Řeč je o 15leté Noemi Koblischkové, která na smetanovské klavírní soutěži získala primát v kategorii do 16 let. „Je to obrovský úspěch,“ řekl hrdě ředitel Konzervatoře Teplice Milan Kubík.

Navíc umocněno faktem, že v Plzni teplická konzervatoř bodovala i v kategorii do 20 let. A to díky umění 18leté Lenky Korbelové.
„Lenka skončila druhá za vynikajícím Rusem Stanislavem Chigadaevem. Předvedla velmi dobrou hru. Obě děvčata mě potěšila. V konkurenci, která v Plzni byla, tak jsou to mimořádná umístění,“ říká profesorka obou klavíristek Věra Vlková.

Podle ředitele Kubíka jsou základem úspěchů dva faktory: talent a výborné vedení ze strany profesorů. „Noemi i Lenka jsou toho důkazem. Mají talent, ale ten je potřeba rozvíjet. Paní Vlková je excelentní profesorka,“ sdělil šéf Konzervatoře Teplice.

Do Plzně se sjela světová klavírní špička. V sále Antonína Dvořáka hráli na klavír za pět milionů hudebníci například z Německa, Dánska, Běloruska, Polska, Japonska, Jižní Koreje, Slovenska a Izraele. Porota, která hodnotila mladé klavíristy byla sedmičlenná. V jejím čele usedl profesor katedry klávesových nástrojů AMU Ivan Klánský. „V Plzni mají krásný koncertní sál. Soutěž byla týdenní. Byla precizně organizovaná,“ dodala uznávaná profesorka teplické konzervatoře Věra Vlková.