Americký pop-art, který zažil obrovský boom v 60. letech minulého století, to nebyl jen Andy Warhol. Zní to až neuvěřitelně, ale k hlavním představitelům směru patří také rodák z krušnohorské obce Fláje Walter Gaudnek.

„Za svou celoživotní tvorbu má u nás absolutně neznámý umělec v italské Florencii převzít Cenu Leonarda da Vinci,“ prozradil Petr Fišer z Českojiřetínského spolku. Dodal, že s umělcem začali jednat o jeho výstavě v ČR. „Vše je zatím v jednání, ale věřím, že se uskuteční,“ řekl Fišer. Pokud se tak stane, pop-artová díla rodáka z Krušných hor bude hostit město Duchcov.

Walter Gaudnek se narodil v roce 1931 v německé rodině. Přesto, že jeho otec zahynul v nacistickém koncentračním táboře, byla rodina po skončení II. světové války odsunuta do Německa. Vychodil školu v Schrobenhausenu a vystudoval gymnázium v Ingolstadtu.

Od roku 1951 studoval umění v Mnichově. Stál s E. H. Gabrielem u založení Nové galerie v Ingolstadtu a v Mnichově. V roce 1957 zamířil do USA. Dva roky studoval na Kalifornské univerzitě. V roce 1968 obdržel na univerzitě v New Yorku doktorát za práci s názvem Symbolický význam kříže v americkém malování současnosti a jeho zájem o náboženská témata začal pronikat do jeho děl.

Od roku 1970 je profesorem malování, grafického designu, historie umění a vědy o umění na University of Central Florida. V roce 1998 se stal členem Sudetoněmecké akademie věd a umění.

Rodák z krušnohorské obce Fláje Walter Gaudnek je předním představitelem pop-artu.Gaudnek je od 70. let minulého století jedním z hlavních představitelů pop-artu. „Jsem samozvaný umělec a rebel,“ prohlásil o sobě malíř a básník v jedné osobě. Svou tvorbou ovlivnil generace.

Stejně jako další autoři zabývající se pop-artem, drží se flájský rodák charakteristických znaků tohoto uměleckého stylu. Přejímá motivy i techniky z předmětů denní potřeby. Jeho inspirací je velkoměstská kultura s jejími vizuálními projevy, jako jsou fotografie, film, reklama nebo komiksy.

Náboženská témata

Pro Waltra Gaudneka je specifické, že v rámci pop-artu zpracovává často i náboženská témata. Proto se v jeho obrazech občas vyskytuje i silueta dřevěného kostela z rodných Flájí, který byl kvůli likvidaci obce a výstavbě přehrady v 60. letech minulého století přesunut do nedalekého Českého Jiřetína. K jeho nejznámějším dílům patří například Křížová cesta v kostele sv. Michaela v německém Schweinfurtu.

Od roku 1999 má své Gaudnek Europa Museum v bavorském Altomünsteru. V muzeu je k vidění jeho sbírka obrazů, kreseb, akvarelů, koláží, ale i předmětů, soch nebo tisků. Archiv s fotografiemi a dokumenty z let 1949 2005. Před pěti lety zde měl výstavu s názvem Čarodějnice a svatí.

Cenu Leonarda da Vinci v italské Florencii Walter Gaudnek převezme v sobotu 20. ledna. Nejspíše proto, že jedno z jeho speciálních děl se jmenuje Teatro Dalla Valigia Divadlo z kufru.