V těchto dnech započaly kostýmní zkoušky, na které zkušeným a přísným okem dohlíží textilní výtvarník Tomáš Růžek. Ten má tak zvaně “k ruce“ skvělou zdejší divadelní krejčovou Jaroslavu Fialkovou a její tři pomocnice. Dámy musí za pouhé čtyři dny 12 sólistům na míru upravit kostýmy zhotovené dle návrhu Josefa Jelínka, které loni s celou výpravou k představení Cosi fan tutte odkoupila od Jihočeského divadla Kanadská opera v Torontu.

Letos klasika

Režisérka teplické inscenace, Prof. Nancy Hermiston si od Tomáše Růžka vyžádala drobné stylové zásahy a koncepční úpravy odpovídající jejím představám. Na rozdíl od loňského Dona Giovanniho, jehož děj převážně umístila na obří kovovou konstrukci, letošní klasická výprava Cosi fan tutte ctí divadelně pojaté kulisy včetně rekvizit i nábytku. “Samozřejmě všechno je v náznacích, když jdou dámy do parku, nerostou tam stromy a květena. Použijeme kulisy, které evokují dobu, v níž se děj odehrává,“ upřesňuje Růžek.

Úprava kostýmů přes noc

Co se úprav kostýmů týká, Cosi fan tutte je převleková komická opera, v níž se “holky převlékají imr vére.“ Také prý místo původních tří převleků, ony jich na přání režisérky budou mít pět. “Takže co v původní výpravě bylo myšleno jako spodní prádlo, my musíme upravit tak, aby to evokovalo jevištní spodní prádlo. Navíc se budou šít nové kabáty, dámské jezdecké uniformy z přelomu 18. a 19. století. A v sobotu a v neděli už jsou klavírní generálky v kostýmech,“ upozorňuje mladý muž, který stejně jako paní Nancy se zúčastnil již loňské Evropské hudební akademie v Teplicích. Dodává, jak je důležité, aby protagonisté opery dostali šanci sžít se se svými kostýmy, naučili se v nich chodit a dostáli specifice jevištního pohybu, aby se při premiéře mohli cele soustředit pouze na zpěv a herecký projev.

Přísná pravidla branže

Nutno zdůraznit, že veškeré kostýmní a scénické úpravy k představení musí respektovat požadavky režiséra, aniž by však byl poznamenán neřku-li smazán rukopis autora původního výtvarného návrhu. “Rozhodně si nemůžete dovolit vzít výpravu, rozstříhat ji na kusy a udělat si z toho, co chcete. I když se něco někam došívá, vždycky musíte respektovat dílo původního výtvarníka, aby najednou kostým z celkové výpravy netrčel, jakoby si ho někdo vypůjčil z divadelního fundusu,“ prozrazuje něco z pravidel své branže Růžek.

Vida, co všechno by měl mít na zřeteli návštěvník premiérového představení opery Cosi fan tutte aneb Takové jsou všechny aneb Škola milenců, v originále Cosi fan tutte i sia La Scola degli Amati. Libreto: Lorenzo Da Ponte. Opera buffa o 2 aktech Wolfganga Amadea Mozarta, jejíž premiéra (italsky) se odehrála 26. ledna 1790 ve Vídni. V Teplicích si ji užijeme v pátek, 3. července v Krušnohorském divadle Teplice. Režie Nancy Hermiston. Severočeskou filharmonii Teplice diriguje Norbert Baxa. Výprava a kostýmy: z původní výtvarné koncepce Josefa Jelínka přepracoval Tomáš Růžek.(est)