chybět lokální funková formace Public Fusion, teplická stálice Čistírna nebo olomoucká skupina Perhaps a Different Universe.

V nedalekém Café Schönau vystoupí electro-rapová skupina PTAKZ nebo teplický rodák Cermaque, který pokřtí nové album a básnickou sbírku.

Festival také nabídne jedinečnou příležitost navštívit prostory budovy Českého Telecomu na náměstí Svobody coby zóny pro prezentaci moderního umění. Ve večerních hodinách zde budou taneční party za doprovodu lokálních DJ’s.

Organizační tým se nyní uchází o podporu veřejnosti na internetové platformě HitHit. Pro přispěvatele jsou tam připraveny odměny v celkové hodnotě 80 000 korun jako například tetování na tělo, festivalový batoh, brýle, ale třeba i hodinky či vstupy na rauty a VIP vstupenky. Pořadatelé navíc průběžně organizují doprovodné akce, jejichž cílem je vybrat další potřebné finance na realizaci celého studentského festivalu.