Režisér a autor scénáře Dalibor Stach do hlavní role obsadil Petra Stolaře z hrobského Divadla V Pytli. Sám Stach říká, že bez osobitosti Petra Stolaře by se pohádka nedostala do takové podoby, v jaké nakonec je.

V pohádce účinkuje na 180 herců, neherců, ochotníků, šermířů. Všichni se s nadšením vrhli do neznáma, aby pak ze čtyřicetihodinového záznamu mohl vzniknout zhruba stominutový film. Dokončení se dá podle Petra Stolaře, který ztvárnil hlavní roli Honzy, předpokládat začátkem srpna. Pak se již jen budou ladit detaily, aby mohla 1. září v Karlových Varech proběhnout premiéra.

Natáčení probíhalo všude možně, v Čechách i v zahraničí, za velké vstřícnosti lidí. Příběh, který se odehrává v několika dějových liniích, je dotvářen moderní hudbou skupin Kozatay a Pestalozzi. Originalita a nápaditost pohádce rozhodně nechybí.

A pro zvědavé trochu z děje. V netradiční pohádce nechybí tradiční hloupý Honza. Ten však zde do své hlouposti nestačil dorůst. Byl prostřední ze tří dětí. Jako pětiletý ukradne Honza v muzeu pohádkových relikvií hrnek s moudrou kaší a všechnu ji sní. Pojme moudrost kaše, ale zestárne o několik let. Stane se z něj třicátník, chytrý, ale s naivitou a zkušenostmi odpovídajícími pětiletému dítěti. Vydá se tedy do světa, aby získal zkušenosti.

Ve filmu nebudou chybět ani triky, kterých by mělo být kolem stovky. Dalibor Stach upozorňuje, že divák nesmí spustit oči z plátna, ani si hrábnout do pytlíku s brambůrkami. Chvíle nepozornosti může zpřetrhat tenké dějové nitky a divák se ztratí. „Pro pozorné je schválně nastraženo i několik chyb. Jsem zvědav, zda je odhalí,“ říká Stach a dodává, že film přišel na pouhých 150 tisíc korun. V hlavě se mu rodí již mnoho dalších a dalších nápadů.