„Je to první cena, kterou jsem za svůj film dostala a jsem poctěná, že přichází zrovna z AniFestu", komentovala rozhodnutí poroty šťastná studentka z Francie. Celkem tři ocenění putují do rukou českých autorů: v kategorii krátkých filmů získal hlavní cenu debutant Rudolf Šmíd s animovaným dokumentem „Kronika Oldřicha S."  a v kategorii televizních filmů si odnesl čestné uznání nový díl nesmrtelné série Pat a Mat na venkově.  Posledním domácím oceněným je Jan Šrámek, který společně s Veronikou Vlkovou zvítěžil se snímkem „Bubi" v nové kategorii nenarativních a experimentálních filmů.

Všichni porotci se shodli na tom, že to bylo pět velmi rušných a pestrých dní, které v Teplicích prožili.„Byla to velmi intenzivní a skvělá zkušenost. Jako pro filmaře je pro mě důležité vidět, jak pracují jiní tvůrci, takže jsem opravdu ocenil tuto možnost zhlédnout tolik dobrých filmů"říká Pedro Serazzina, porotce pro krátké a celovečerní filmy a dodává: „navíc je to moje první návštěva tady a hrozně se mi tu líbí. Zkrátka ta kombinace, skvělé filmy, skvělí lidé, za to bych chtěl poděkovat".

A jaké tedy byly soutěžní filmy podle porotců? „Letos rozhodně optimističtější než loni, tak jsem rád, že role porotce mi připadla až letos,"směje se Michal Žabka.„Loni jsme opravdu pozorovali jisté tendence k závažným tématům, velmi atmosférickým snímkům spíše temného ražení, mnohdy na hranici experimentu. I tato skutečnost nás vedla k zavedení nové soutěžní kategorie pro nenarativní a experimentální filmy. A ukázalo se, že hodnotit tyto filmy zvlášť má rozhodně smysl", říká programový ředitel festivalu Pavel Horáček.

STATISTIKY NÁVŠTĚVNOSTI:

450profesionálů z oblasti animovaného filmu dorazilo do Teplic

150studentů českých filmových škol se zúčastnilo specializovaných přednášek

60studentů zahraničních filmových škol se přidalo ke svým českým kolegům

40českých a10zahraničních novinářů přijelo zhodnotit filmy i atmosféru festivalu.

K pondělnímu večeru prošlo sály na18 000diváků. Pořadatelé očekávají, že konečné číslo se vyšplhá na20 000diváků festivalu v Duchcově i v Teplicích.

STATISTIKY PROGRAMU:

1600filmů přihlášených do soutěže, 231vybraných

254filmů promítnutých v rámci doprovodného programu

= Celkem485filmů z 69zemí světa

27odborných přednášek

3výstavy, které celkem navštívilo4000lidí