Být na chvíli jako Sváťa Horváth! Jako laskavý a usměvavý chlapík plný nadšení, energie a nápadů, který umí rozzářit dětské oči loutkovými pohádkami a také to dělá. Být jako On je jistě tajné přání řady tatínků nejen z Litoměřic, kde Sváťovo dividlo „bydlí".

Je, či není Sváťovi co závidět? Děti ho milují, ale také si neoddychne; dodávkou od města k městu vozí příběhy a radost. Touží po něm mateřinky i lidové slavnosti, baví dětské dny, hrál na oranžové prvomájově-předvolební veselici. „Politika? Prostě přivážím dětem pohádky, hraju pro ně," krčí rameny.

Baví mrňata roky, organizuje karnevaly a nyní otevřel v Litoměřicích Galerii marionety; dvě patra historické Hvězdárny zabydlel loutkami.

„Najdete ji pět minut od náměstí za kulturním domem hned vedle nového parčíku Václava Havla," zve principál dividla k návštěvě. A láká: „Podívejte se na nás na web www.svatovo-dividlo.cz."

Sváťo, prozraďte, proč Galerie marionety vznikla?
Věž, součást litoměřických hradeb, byla dlouho nevyužita. Před tím v ní byla kavárna a restaurace, ale zanikly, protože nejde dělat v takových prostorách restaurační činnost. My ale máme spoustu loutek, které visí všude možně. Přišel tedy nápad nainstalovat je ve věži dětem i rodičům pro radost.

Ukazujete více než sto loutek. Znáte jejich autory?
U všech ne. Nejvíce, asi 90 %, jich je z dílny Františka Pešana z Mnichova Hradiště, našeho dvorního dodavatele. Právě s jeho loutkami hrajeme s dividlem dětem pohádky a jsou už tedy „ohrané". Další loutky jsou od jiných autorů, asi dvacet je starších sto let hrával s nimi už dědeček pana Pešana.

Co se u vás smí a co ne?
Mám špatnou zkušenost z mnoha galerií, kde exponáty div nehlídá domobrana. Tam u nás ne, tam nikdo nikoho nehlídá. Ve věži si děti loutky mohou půjčit a hrát si s nimi, mají tu barvičky, rodiče si posedí a děti zatím kreslí… Je to na pohodu, vše v klidu.

Vybíráte i vstupné?
Ano, vstupné je 20 pro dítě a 30 korun pro dospělého. Otevřeno máme denně od 9.30 do 17.00 (mimo pondělí) až do konce září. Pronajímatelem prostor Hvězdárny je Klub ochotníků a přátel loutkového divadla Sváťovo loutkové dividlo. Město nám věž pronajalo za symbolickou 1 korunu, za což mu děkujeme. Jako zaměstnance máme tělesně a duševně postižené…

Galerie „obsadila" dvě patra věže. Co tu návštěvníci uvidí?
Jsou zde dvě velké místnosti s více než stovkou loutek a mezi nimi točité schody. I na nich jsou pověšené loutky a také pěkné dětské obrázky.

Je Galerie marionety splněný sen?
(úsměv) Dá se říci, že ano. Já vždy měl všude pověšené loutky, dnes tedy opět visí, ale jsou užitečnější i v době, kdy dividlo nehraje. A navíc je ta gotická věž krásný prostor. Po zkoušce dividla si tam vždycky sednu, dívám se z okna ven a je mi hezky. Večer si tam zajdeme a dáme kafíčko…

Uvidí ve věži děti i pohádky?
Teď od května začínáme pořádat další akce, budou tedy i pohádky. Při pěkném počasí děti uvidí představení v parčíku vedle Hvězdárny, kdyby pršelo, 40 dětí by se do jedné místnosti galerie vešlo.

Vznikne i pohádka pro Hvězdárnu, aby věž „hrála"?
Teď tam právě zkoušíme Zlatovlásku, ale nápad je to dobrý. Uvažuji o tom, že udělám pro děti i víc tajemno, prozradím jim příběh, který se kdysi ve věži stal…

Jezdíte po kraji hrát školkám. Pozvete je naopak i do věže?
Ano. Začali jsme spolupracovat s ústeckou agenturou Trysk, která pořádá školní výlety. Letos už to nestihneme, výlety jsou naplánované, ale příští rok určitě pozveme i školky. Ale rodiče s dětmi, ti k nám mohou přijet kdykoli.