VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na AniFestu proběhne prezentace prvního 3D večerníčku Tři prasátka

Teplice - 8. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest 09 začíná již 1. května! Letos poprvé se bude konat ve dvou městech. Festival se těší široké podpoře oficiálních institucí. Festivaloví hosté, specializované a společenské akce. Programová struktura festivalu, aktuální změny, osobnosti animovaného filmu na AniFestu 09. V Teplicích od 7. - 10. května!

2.5.2009
SDÍLEJ:

Ozvěny Anifestu v TeplicíchFoto: DENÍK/Zdeněk Traxler

Ludmila Zemanová – letošní porotkyně a čestný host příštího ročníku. Vyhlášení soutěže Nová animovaná tvorba 09. Celoroční aktivity společnosti – finanční zajištění akcí společnosti.

AniFest otevře svoje brány v prvním z festivalových měst již 1. května. V Třeboni, tradičním městě konání festivalu, se již po osmé sejdou hlavně filmoví profesionálové, tvůrci, odborná veřejnost a samozřejmě všichni milovníci animované tvorby, aby využili nabídky jediného specializovaného festivalu v Čechách a zhlédli několik stovek animovaných filmů z celého světa. Proběhnou zde nejen soutěžní projekce, ale i odborné semináře, tvůrčí dílny, prezentace studií a také praktická dílna tzv. pitchingu. Workshop povede Mike Robinson(Anglie), který v rámci uzavřené dílny (2. května) připraví autory vybraných projektů na veřejnou prezentaci, která se bude konat 3. května, a kde mladí tvůrci- animátoři představí své připravované filmy. V rámci tohoto workshopu budou představeny i projekty vzešlé z letošní soutěže Nové animované tvorby. V Třeboni se utkají filmy v kategoriích krátký autorský film, celovečerní film a snímky české přehlídky.Teplice zase budou hostit mladé začínající tvůrce a širokou veřejnost. Zejména oblíbené Školičky animace se stanou výsadou severních Čech. Teplické soutěžní kategorie jsou:studentské filmy, filmy vytvořené dětmi, studentská pásma a zakázková tvorba.

Diváky, kteří se mohou zavítat jen do jednoho z festivalových míst potěší informace, že všechny soutěžní filmy jsou k vidění v Třeboni i Teplicích. Letošní soutěže jsou opět velmi kvalitně obsazeny, utkají se známí světoví tvůrci jako Bill Plymton, Priit Pärn, Paul Driessen, Nina Paley, z českých osobností animované tvorby jmenujme například Pavla Koutského, Báru Dlouhou, Michala Žabku, ale i zástupce té nejmladší generace – Magdalenu Bartákovou nebo Kristinu Dufkovou. Budeme se opět těšit na studentské filmy, které jsou tradičně nositeli kvality a originality jistě i z toho důvodu, že na školách se tvoří filmy vpravdě autorské dosud nezávislé na komerčních aspektech.

Pokud jde doprovodný filmový program, jeho páteř tvoří Italská retrospektiva, o jejíž dramaturgii se postaral prezident festivalu, italský historik animované tvorby Giannalberto Bendazzi a jeho mladé kolegyně. Retrospektiva se skládá ze 2 pásem: Velcí mistři připomenou proslulé osobnosti, jakými jsou například B. Bozzetto nebo E. Luzzati, Nová vlna představí mladé italské tvůrce. Perly nejen pro znalce nabídne bezesporu pásmo prezidenta festivalu, který se vyzná ze svého obdivu k řadě světových autorům a jejich dílu (A. Alexeieff & C. Parker, N. McLaren, M. Dudok de Wit, J. Kucia a Z. Gašparović).

Předseda rakouské ASIFA T. Renoldner sestavil a uvede pásmo Poklady z historie rakouské animace.

Letošním jubilantem je Eduard Hofman, jehož dílu je věnována řada mimosoutěžních projekcí, které potěší hlavně ty nejmenší diváky.(Pohádky o mašinkách, Lužickosrbské bajky, Loupežnická pohádka, Jak si pejsek s kočičkou dělali dort a.j.)

Nezapomínáme samozřejmě ani na divácky populární celovečerní filmy ze světové produkce. V letošním roce nabízíme řadu známých titulů jako např.: Stvoření světa, Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka, Zámek v oblacích, Mrtvá nevěsta, Tokyo Marble Chocolate, Nausicca z údolí větrů, Vlačík s Bašírem, Farma zvířat, Bolt, Kungfu panda. Z české produkce bude uveden celovečerní loutkový film Jiřího Barty Krysař.

