Štěstí v neštěstí má Střekovské hudební léto. Přeje mu počasí, v pátek 1. srpna od 20.00 zve na koncert na hrad Střekov.

Ale čtvrtý koncert přehlídky, Vladimír Mišík s ČDG a s hostem Mirkem Kováříkem, recitátorem i ctitelem kvalitní hudby a poezie, nebude. „Mišík onemocněl. Jednám s Ivanem Hlasem, jestli s Kováříkem na Střekově v sobotu 9. srpna nemůže hrát," řekl Martin Kráľovský, pořadatel.

V akustickém koncertu Prokopa a spol. prý zazní i jeho hity Blues o spolykaných slovech, Bitva o Karlův most či další. Vstupné je 150 Kč.

Bez bubnu a basy

Je rozdíl, hrát ve třech, nebo s Framusem v plné sestavě?
Prokop: Velký rozdíl. Hudebně s kapelou je to na větším jevišti, akustická poloha je jiná, ač hrajeme i stejné písničky. Je to společné dílo party tří lidí. Já zpívám a kluci nejsou doprovod, jsou rovnocenní partneři. Koncert stojí na tom, co oba ukáží. S nimi musím jinak zpívat, když nemáme buben a basu. Celý večer hraju na kytaru, a hrát vedle Andršta není sranda. Ale mám to taky moc rád, úzký kontakt s publikem v klubu má své kouzlo.

Akustické propojení vás s Andrštem a Hrubým už pár pátků trvá…
Před více než dvaceti lety to byla reakce na hraní s kapelou. Tenkrát jsme se dali dohromady, když oni se mnou ve Framusu nehráli. Líbilo se mi Andrštovo album Capricornus, křehký zvuk akustického hraní na housle a kytaru.

Akustika je originál

A není škoda, že z akustického spojení vzešel jeden živý záznam, album „Unplugged" (2005)?
Nemyslím si, že by to byla škoda. Ta věc stojí a padá na okamžitých výkonech. Já sám si od toho nesliboval nic jiného, než že si zajdeme spolu zahrát. Na rozdíl od něj kapelové projekty jsou tvorba, dramaturgie či směřování někam, hraní si se zvukem, práce ve studiu. Prostě jiná kapitola, která přináší jiné věci. Každé akustické představení je originál, a záleží hodně na tom, jak se vyvine kontakt mezi námi třemi i s publikem.

Hraní Hrubého s Prokopem se ale věnuje i kniha „housle TEČKA hrubý," kterou letos vydalo nakladatelství Galén.
„Trio jsme založili už v roce 1986. Michala Prokopa tehdy napadlo, že by mohlo být zajímavé, zahrát si jen tak ve třech," vzpomíná Jan Hrubý v této knize. V dlouhém rozhovoru Milana Tesaře s ním, v i hudebně pestré a zajímavé knížce-ohlížení. Máte-li pro takovou hudbu slabost, berte těch pár vět jako doporučení na knihu i na hrad Střekov.