Už v létě se na Open Air Festival 2013 do Panenského Týnce vrátí pražská rocková skupina Tata Bojs. Týnec čeká speciální narozeninová show skupiny okolo Milana Caise (bicí, zpěv) a Mardoši (baskytara).

„Plánujeme asi deset koncertů po velkých festivalech," řekl Deníku Milan Cais, spoluzakladatel Tata Bojs.

„Jednáme s pořadateli, budeme ale potřebovat tmu. Když to nepůjde, čeká nás v Týnci běžná show," vysvětlil.

Dál byla řeč o nedělním koncertě „Nedělní noc pro Karla" se skupinami Tata Bojs a Zrní v pražském klubu MeetFactory. Byl součástí celorepublikové akce, na níž umělci vyjadřovali podporu prezidentskému kandidátovi Karlovi Schwarzenbergovi. „Koncert i volby jsou zdarma," zvali Tata Bojs na webu .

Politická kapela?

Šlo o 1. „volební" show Tata Bojs?
Milan Cais: My nikdy nebyli politicky činnou kapelou, vždy jsme se tomu zuby nehty bránili. Za 25 let, co existujeme, nastaly jen dva okamžiky, kdy jsme měli pocit, že je třeba se jasně vyhranit. Poprvé, když jsme v Praze Na Parukářce krátkým akustickým setem podpořili zelené, tedy Ondřeje Lišku a spol. Protože se s ním přátelíme, cítili jsme to osobněji a navíc to tehdy byla jediná rozumná volba.
Bohužel ale zelení neuspěli. Já měl pocit, že všichni okolo mě smýšlejí stejně, ale zjistil jsem, že žiju v nějaké bublině. Obecné mínění že je posunuté někam jinam. Podobný pocit jsem měl i teď . A o to víc mě překvapilo, jak dobře nakonec první kolo prezidentské volby dopadlo. To bylo famózní…

Ale oni i Tata Bojs přispěli…
Jo, z pozice kapely, která má drobný fanouškovský zásah, jsme se rozhodli pomoci. Koncert se nám zdál jako elegantní možnost pomoci v rozhodování lidem, kteří jsou zatím nerozhodnutí. Tak jsme před 1. kolem prezidentské volby bavili akcí „Karel na Hrad" na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Vyšlo to tak pěkně, že Karel Schwarzenberg přišel na pódium ve chvíli, kdy jsme hráli. Mezi naše písně to bylo skvělé intermezzo.

Než se ohlédneme za koncertem v MeetFactory, máte i další „volební" zážitky z republiky?
S Tata Bojs ne. Ale protože cítím nutnost zapojit se právě teď, kdy se láme chleba, a nedokážu si připustit, že by se to zvrtlo na druhou stranu, snažím se v těch čtrnácti dnech dělat maximum. Takže jsem byl v pátek na výjezdu v Židlo-chovicích, vesnici nedaleko Brna. Morava je pro Karla „slabá", celý pás až nahoru na Ostravsko, kde to má Zeman nejsilnější… Tak se v Karlově volebním týmu rozhodli dělat solitérní výjezdy, pár osobností si vždycky jede povídat s lidmi někam do hospody. Jeli jsme autem s režisérkou Helenou Třeštíkovou a s novinářem Tomášem Klvaňou, který s Karlem Schwarzenbergem dřív spolupracoval…

Měli jste to tam těžké?
Překvapivě to nebyla moc opoziční diskuze, přišli většinou příznivci Karla. Bylo to spíš přátelské setkání, i to považuju za důležité. Nejdůležitější je, aby člověk, který je přesvědčený, že bude volit Karla, přesvědčil i svoje okolí.

To je dost mravenčí práce…
Je to podobné jako s tříděním odpadu. Když jdu po lese a vidím tam spoustu igelitů a papírků, nelíbí se mi to. Když ale člověk nezačne u sebe, nikdy se to nezmění.
Tyto volby cítím jako důležitý mezník. Směřování naší republiky a politiky má šanci změnit se právě teď, po deseti letech, co tam seděl Klaus. Ale myslím, že se Zemanem by to změna nebyla.

Štrougal? Děsný!

I rozumní lidé ze šoubyznysu otevřeně podporují Zemana. Třeba Martin Dejdar nebo Marek Vašut, co vy na to?
Osobně je neznám, takže je mi hloupý o nich mluvit negativně. Ale i mě překvapuje, kdo všechno se dnes přiklonil „na druhou stranu"…
Když vím, že Renč točil spot Zemanovi a na mítink že mu přišli Štrougal a Vladimír Remek. Že ho podpořil i Remek, mě nepřekvapuje, ale Štrougal mě totálně šokoval. Říkal jsem si, že se Zeman už úplně zbláznil. Nechat si vyslovit veřejně podporu od člověka, který je tak úzce spjatý s minulým režimem, to je na pováženou! Že se toho Zeman neštítí?! To mi už totálně zvedá mandle.

