Různé pestré hip hopové akce už krajské město roztančily, několik let tu existoval úspěšný festival Skillz. Akce s hvězdami Rytmus, Prago Union, PSH nebo Indy a Wich. Tedy s českými či slovenskými celebritami žánru.

Ani Paulie Garand, exčlen již zaniklé liberecké rapové dvojky BPM (Básníci před mikrofonem), který v pátek bude hvězdou nové ústecké akce All Star Hip Hop Night, není v žánru žádný nováček.

„U nás patří k těm nejlepším, jsou s ním skvělé party," je si jistý DJ i producent Australan (27). „Nebudeme spolu hrát poprvé," vysvětluje Deníku dýdžej, vyhledávaný DJ, jehož práce se dvěma gramofony je excelentní.

Ale i když publikum přijde a party se zprvu daří, nemusí dobře skončit. Smůlu měl Australan třeba na víkendovém Barbora festu v Oldřichově u Duchcova. „Měl hrát až po půlnoci. Ale lidé z okolí se obrátili na policii kvůli hluku a akce byla předčasně ukončena," řekl Martin Košťál z Teplického deníku.

Začátky u mašin

Tomáši, od kdy jste DJ? Klidně se „vytahujte", je přece čím, že?
Hraju od dvaceti let. V roce 2012 jsem se stal vicemistrem CZ/SK v klání DMC Dj Championships. A hned rok poté jsem se jako první Čech dostal do finálového výběru Top 3 ze světových Djs v soutěži Red Bull Thre3style Lucky Bastid Wild Card Competition! V současnosti Australan spravuje českou a slovenskou verzi DJ record poolu DJcity.com.

Prozradíte, co se okolo vás v poslední době dělo?
Hodně věcí. Třeba jsem přes DJcity, (pro který jsem zastupitel pro CZ, SK a východní Evropu) organizoval celostátní soutěž DJcity Mix Contest 2015. Stal jsem se tak zastupitelem americké firmy DJcity pro východoevropský trh. Mimo DJing se ale také věnuju i učení angličtiny ve formě street english, která je hodně úspěšná.

Až třetí na světě

Loni i předloni jste klání vynechal, s prestižní anglickou soutěží už jste skončil?
To ne, uvažuju, že se do ní letos opět přihlásím. Jen na to bohužel nemám moc času. Letos jsem se ale opět pokoušel o soutěž Red Bull freestyle, o které už jsme v Deníku psali, že jsem se dostal do výběru Top 3 na celém světě v boji o divokou kartu na mistrovství světa do kanadského Toronta v roce 2013.

Akce All Star Hip Hop Night má v Ústí premiéru, zkoušejí to tu s ní pořadatelé z České Lípy. Dřív zažívalo Ústí úspěšné akce GangstaStar, ale už jsou minulostí. Co se bude dít dál?
Když bude mít páteční novinka u návštěvníků úspěch, určitě bude pokračovat.

A co má ústecký DJ Australan společného s hip hopem? Vždyť vedle něj hrajete a dohromady mícháte i žánry Electro, Mash ups, Breaks, Twerk, Mooombahton, House, Trap…
Na hip hopu jsem vyrostl, ale dřív jsem hodně poslouchal rockovou muziku, třeba Offspring, Pearl Jam a Nirvanu. Na tom jsem hodně ujížděl, když jsem byl mladší.

Start byl hip hop

A kdy přišla ta změna?
Když brácha začal poslouchat hip hop. Nějak mi zalezl pod kůži, od té doby ho poslouchám. Ale po deseti letech na skateboardu jsem si řekl, že už bych mohl začít dělat něco jiného. Tak jsem se pustil do muziky a logicky jsem jako první žánr v roce 2009 začal hrát hip hop.

Jak pokračuje vaše kariéra, jak vše okolo vnímáte?
Myslím, že jde pořád nahoru, roste kvalita míst, kde hraji. Nehraju skoro vůbec v Ústí, ale v Praze, v Bratislavě, prostě po celé republice, kde to jde. A to je skvělý.

A co zahraničí, hraní třeba i hodně prestižní?
I těch přibývá, určitě mě do konce roku čeká jedno čtvrteční hraní v Anglii v New Castle. Kolega z firmy, pro kterou pracuju, tam bude mít jeden svůj večer. Tam budu hostem, rozhodně mě tedy čeká hezkej výlet.

Kdo je pro vás z chystané páteční party All Star Hip Hop Night víc zajímavý?
Samozřejmě kolegové dýdžejové… Ale pro mě je hodně zajímavej rapper Paulie Garant. Nebude to poprvé, co s ním budu hrát, a vždycky to byla profesionální show. Zajímavej je tím, jak pracuje s lidmi, je přirozenej, v pohodě. Je to týpek, na kterém je vidět, že ho baví to, co dělá, což je vidět na jeho tvorbě. Je to s ním pohodová atmosféra, publikum si ho musí užívat.

Je spíš dobře, že se s kolegou Lipem jako duo BPM rozešli?
Myslím, že Lipo jde vlastní cestou, asi víc popovou. Pavel zůstal tam, kde mu to víc sedí. Teď vydali desku s Kenny Raffem, to je jeho producent a koncertní dýdžej. Vydali spolu nedávno album, které mělo obrovský úspěch. Má české texty, produkčně, hudebně i nasazením je zajímavý, u nás dnes podle mě česká špička.

Sám české texty nemusíte, respektive je pro vás důležitější rytmus a melodie. Jak ale vnímáte u hip hop i české texty? Jsou důležité?
Samozřejmě, divák lehce pochopí metafory, kterými je umělec chce oslovit. Když se divák, který neumí dobře anglicky, snaží poslouchat anglický text, má v něm tolik metafor, že je běžný smrtelník, který není rodilý mluvčí, nepochopí. Ale často ani člověk, který v tom městě nebydlí.

Když zavrtí zadkem

Zmínil jste řadu hudebních stylů, které hrajete, ale mluvíte o nich jako o Urban Music. To jsou všechny ty styly dohromady?
Přesně tak, je to využití co nejvíc hudebních stylů, které jsou. Během večera dokážu projet House music, Trap music, namíchám i Mid-tempo a Twerk, dnes hodně populární styl s vrtěním zadku. A samozřejmě hip hop a latinské styly. A to vše hraju během tříhodinového setu.

Děláte i hudbu pro taneční skupiny? Ty mívají velkou spotřebu i nároky a hudba může jejich show hodně umocnit…
Dělal jsem to spíš dřív, dnes se ale hlavně zaměřuju na sebe. Vždy, když jsem se snažil nějak se rozvinout a s někým spolupracovat, táhla mě dolů laxnost toho druhého. Stokrát se mi to stalo. Nebaví mě někoho do něčeho nutit, radši si to udělám sám.

Z páteční akce jsme ještě nezmínili label Blakkwood…
Ten teprve nedávno vznikl a má jména jako Jay Diesel, Sharlota a Abde. No, a český raper El Nino od Mafia Records má zase blízko k Rytmusovi. Ti všichni v pátek v DK Ústí pobaví.