„Od října nastupuji do Prahy na AMU. Měla bych tam, mít větší možnosti hraní. Bude se mi ale stýskat,“ ví už teď klavíristka Lenka Korbelová, která je z Chrudimi. Teplice si vybrala kvůli profesorce Věře Vlkové. „Mohla jsem si vybrat jiné konzervatoře, které bych měla blíž domovu, ale paní profesorka Vlková je nejlepší. Ráda jí přijedu z Prahy zahrát,“ usmála se Lenka Korbelová.

Minimálně ještě rok bude v Teplicích Petra Machková. Přes letní prázdniny si chce udělat pátý ročník a ze šesťáku by ráda přešla na akademii, kam by si odložila o rok nástup. „Skládám jak na počítači tak na klavíru. Ráda bych skládala pro divadla. Vyzkoušet bych si chtěla i hudbu pro film. Ale ne pro film typu Pán prstenů spíše něco nízkonákladového,“ sdělila skladatelka Petra Machková.

Na AMU už je přijat Milan Al-Ashhab. Ten sbírá úspěchy na mezinárodních soutěžích jako na běžícím pásu. Podle profesorky Hasilové je Milan mimořádný talent a AMU (akademie muzických umění) by mu už slušela. Milan pochází z lékařské rodiny. Maminka žije v Mostě, otec v Izraeli. Sestra Milana hraje velmi úspěšně na klavír. „Měl by jít. Pozná něco jiného, získá nové zkušenosti. V rozvoji by mu zcela určitě pomohlo stipendium na nějaké zahraniční univerzitě,“ řekla Květoslava Hasilová.

On sám ještě neví. „Možná v Teplicích ještě rok zůstanu. Líbí se mi tady,“ řekl skromným hlasem Milan Al-Ashhab.

Ze čtvrtého ročníku se na AMU dostal i houslista Jan Zrostlík. „Kde budeme za deset let a jestli budeme slavní? To nevím. Když to teď veřejně slíbím do novin, tak to budu muset splnit. A co když se to nepodaří?!“ culil se Zrostlík.(kos)

Úspěšní studenti konzervatoře: v poměřování dovedností se jim většinou daří

Na konzervatoři v Teplicích rostou hudebníci, o kterých pravděpodobně jednou uslyšíme na celorepublikové úrovni. Už teď poráží v různých republikových i mezinárodních soutěžích své starší kolegy. Umístění v roce 2011: Marek Švejkar (2.roč.) klarinet vítězství v mezinárodní klarinetové soutěži v Itálii (Carlino), vede Vladimír Zíka •Jan Zrostlík (4.roč.) housle 2. místo celostátní soutěžní přehlídce konzervatoří a hudebních gymnázií ČR, přijat na AMU Praha ze 4. ročníku •Milan Al-Ashhab (4.roč.) housle, přijat na AMU Praha ze 4. ročníku (oba vede Květoslava Hasilová) •Lenka Korbelová (6.roč.) klavír 2. místo a cena Nadace Bohuslava Martinů na národní klavírní soutěži v Brně, přijata na AMU Praha •Noemi Koblischková (3.roč.) klavír Laureátka Mladého klavíru pražské konzervatoře (obě vede Věra Vlková) •Petra Machková (4.roč.) skladba Přijata na JAMU ze 4. ročníku (vede Václav Bůžek)

Sólové vystoupení s SČF pod taktovkou Ch. Olivieri-Munroe v rámci abonentních koncertů 20. 10. 2011: Filip Hořínek (6.roč.) klavír: Václav Bůžek: Koncert pro klavír a orchestr, Milan Al-Ashhab (4.roč.) housle: Jean Sibelius: Koncert pro housle a orchestr