Krajkářky z Litvínova představují a oživují téměř zapomenuté textilní řemeslo umění paličkování. Výstava je přístupná zdarma do konce srpna a to každý den od 9 do 21 hodin.

Klub s patnácti krajkářkami je aktivitou Partnerského spolku Litvínov, který působí ve městě přes 25 let. Projekt na oživení zájmu o paličkování vznikl díky spolupráci Litvínova s partnerským městem Olbernhau. Spolek paličkování dlouhodobě prezentuje, pořádá tematické výstavy i Paličkářské sympozium. „Snažíme se o prezentaci a navrácení textilních technik, které byly dříve vlastní lidem na obou stranách hranice, a věřím, že s podporou veřejnosti i města Litvínova se nám to bude dařit,“ uvedla ředitelka spolku Libuše Novotná Pokorná. Ručně paličkovaná krajka se v Krušnohoří začala prosazovat v 16. století, kdy nová výroba nabídla lidem obživu při útlumu těžby rud.

Průkopnicí byla zámožná podnikatelka Barbara Uthmann, která založila v saském Annabergu první paličkářskou školu, zaměstnávala tisícovku žen a podnítila rozšíření řemesla na českou stranu Krušnohoří. Po 2. světové válce zájem o ruční práci opadl a klasické paličkování se stalo zájmovou činností. Po vstupu ČR do EU, kdy se začaly z dotací podporovat také projekty obnovující lidovou kulturu, je paličkování opět populární.

Litvínovské krajkářky, které 13 let oživují na české straně Krušných hor téměř zapomenuté textilní řemeslo, sklidily také v letošním roce uznání. Získaly totiž právo používat certifikovanou značku Krušnohoří regionální produkt za výrobek Krušnohorská paličkovaná krajka a za zážitek Paličkování krušnohorské krajky.