Jiří Schmitzer se aktivně angažuje i na divadelní scéně, studia na DAMU ukončil v roce 1974, poté nastoupil do Činoherního studia v Ústí nad Labem (zde pracoval s režiséry Schormem, Kačerem, Grossmanem, Herzem a Rajmontem).

Hrál například v inscenacích Dantova smrt, Pazour, Parník lana 8. Roku 1985 nastoupil do známého divadla Ypsilon, ve kterém působí do dnešního dne. Během této dlouhé doby si zahrál více i méně důležité role ve hrách Vosková figura (cena Literárního fondu), Sebevrah (Kalabuškin), O ďáblovi, který sliboval hory doly (Ďábel). Nyní hraje například ve Svaté rodině (Maryška), Vše pro firmu (Adolf Štorkán).

Nepovšimnut nezůstává ani jako muzikant, kytarista, zpěvák a textař. Jednak složil hudbu pro několik divadelních kusů Národního divadla, Realistického divadla, pro Činoherní divadlo v Ústí nad Labem a k několika filmům, ale působí i jako samostatný hudebník. Vydal dvě CD (Šílenec a Bouda) a gramofonovou desku.

V Ypsilonce často vystupuje v improvizačních večerech, kdy diváci vyberou deset slov a on z nich na místě vytvoří píseň. Ostatně hrátky se slovy v jeho textech jsou mu vlastní. Spolu s osobitým humorem se jedná o úsměvné písně, někdy provokující, někdy hloubavé, někdy naprosto šílené. Zkrátka takové, jaký je Jiří Schmitzer sám.

Za zmínku stojí občasná hudební spolupráce s Markem Ebenem a mnozí si jej jistě vybaví z posledního (Nano) alba skupiny Tatabojs, kde propůjčil hlas (a na koncertech v Praze a Brně v rámci Nanotour i tvář) profesoru Tečkovi. Koncert začíná ve 21:00, vstupné 200Kč
Jeho koncerty ve stylu židle, mikrofon a dvanáctistrunná kytara jsou divácky velmi úspěšné, neboť pan Schmitzer opravdu ví, jak rozesmát a pobavit. O důvod víc, proč se na jeho Recitál těšit.

Koncert začíná ve 21:00, vstupné 200 korun. (kos)