Místo výtvorů šikovných lidských rukou tak budou v prostorách zámku k vidění skutečně umělecké skvosty, pod které se podepsala sama příroda.

Veřejnosti se dveře výstavní místnosti otevřely ve středu 8. července a otevřené zůstanou až do 2. srpna. Na velkoformátových panelech s množství obrázků a informací se návštěvník může seznámit s jednotlivými představiteli této početné rostlinné čeledi, která je u nás a v mnoha dalších zemích na pokraji vyhynutí.

K vidění jsou i herbářové položky orchidejí, které byly pro tento účel zapůjčeny Oblastním muzeem v Litoměřicích a jejichž stáří dosahuje v některých případech až dvou set let. Díky těmto historických materiálům je možné si utvořit obrázek o stavu výskytu těchto pozoruhodných rostlin v minulosti a dnes.

Samotné výstavě předcházela vernisáž, na níž byl účastníkům představen záměr výstavy, a nová knižní publikace Orchideje Českého středohoří, která si klade za cíl vědecky zmapovat současný stav těchto vzácných rostlin a výsledky tohoto zkoumání přiblížit širší veřejnosti.

Nutnost ochrany všech vstavačovitých rostlin, jak také orchideje odborně nazýváme, je pak dána zejména jejich specifičnostmi, které nedovolují jejich běžnější výskyt. V tomto ohledu jde zejména o symbiózu, tedy o vztah vzájemné prospěšnosti dvou zcela odlišných rostlinných či živočišných druhů, s určitým druhem houby, která pak s rostlinou spolupracuje po celý její život od semínka až po dospělý exemplář.

Problémem byla v minulosti zejména intenzivní mechanizace zemědělství, vysušování a rozorávání luk spojené s používáním chemických minerálních hnojiv. Toto vše mělo za následek rapidní pokles celkové druhové rozmanitosti našich domácích orchidejí. Následky užívání těchto metod jsou i v dnešní době stále patrné, avšak Karel Nepraš, jeden z autorů výstavy a již zmíněné publikace, vyjádřil spokojenost nad mírným zlepšením situace, které je celkově spojeno s čistším prostředím severních Čech.

Na území Českého středohoří se nachází několik lokalit, která jsou lidskou činností nezasažena či pouze v minimální míře, a právě tyto lokality představují vhodné prostředí pro výskyt celé řady vstavačovitých od druhově i výskytem početnějších kruštíků až po skutečně vzácné exempláře. Většinou jde proto o místa zákonem chráněná a každý jejich případný návštěvník musí počítat s určitým omezením.

Výstava v prostorách muzea naproti tomu žádná taková omezení nepředstavuje a poutavou formou seznamuje zúčastněného s problematikou ochrany a života našich orchidejí.

autor: Martin Šimek