Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně byla minulý týden svědkem i kulisou natáčení nového videoklipu pop rockové skupiny UDG. Obrazovou podobu zde dostávala klidnější písnička „Modlitba" z loňského alba „Akrobat" (Supraphon 2012). Kapela, která v klipu i sama hraje, vůbec poprvé pracovala s Janem Šímou, talentovaným absolventem FAMU, dnes režisérem České televize.

„Modlitba je klidná věc, takové moc na koncertech nehrajeme. V Kadani na Vysmátém létě v sobotu 20. července ani za týden na Benátské noci v Liberci nezazní. Ale až ji začnou hrát televize, do repertoáru ji zařadíme," slíbil Deníku Petr „Vrzy" Vrzák, zpěvák UDG. S ním odpovídal Tomáš „Jugi" Staněk, bubeník, manažer a autor textů UDG, pětičlenné kapely původně pocházející z Ústí.

Víme, do čeho jdeme

Čekají vás na severu Čech během týdne hned dva velké letní festivaly. Jak obvyklé pro vás je hraní na Vysmátém létě v Kadani 2013 a poté na liberecké Benátské noci 2013?
Jugi: K oběma festivalům máme vztah pozitivní, na obou bývá hodně lidí a jsou dobře dramaturgicky postavené. Na obou už jsme hráli několikrát, na Vysmátém létě budeme potřetí a na Benátské noci asi popáté.Víme tedy, do čeho jdeme a co máme čekat, i proto se na oba těšíme.

Na Benátské noci budete v novém areálu ve Vesci poprvé. Jak vzpomínáte na ten starý? A jak už se těšíte na nové místo?
Jugi: Volt, náš kytarista, se byl loni ve Vesci podívat a říkal, že je to pro Benátskou noc zajímavý posun. Je to tam víc pohodlný a technicky dobře zajištěný. To byla trošku nevýhoda na Benátské na Malé Skále. Když zapršelo, festival byl několikrát zrušený. Neděle se často nekonala, auta zapadávala do bláta, lidi se brodili bahnem. Ale zase je areál na Malé Skále u řeky, ve které jsme se často a rádi koupali…
Petr: A skákali do vody na jezu. Paráda! To bylo dobrý, Benátská nás dost bavila.
Jugi: No, ale jednou jsme tam utopili klíče od tranzita. Už jsme je pak nikdy nenašli.

A jak to tedy bylo dál s tím tranzitem? Poradili jste si?
Petr: Naše manažerka Martina sehnala nějaký čórkaře, kteří byli přímo specializovaní na fordy tranzity. A tak nám ti dva, kteří už si za to odseděli pár let, auto otevřeli…

Máš z Benátské i nějaký další dost neobvyklý zážitek?
Petr: Mám, a je zvláštní. Tak před pěti lety po koncertě ještě na staré Benátské noci jsem se v pivním stanu zakecal se starými rockery, všichni byli o dvacet pět, třicet let starší než já. Probírali jsme starou muziku, zasekl jsem se tam na tři, čtyři hodinky.
Pak se rozloučím a jdu zjistit, co dělají ostatní. Byl tam tequila stan, vypadal jako indiánské teepee, jdu dovnitř a koukám: Můj brácha úplně nahatej, Jugi taky, půlka kapely nahá mezi lidmi, kteří jsou normálně oblečení, a baví se u baru (smích). Tak se tam ptám: „Co se děje?" A oni že nic, a jestli se taky nechci svlíknout… Až pak jsem zjistil, že už mají dost vypito…

Byl bys na tom stejně, kdyby sis nepovídal se starými rockery?
Petr: To ne, já prostě tyhle svlíkací nálady nemívám.

Jugi, co baví UDG na hraní v Kadani? Pěkný areál, tři scény…
Jugi: Tam se nám líbí, že se hraje skoro v centru města. Mají to pěkně vyřešený, je tam třeba i hradní scéna…
Petr: Jo, pěknej prostor. Dobře se tam hraje a když se podíváš za lidi na okolí, je to dost zajímavé místo.