AniFest se koná v době českého předsednictví Radě EU a byl zařazen do seznamu doprovodných kulturních akcí. V této souvislosti bude v Třeboni i v Teplicích představen projekt Evropské PEXESO, který natočili čeští animátoři a výtvarníci pod režijním vedením Márii Procházkové a kde v každém díle seriálu představili jednu zemi Evropské unie. K projektu budou v obou městech uspořádány semináře a diskuze s tvůrci.

Organizátorům se podařilo zajistit i zajímavý dokument z historie animace o zapomenutém průkopníkovi ruské animace Alexandru Širjajevovi.

K připomenutí dvacátého výročí pádu železné opony připravili prof. Jiří Kubíček a Edgar Dutka pásmo SVOBODA ANIMACE tvořené českými animovanými snímky, kterými se totalitní režim nechlubil, ba naopak – „upravoval“ je či zakazoval.

V obou městech se uskuteční také výstavy. Pro Třeboň jsme připravili rozsáhlou expozici artefaktů z nejnovějšího celovečerního animovaného filmu Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?. V Teplicích pak proběhne výstava prací studentů Visegradu, kteří se do Teplic sjedou nejen na festival, ale i na tvůrčí dílnu, v níž budou dva dny společně pracovat. Výsledky jejich práce budou promítnuty během závěrečného ceremoniálu v Teplicích.

I tento rok jsme přichystali řadu projekcí a doprovodných akcí pro dětské diváky:v termínu 1. – 4. května se v třeboňském Loutkovém divadle představí klasika animovaného filmu v podobě večerníčkových hrdinů Krtka, Maxipsa Fíka, Štaflíka a Špagetky a celá řada Hofmanových pohádek jako O pejskovi a kočičce, Doktorská pohádka a další.Teplickým dětem také přinášíme desítky alších filmů, z nichž většina bude promítána v Regionální knihovně Teplice v termínu 7. – 10. května 2009. Dále ve spolupráci s Českou televizí chystáme do Teplic prezentaci prvního 3D večerníčku Tři prasátka, na který bude navazovat dílna pro děti ve věku 10 – 12 let pod taktovkou Michala Žabky. Workshop Školiček animace se v letošním roce realizuje pouze v Teplicích. Dílen se zúčastní studenti Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze, Střední školy aplikované kybernetiky Hradec Králové, VOŠ a SUŠ Václava Hollara v Praze, VOŠ grafická a SUŠ grafická Jihlava, VOŠ filmová Zlín a výtvarná skupina Ultrafun. Děti i dospělí si budou moci během tohoto čtyřdenního workshopu vyzkoušet své první animační krůčky, ti zdatnější jistě ocení široké spektrum přehlídky nejrůznějších animačních technik. Workshop Školiček animace se každoročně setkává s obrovským ohlasem a náporem návštěvnosti. Z tohoto důvodu je nutno svou aktivní účast na školičkách potvrdit předem.

Vítězkou letošní soutěže internetové animace se stala Natalia Chernysheva z Ruska se snímkem My Holidays. Cenou pro vítězku bude bezplatný pobyt na festivalu, vyhlášení této kategorie proběhne v Teplicích během slavnostního zakončení.

Došlo také ke změně v obsazení jedné z mezinárodních porot: Američan Michael Barrier odřekl svoji účast na festivalu a jeho místo zaujala paní Ludmila Zemanová, která již dříve potvrdila svoji účast na příštím – 9.ročníku AniFestu. Vzhledem k 100. výročí narození jejího otce – významného režiséra a výtvarníka Karla Zemana, se v příštím roce uskuteční velká retrospektiva jeho díla. L. Zemanová, uznávaná filmařka, animátorka, autorka a ilustrátorka žijící a tvořící v Kanadě, spolupracovala se svým otcem na několika jeho nejslavnějších filmech, zejména na Ukradené vzducholodi a Pohádkách o Jeníčkovi a Mařence.