Mají Tata Bojs i „volební song"?
(smích) Kdysi dávno jsme zhudebňovali říkadla Josefa Lady, kde je písnička „Karel, Karel, do pekla zajel, na bílým koni, čert ho tam honí." Tak jsme si říkali, že bychom ji mohli na Jiřáku dát, ale že by to možná ne všichni pochopili správně, s nadhledem. I když on opravdu jakoby zajíždí do pekla. V současnosti se Česko ocitá právě tam a v posledních dnech se pod kotlem přikládá. A Karel musí být ten, kdo tam vlítne na bílém koni a udělá pořádek.
Nakonec jsme se rozhodli ji nehrát, ale Mardoša včera psal všem do mailu svůj nápad, cituji: „Karel a Schwarzenberg musí zvítězit nad Milošem a Zemanem."

Jaká byla v neděli atmosféra v klubu Meetfactory v Praze?
Bylo úplně narváno, až to chvíli vypadalo, že se už dovnitř 500 lidí nedostane. Atmosféra nebyla špatná, ale čekal jsem, že lidi budou veselejší. Že zavládne skvělá euforie podobná té z Jiřáku.
Sám to beru z vlastní zkušenosti; i já byl v neděli zklamaný z toho, co se děje. Že se Zeman snižuje k urážkám, po pravdě jsem z toho dost otrávenej. Ale pořád věřím, vím: Do poslední chvíle musíme pro Karla dělat maximum.
Hráli jsme přes hodinu, bavili mě Zrní, jejich nové CD je výborné. Ale o hudbu stejně šlo až ve druhém plánu. Důležité je, že přišli lidi, kteří mají nějakou společnou myšlenku. Že se doba v tuto chvíli totálně láme, je to „buď a nebo". Měl jsem pocit, že lidi přišli, aby sdíleli tento pocit ve stejném prostoru. A to, že tam zrovna hrajou Tata Bojs a Zrní, že k tomu byl jen takový bonus.

Na DVD/CD kompletu „Ležatá Letná" (Supraphon, 2012) máte i hit „Pěšáci". Není to už úplná novinka, přesto: Cítíte se být dál „pěšáky rokenrolu"?
Cítíme, proto o tom zpíváme. I v kontextu ČR, kde máme nějaký dosah, a za hranicemi už vlastně žádný, jsme stále kapela lokálního významu. V globálním měřítku úplně jasně a myslím, že i v tom česko-slovenském. Tak to prostě je, člověk musí zůstat pořád nohama na zemi.

Nezapomeňte na ně

Ten song je i šancí jmenovat Pixies, Clash, Bowieho a preludovat na klávesy hit od Devo… Je pro vás velká radost připomenout kapelu, o níž se už moc neví?
Je, američtí Devo jsou pro nás jednou ze zásadních kapel. Řekněme kultovní, protože málo lidí ji zná, ale byla ve své době důležitá pro moc kapel, které jsou dnes slavné. Dokonce David Bowie o Devu řekl, že to jsou čtyři Brianové Enové v jedné kapele. (smích)

Na DVD ale chybí váš hit „Jaro". Neposloucháte ze všech stran, co vše tam ještě mělo být?
Ani ne. Jaro občas ještě hrajeme, nevzdáváme se ho. Ale to DVD a CD je záznam křtu alba „Ležatá osmička", takže jsme logicky zaměřili víc pozornost na tu desku. V době křtu už byla asi půl roku venku, takže lidi ty písničky znali, což bylo skvělý. Dokonce možná naše novinky znali líp než některé starší hity Tata Bojs.

Noc pro Karla, klub Vlak, Liberec, Houpací koně z Ústí nad Labem

Liberec, ČR – Hotová „Škatulata, hejbejte se"! Chomutovské Kulisárně hrála i Laura a její tygři (Praha), v Jablonci také Xindl X, do Liberce zamířili indie rockoví Houpací koně z Ústí a po nich hrála domácí Těla.

„Šedesát klubů, čtyřicet měst po celé ČR. Nedělní noc s Karlem vyvolala mimořádnou pozornost. Kluby zaplnily v součtu tisíce příznivců Karla Schwarzenberga, a také bezprostřední, energií nabitá atmosféra. Na mnoha místech se pro velký zájem prodlužoval program – třeba v Táboře téměř o dvě hodiny. A například před vchodem do La Fabriky v pražských Holešovicích už před začátkem koncertu stály čtyři dlouhé fronty. Ti, kteří se nakonec do přeplněného sálu dostali, nadšeně tleskali kapelám Nightwork, Total Vocal, Portless a Adamu Mišíkovi. Naplno žila Nedělní nocí s Karlem také Olomouc, kde se za slušného prezidenta hrálo hned v šesti klubech a do dvou z nich, Moravského Gruntu a S Cube, k radosti návštěvníků zamířil Karel Schwarzenberg osobně," uvedla Alice Titzová z agentury 2media.cz.

A takto na liberecký klub Vlak vzpomíná Jiří Imlauf (zpěv, kytara), lídr ústeckých indie rockových Houpacích koní, který kvůli nemoci v kapele hrál sám. A po něm vystoupila Těla z Liberce:

„Říká se, že vypukla hysterie okolo Schwarzenberga, ale nic takovýho tam nebylo. Byl to pohodovej koncert pro lidi, kteří se přišli bavit. Sešli se proto, aby podpořili to, co si myslí, že je správné. Bylo to normální klubové publikum středního věku, i mladí přišli. A povedlo se to."