Náš vyprošťovák

V sobotu budete hrát hned tři koncerty, to pak asi musí být kapela utahaná. Co je pro UDG nejlepší „vyprošťovák"?
Petr: Nejlepší vyprošťovák je, když přijdeš na pódium, technika funguje, všechny odposlechy hrají, všichni jsou na místě. Když vidíš, že to i návštěvníky baví, není nic lepšího než tohle. A pak samozřejmě redbull s vodkou.

Když vás v sobotu čekají tři hraní, to asi v Kadani moc dalších kapel neuvidíte, že?
Jugi: To tedy neuvidíme. Z Kadaně jedeme ještě zahrát na festival do Peruce u Loun a odtud zamíříme rovnou do Třemošné k Chrudimi.

Proč jste se rozhodli natočit klip k písničce „Modlitba"?
Jugi: Supraphon řekl, že by to byl dobrý druhý singl do rádií z desky „Akrobat". No a k singlu je vždycky dobrý natočit klip. Zatím se „Modlitbě" docela daří, protože ji nasadil i Radiožurnál a hraje ji teď celkem často.

Čím je pro tebe a pro kapelu UDG sama „Modlitba" zajímavá?
Jugi: Když jsme ji točili, říkali jsme si s Petrem Vrzákem, že se v ní pěkně potkala melodie s textem. A to se u písničky nepovede pokaždé. Jak vznikla? Chtěl jsem pro ni výrazný text, napadla mě slova křesťanské modlitby, a tak jsem ho do ní zakomponoval.

Klip má storyboard

Jak vlastně váš nový klip vypadá? A proč takový je, či bude?
Petr: Po dlouhé době jsem nadšený z práce filmařů, týmu, který na klipu dělal. Stál nás sice dost peněz, ale to je úměrné výsledku. Klip k „Modlitbě" má myšlenku, už jen storyboard (tedy kreslená předloha scénáře poznámka autora) je prostě knížka. Vteřinu po vteřině jsou v ní popsané scény, na ten klip se opravdu moc těším, dost si od něj slibuju. S tím, co jsme zatím viděli, jsme spokojení. Budeme tam hrát, to jsem zase spokojený já, že přerušíme tu sérii našich animovaných klipů, kde jsme skoro nebyli…

A co pěkná slečna v něm? Bez ní by to, soudím, ani nešlo…
Petr: Hrát nám tam bude pěkná tanečnice v saténu… V klipu „Modlitba" je hodně jinotajů. Točilo se na petřínské hvězdárně, kde koukáme do prostoru a někde v dálce je naše vysněná bytost, kterou ve Vesmíru hledáme a najdeme. A ona odchází a za námi se zavírá kopule hvězdárny s velkým dalekohledem…

Už jste s kráskou i natáčeli?
Petr: Ne, první natáčecí den „Modlitby" patřil jen nám. Pronajali jsme si Štefánikovou hvězdárnu, točilo se až v noci a do rána. Do té doby se tam odehrávaly prohlídky…

Byla to i kalba?
Petr: Právě že ne, my nechtěli mít v klipu lesklé oči. Ale byl jsem nadšený ze samotné práce. Každý tam věděl, co dělá, všichni byli na svém místě, odsejpalo to. Vše mělo řád a smysl.

Nový klip ještě ani neměl premiéru, je asi tedy nesmysl ptát se hned na další, že?
Petr: A víš že není? Klip jsme točili s režisérem, který s námi dělal poprvé. Abychom ale měli připravený na podzim ještě jeden, začneme točit další video už s člověkem, který s námi dělal.

Ještě ale k „Modlitbě". Jak podle vás bude to video rezonovat s náladou jejího textu?
Petr: Já vlastně nevím, jestli to víš, ale my už jsme jeden klip k „Modlitbě" natočili. Ale ten byl opakem toho, co jsme od toho chtěli, jak jsme si všechno představovali. Nesnášíme, když má písnička slova „Dej nám Bože chléb náš vezdejší dnes…" a na záběrech je místo před kostelem.
Nový klip? Bude černobílý, měl by být hodně emotivní, nic nebude prvoplánově, řečené na plnou pusu. Lidi by se na něj měli koukat jako na umělecké dílo, na sochu. Být nadšení z obrazové podoby.