Ve snaze podpořit vznik vysoce kvalitních původních českých animovaných filmů vyhlašuje společnost AniFest s.r.o. soutěž Nová animovaná tvorba 2009. „Oproti loňskému roku přibyla do soutěže, pořádané na území České republiky, kategorie filmových debutů určená absolventům středních a vysokých uměleckých škol. Lhůta pro podávání přihlášek je od 1. 5. do 30. 9. 2009 do 16.00 hodin a vítězné projekty budou vyhlášeny pořadatelem soutěže na tiskové konferenci 9. 12. 2009“, informuje manažerka projektu Hana Drhovská. Všechny loňské vítězné projekty (Bramborová pohádka Niny Rutové a Martina Krkoška, Překvapení Pavla Koutského a Kronika Oldřicha S. Jany Jurníčkové a Rudolfa Šmída) letos získaly finanční dotaci ze Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. Veškeré informace k soutěži jsou k dispozici na: www.czechanimation.cz a www.anifest.cz

AniFest v širších souvislostech

„Animare znamená přivést k životu. V duchu tohoto významu se společnost AniFest s.r.o. dlouhodobě snaží navazovat na skvělé jméno české animované tvorby a vytvářet podmínky pro její prezentaci a rozvoj doma, ale hlavně ve světě “, říká Tamara Čuříková, ředitelka PEX, a.s. a jednatelka Corona Communication­s s.r.o.

Před 8 lety v jihočeské Třeboni prezentoval AniFest poprvé animovaná díla českých autorů, od 2. ročníku se stal mezinárodním a za dobu své existence se festival stal uznávanou přehlídkou světové animované tvorby. Důležitost podpory a rozvoje animované tvorby byla od prvopočátku existence festivalu uznána i ministerstvo kultury, které se stalo hlavním finančním partnerem společnosti. V letošním roce je situace složitější; na základě rozhodnutí o snížení finančních prostředků pro festivaly obdržel AniFest, oproti loňskému roku, výrazně sníženou dotaci, což je, vzhledem k zásadní organizační změně, totiž konání festivalu ve dvou městech, velmi tíživé. Tento rozvoj byl plánován dlouhodobě, nepočítalo se vša s ekonomickou krizí, která se výrazně promítla do působnosti společnosti. “Je těžké žádat sponzory, se kterými jsme již navázali dlouhodobé vztahy, o finanční podporu, když sami museli uzavřít výrobní linku. Stejně tak je těžké přesvědčovat ministerstvo kultury, že v případě společnosti AniFest se nejedná pouze o festival, ale o podporu animované tvorby jako takové, a to v průběhu celého roku. Sníží-li se tedy dotace festivalů, bylo by dobré tuto zásadní skutečnost u AniFestu zohlednit“, doplňuje Čuříková a pokračuje: „Výrobu nových animovaných snímků lze jen těžko zařadit mezi projekty podporované programy Media, protože kvůli nedostatečné délce neodpovídají podmínkám zadání. Je nanejvýš důležité, aby si všichni kdo rozhodují o financování animované tvorby uvědomili, že animovaný film, jakkoliv umělecky a kulturně významný, neměl, nemá, a zřejmě nikdy nebude mít potenciál komerční návratnosti…“vys­větluje ředitelka společnosti Tamara Čuříková.

K celoročním aktivitám AniFestu patří Ozvěny AniFestu (ČR i zahraničí), Školičky animace, Nová animovaná tvorba, nově založený Institut animované tvorby a Labyrint animace, projekt, který byl již řadu let plánován pro Třeboň, v současné době probíhají jednání o založení instituce v Praze.

Vyhlášení soutěže: Nová animovaná tvorba 2009

Společnost AniFest s.r.o. ve snaze podpořit vznik vysoce kvalitních původních českých animovaných filmů a tvorbu začínajících tvůrců vyhlašuje soutěž o nejlepší projekty původních českých animovaných filmů Nová animovaná tvorba 2009.

Soutěž se pořádá na území České republiky, lhůta pro podávání přihlášek k účasti v Soutěži (soutěžní období) je od 1. 5. 2009 do 30. 9. 2009 do 16.00 hodin.

Vítězné projekty budou vyhlášeny pořadatelem soutěže na tiskové konferenci dne 9. 12. 2009. K zveřejnění vítězných projektů dojde na webových stránkách www.czechanimation.cz a www.anifest.cz.

Každému z vítězů v soutěži náleží finanční ocenění ve výši 10.000,– Kč.

Podaří-li se pořadateli soutěže nashromáždit dostatek finančních prostředků, budou vítězné projekty realizovány formou následné výroby animovaného filmu.

Nedílnou součástí tohoto vyhlášení je statut soutěže, který blíže upravuje podmínky a pravidla pro účast v soutěži. Statut soutěže, jakož i povinné přílohy k přihlášce do soutěže jsou dostupné na webové adrese: www.czechanimation.cz a www.anifest.cz, kontaktní osoba: Hana Drhovská, GSM: +420 739 592 311, e-mail: hana.drhovska@anifest.cz.

