Hudebně i stylově pestrá byla sobota 15. prosince v Ústí nad Labem. V klubu Circus hrály „tvrdé" Kurtizány z 25. Avenue, místní hip hopová UL farma pokřtila v Music pubu Doma své třetí CD „Gilotina", v klubu Mumie se vrátili po čase na scénu rockově elektroničtí Fly To Mars z Ústí a velký sál Domu kultury opět po roce obsadili domácí The Boom Beatles Revival Band s 22. Vánočním benefičním koncertem. Tam jsem se s rodinou vypravil.Celý tisíc diváků!

Z koncertu má radost Pavel Nepivoda, zpěvák i kytarista The Boom. „Přišlo asi tisíc lidí, nejvíc, co jsme dosud na vánočním koncertě měli. Vytvořili skvělou atmosféru, náš výtěžek pro onkologii bude asi 35 tisíc Kč," odhadl. „A bylo to pro nás naprosto úžasné setkání s Pete Bestem a se členy jeho kapely," je rád.

Než vypukla velká vánoční benefiční show The Boom a jejich úžasného symfonického orchestru, užili jsme si tiskovou konferenci s Bestem z Liverpoolu a s jeho kapelou. Konference byla veřejná, ale odehrávala se na přísálí velkého sálu Domu kultury Ústí, a tak tu spíš veřejnost „rušila"; popíjela a nahlas se bavila. Přesto bylo sympatické od „Bůmáků" umožnit všem popovídat si s kapelou, v níž hraje na bicí Randolph Pete Best, který jako osmnáctiletý hrál po boku Johna Lennona, Paula McCartnyho a George Harrisona.

Hudba? Velké dobrodružství

„Pro ty z vás, kteří to nevědí: Hrál jsem s Beatles v letech 1960 – 1962 a v srpnu 1960 jsem s nimi odjel na první výlet do Hamburku," prozradil přítomným Pete Best. „Je pro vás hudba stále velké dobrodružství?" zeptal se ho Deník podobně jako Fatboye Slima v létě na třetím Open Air Festivalu v Panenském Týnci. „Je," nezaváhal. „Hlavně díky mé kapele, se kterou je mi dobře," vysvětlil. Následovalo zajímavé povídání, k němuž se ještě v Deníku vrátíme. Bylo by škoda připravit vás o něj.

Na setkání, které trvalo 36 minut, se ptaly i Hana a Monika Axmannovy z českého fanouškovského časopisu Beatlemania, s nímž Boom spolupracují. „Doufám, že uvidím na koncertě prvního Beatla na vlastní oči. Že zahraje pravý rokenrol a bude to pro mě ta nejlepší noc z celého roku. On je ten pravý a hraje nejkvalitnější hudbu, která kdy byla nahraná. Beatles se pak už změnili, byla to jiná kapela než s Bestem," těšila se na show Monika. „Věřím, že se pobavím. Best nikdy své fanoušky nezklamal!"

Beatles a ústecký balet

Vánoční koncert The Boom začala ukázka z tanečního divadla „The Beatles – The Doors", které od listopadu uvádí ústecké Severočeské divadlo. Na hudbu Brouků tu tančili sólisté v dobovém oblečení v rolích Starra, Lennona či Yoko Ono. Pěkné zpestření to bylo, následný koncert si pak užil i autor a režisér inscenace Igor Vejsada.

„Přijel jen kvůli tomu až z Ostravy," prozradil během benefice Vladimír Nečas, šéf ústeckého baletu.

Bestova kapela nabídla mnohé. Slibovala: „Nebude to nostalgie, vezmeme vás zpět na cestu časem" – a vyšlo to! Hráli klasiku Rock ´n´ Roll Music, kousky PS. I Love You i Mr. Postman, které známe také od Beatles. Zazněla instrumentální „parodie" skupiny Beatles na Shadows, své úspěšné dobové kolegy, odvázaná Twist And Shout, při níž Pete Best band rozezpíval publikum a skoro ve finále až bluesová Kansas City… Nechyběly balady, kapela se vracela a přidávala. U pódia tančila spousta pěkných dívek, někdo by až mohl přidrzle tvrdit, že tu bylo „přebuchtíno". Ale jedno je jisté – ten koncert byl zážitek pro všechny!

Po Ústí až Japonsko

Po Pete Best Bandu už s vlastním orchestrem hráli The Boom hity Brouků All You Need Is Love, I am The Walrus, Penny Lane a krásnou Across The Universe. V tu chvíli jsme ale čekali v předsálí na bubeníka Besta a jeho kapelu a když konečně přišli, ochranka nás s úsměvem „Varovala": „Opatrně, neumačkejte si je, jsou křehcí!"

Ale podepisovali se o sto šest, rozdávali úsměvy, fotili se s fanoušky a prozradili: „Dnes v Ústí si uděláme vánoční večírek. Brzo ráno už se vracíme do Londýna a pak se uvidíme až v lednu na hraní v Japonsku."

Na autogramiádě se pochlubila cenným artefaktem, paličkou bubeníka Besta, Tamara Wölfelová z Ústí. I ji překvapilo, že je na paličce krev.

Poté se opona za orchestrem opět zatáhla a od Boom jsme viděli i slyšeli klasiku Roll Over Beethoven. A nebyla obyčejná. Pavel Nepivoda s kytarou při ní skákal (jako Chuck Berry) po jedné noze jak kachna, ale hlavně vedle Hynka Vernera ke druhým bicím usedl Pete Best!

Bylo to úžasný! Bomba atmosféra

„Bylo to úžasný, přesně to, co jsem čekala," jen zářila Monika Axmannová. „Hráli to co Beatles v začátcích, tedy i My Bonnie plus hity rokenrolových legend. Zapojovali publikum, i mě dostali, že už ani nemůžu mluvit," smála se.

„Atmosféra bomba! Právě na těchto písničkách jsem prodělal pubertu, to je moje dětství a dodnes mě ta hudba baví," přiznal Petr Berounský, známý ústecký fotograf. „Viděl jsem legendu, je to splněný sen," byl plný nadšení.

„Těšila jsem se, že si tu dnes zatancuju a vychází to, jako loni. Jen mě trochu překvapilo, že si Boom přizvali kapelu, která hraje dost podobně jako oni," řekla Kristína Bendelová. Svetlana Kondraťuková z Nových ústeckých Přehledů dodala: „Koncert Bestovy kapely je největší dárek pro Ústí. Fanoušci Beatles musí být nadšeni, přála bych všem Ústečanům, aby se tak pobavili na Vánoce, v čase adventu."

Pro velké nachlazení ale autor tohoto článku viděl jen to, o čem napsal. O to víc se hodí postřehy návštěvníků, také Arnošta Russe z Ústecka, velkého fanouška Beatles.

Právě on si nechal podepsat Pete Besta do reprezentativní knihy o The Beatles. „Beatles poslouchám od roku 1961, tehdy mi bylo 14 let. Tehdy poprvé jsem je slyšel na vlastnoručně vyrobené krystalce z Rádia Luxembourg," prozradil nadšeně návštěvník. „Přišel jsem si to sem užít s dcerou. Je nevidomá a má Beatles ráda odmala," prozradil.