CO JSME JIŽ PSALI:

AniFest přivítají Teplice druhý květnový týden, na rozdíl od Třeboně bude víc zaměřený na studenty uměleckých škol a veřejnost

Teplice/ Akreditace na AniFest 2009, který se v letošním roce uskuteční ve dvou městech – v Třeboni (1. – 4. května) a Teplicích (7. – 10. května), byla zahájena. Program v Třeboni je více zaměřen na filmové profesionály, Teplice přivítají zejména studenty uměleckých škol a širokou veřejnost.

Mezinárodní výběrové komise pracovaly ve složení filmová publicistka Eliška Děcká (ČR), historička animovaného filmu Manuela Rosignoli (It), režisérka Ivana Zajacová (SR), pedagožka Zuzana Bukovinská(ČR), filmová publicistka Sylva Poláková(ČR) a výtvarník a animátor Jakub Zich(ČR).

Evropu i letos zastupovaly animační velmoci jako Velká Británie, Francie, Česká republika, Německo a Rusko, ze zámoří k nám tradičně v hojném počtu doputovaly snímky americké a japonské. Novinkou je významná účast filmů z Taiwanu (39) a Číny(16).

“Páteř soutěže tvoří tradičně krátkometrážní autorské snímky, kde najdeme díla známých světových studií, stejně jako začínající autory”, říká členka komise Eliška Děcká.

Českou republiku zastupuje řada originálních snímků převážně mladých autorů. „Za všechny uveďme Magdalenu Bartákovou a její kreslený snímek Zahrada uzavřená, dále Kristinu Dufkovou s kresleným filmem Usnula jsem nebo talentovanou Anetu Kýrovou a její půvabný příběh o záměně miminek Chybička se vloudí (2D počítač), který se bude ucházet o přízeň publika také v rámci studentské tvorby,“ informovala Magdalena Šebestová.

V kategorii studentských filmů se nejčastěji objevovalo téma ekologie. Členy komise zaujal například australský snímek režiséra Jody Cleavera Krvavý ráj, a to svou fantaskností inspirovanou divokou a různorodou přírodou, kde první osadníci vyrobení z papírků a pomačkaných háčkovaných krajek se v divoké přírodě snaží mezi domorodými obyvateli uchovat své „civilizované“ návyky. Český snímek Amsterdamský deník Lukáše Bači pomocí reálných záběrů kombinovaných s pixilací a kresbou upřímně a s vtipem mluví o pocitech a zkušenostech gaye.

„Dojem na mne udělal i zástupce Finska, loutkový film Past režisérky Janne Kukkonen nabitý černým humorem, dále 3D snímek z Francie Barbaři Remyho Sauta nebo anglický Obyvatel Owena Pygrama a Andrew Ralstona“, svěřuje se členka výběrové komise Sylva Poláková. ”S napětím budeme sledovat i soutěžní pouť snímků Vzdušný z dílny Angličanek Nicoly Coppack a Tynyi Erzinclioglu, taiwanského zástupce Sbohem v režii Chu-Ling Hsu či švýcarského počinu Už žádná země tučňáků” dodává Poláková. Všechny vybrané soutěžní filmy se zúčastní divácké soutěže v Třeboni i v Teplicích.

Autor: Olga Tušicová

2.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nádraží Moldava

Jednání o propojení Moldavy s Holzhau posouvá sesuv

Stále více lidí si pořizuje ježka jako domácího mazlíčka. Vhodný je k tomu například africký ježek bělobřichý. Pokud ale chcete „zachránit“ ježka z lesa či parku, zjistěte si nejprve, zda vaši pomoc skutečně potřebuje.

Ježci nabírají kila. Zvládnou to i bez lidí

Zelení: Celio si zapálilo svou skládku samo. Absurdní, reaguje společnost

Litvínov - Za srpnový velký požár na skládce Celio u Litvínova padlo trestní oznámení. 

Sedl si za volant, i když má zákaz řízení

Teplice - Porušení zákazu řízení auta bude muset u soudu vysvětlit 43letý muž, kterého v Trnovanech zastavili policisté z oddělení hlídkové služby.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

Obchodní ředitel FK Teplice Přemysl Hruška: Moje práce nikdy nekončí

Teplice /ROZHOVOR/ – Kdekdo vám poví, že současný sport je hlavně o penězích. Aby sportovní klub fungoval, musí být zkrátka finančně zajištěn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení